Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Leki bezpieczne i niebezpieczne w czasie laktacji

| aktualizacja: 29.08.2016 | 18

W czasie karmienia piersią może zdarzyć ci się przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli. Wziąć leki czy nie, a może odstawić dziecko od piersi? Które leki są bezpieczne, a które niebezpieczne w czasie laktacji?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
Karmienie piersią
fot. Fotolia
Witaminy, suplementy i leki, które przyjmujesz, w pewnym stopniu przenikają do twojego pokarmu. Dlatego, jeśli to nie jest konieczne i nie zalecił tego lekarz, lepiej nie przyjmować w czasie laktacji żadnych leków.
W większości przypadków nawet, gdy musisz wziąć lek, nie będziesz musiała odstawić dziecka od piersi. Większość leków typowo przeziębieniowych jest bezpieczna podczas laktacji. Można je też przyjąć tak, by było to jeszcze bardziej bezpieczne dla dziecka.

Nie odstawiaj od piersi w czasie choroby

Jeśli jesteś przeziębiona, masz grypę, katar, kaszel, gorączkę, biegunkę, nie odstawiaj dziecka od piersi. Twój organizm produkuje przeciwciała zwalczające wirusy: twoje dziecko dostaje je "gotowe" wraz z twoim mlekiem (właśnie dlatego dzieci karmione piersią rzadziej chorują).
Często myj ręce. Możesz zakładać na usta i nos maseczkę (z apteki lub zrobioną z pieluszki tetrowej), żeby nie zarazić dziecka.

Domowe sposoby na przeziębienie w czasie laktacji

Przeziębienie i grypa to choroby wirusowe, jeśli nie mają ciężkiego przebiegu, można je leczyć domowymi sposobami, zwalczając objawy.
  • Katar. Pomocne są środki do nosa: spreje z wodą morską, sól fizjologiczna. Jeśli masz silny katar, możesz stosować krople obkurczające śluzówkę i likwidujące objawy kataru krople do nosa zawierające oksymetazolinę (Nasivin).
  • Ból gardła. Bardzo skuteczne jest płukanie gardła wodą z solą, tymiankiem, szałwią. Bezpieczne są też pastylki do ssania, np. z tymiankiem, Neo-Angin, Septolete, Sebidin.
  • Kaszel. Możesz bezpiecznie stosować syropy z cebuli, tymianku, syrop prawoślazowy dla dzieci.
Dodawaj do potraw bakteriobójczy czosnek, chrzan i cebulę. Jesz kiszoną kapustę i kwaszone ogórki.
Jeśli masz wysoką gorączkę, najbezpieczniejszym lekiem jest paracetamol. Możesz też przyjmować ibuprofen (działa też przeciwzapalnie). W leczeniu zastąpił aspirynę, która jest mniej bezpieczna.
Uwaga: jeśli objawy przeziębienia trwają dłużej niż 3 dni lub są bardzo silne, idź do lekarza: na własną rękę nie przyjmuj przez dłuższy czas żadnych leków.

Kiedy musisz iść do lekarza w czasie laktacji

Jeśli choroba trwa dłużej niż 2-3 dni, to może być znak, że infekcja wirusowa przeszła w infekcję bakteryjną i może być konieczne podawanie innych leków, także antybiotyków. Również i wówczas nie zawsze jest konieczne odstawienie dziecka od piersi - lekarz może dobrać taki lek, który będzie bezpieczny dla dziecka.
Ilość leku przenikająca do organizmu niemowlęcia poprzez mleko matki zazwyczaj nie przekracza 4% dawki, którą otrzymujesz ty. Zdarza się jednak, że lek, który zapisze ci lekarz, nie będzie bezpieczny dla dziecka i lekarz doradzi ci, byś w czasie kuracji nie karmiła piersią. Upewnij się, czy lekarz sprawdził w wiarygodnym źródle informacje o leku.
Po to, by utrzymać laktację, często i regularnie odciągaj pokarm (a potem go wylewaj).

Kategorie ryzyka leków w czasie laktacji

FDA (amerykańska Food and Drug Administration) opracowała niemal dla wszystkich leków kategorie ryzyka ich stosowania podczas ciąży. Są również opracowane leksykony leków, które mogą być stosowane podczas laktacji (leksykon znajdziesz na stronie Centrum Nauki o Laktacji: kobiety.med.pl). Wszystkie leki zostały podzielone na 5 grup:
  • L1 "najbezpieczniejsze": były przyjmowane podczas laktacji przez dużą liczbę matek, nie widać było żadnego negatywnego efektu u karmionego dziecka.
  • L2 "bezpieczniejsze": były stosowane u mniejszej grupy karmiących mam, nie wykazano jednak działań niepożądanych u dzieci. W tej grupie są też leki, dla których istnienie ryzyka po zastosowaniu jest mało prawdopodobne.
  • L3 "prawdopodobnie bezpieczne": nie ma kontrolowanych badań na grupie kobiet karmiących piersią stosujących te leki, jednak ryzyko niepożądanego działania leku u karmionego dziecka jest możliwe. W tej grupie znajdują się też leki, które mają nawet minimalny efekt niepożądany. W tej grupie znajduje się m.in. aspiryna oraz leki na katar z xylometazoliną.
  • L4 "prawdopodobnie szkodliwe": istnieją dowody szkodliwego wpływu na karmione dziecko albo na wytwarzanie mleka, jednak korzyści z ich zastosowania mogą być akceptowalne - pomimo ryzyka dla dziecka.
  • L5 "szkodliwe": badania wykazały istotne i udokumentowane ryzyko dla dziecka. Ryzyko zastosowania leku z tej grupy u kobiety karmiącej piersią stanowczo przewyższa każdą możliwą korzyść z karmienia. Leki z tej grupy są przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią (w tej grupie znajduje się np. większość leków przeciwnowotworowych).
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (18)
avatar

Monika
Monika | 2017-04-12 16:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak samo oxymetazolina jak i xylometazolina jest prawdopodobnie bezpieczna, ma kategotie L3, czyli... Za mało danych jest i powinno sie to brać w ostateczności...

Odpowiedz

Magda
Magda | 2017-02-24 22:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co to za bzdury cebula czosnek kiszona kapusta, zakazane podobno w czasie karty a tu piszą żeby dodać do potraw. Szok!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jm
Jm | Magda | 2017-02-28 05:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czemuż to niby zakazane??

Odpowiedz

Nez
Nez | Magda | 2017-08-31 07:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie sa zakazane to mit. Dieta matki karmiacej nie istnieje. Jesz wszystko chyba ze upewnisz sie ze szkodzi dziecku to odstawiasz tylko ten jeden produkt. Cebula czosnek kapusta... W prl wierzono ze powoduja wzdecia u dzieci w trakcie kp. Wszystko fajnie tylko ze mleko nie powstaje z tresci zoladka tylko z krwi. Bo niby jak... Gazowana krew po kapuscie? Umarlabys gdyby dostal sie do zyly chocby jeden babelek powietrza.

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | Magda | 2017-04-05 03:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bzdury niestety Ty Magdo piszesz. Kiszona kapusta jest super zdrowa w ciąży i przy karmieniu, zaś czosnek i cebula musisz tylko sprawdzić czy "smakują dziecku" bo mogą zmienić minimalnie smak mleka a niektóre dzieci są na to "wrażliwe", ale bardzo nieliczne. Dedykuj się w kwestii obecnie uznawanych norm żywieniowych przy karmieniu bo nasluchalas się chyba rad starszych "mądrych" osób które nie są od dawna aktualne - zostały obalone w wielu przypadkach.

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | Ewelina | 2017-04-05 03:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Doedukuj *

Odpowiedz

Beata
Beata | Ewelina | 2017-04-11 21:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram Magdę ze bzdury piszą ponieważ cebula powoduje wzdęcia tak jak kapusta. Poza tym to jest kwas a lepiej nie ryzykować dla dziecka .. czosnek źle wpływa na smak pokarmu. A propozycje leku to paracetamol tak lub apap tak natomiasto zakazany jest ibufen zresztą wszystko na ,,i,,

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | Beata | 2017-04-26 16:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Beato niestety również bzdury piszesz - nawet w ulotce ibupromu jest informacja, że można go stosować bezpiecznie w trakcie karmienia piersią. A wzdęcia z organizmu matki nie przedostają się do organizmu dziecka - to jeden wielki mit powielany przez "babcie" , jak pęcherzyki powietrza z układu pokarmowego miałyby się dostać do krwi ? Mleko matki jest wytwarzane na podstawie krwi nie treści żołądka.
A jak napisałam - mogą wpływać na smak pokarmu - Ale jeśli w ciąży jadłaś cebulę i czosnek smak ich jest już znany dziecku i nie odrzuci takiego pokarmu.

Odpowiedz

sylwia
sylwia | 2017-01-27 13:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rażący błąd to nie czytanie ze zrozumieniem, mowa jest o Nasivin który jest na oxymetazolinie...

Odpowiedz

lolka
lolka | 2015-07-14 20:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Otrivin jest na Xylometazolinie... nie na Oxymetazolinie. Rażący błąd!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

sylwia
sylwia | lolka | 2017-01-27 13:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasivin nie otrivin...ludzie czytajcie a nie dopowiadacie

Odpowiedz

aki
aki | 2015-06-08 09:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

choroba przy karmieniu piersią to chyba najgorszy problem mam, nigdy nie wiesz czy lek nie zaszkodzi dziecku.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Milena
Milena | aki | 2015-06-11 21:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

to fakt, ja byłam chora i odstawiłam córeczkę bo bałam się że leki jej zaszkodzą i w sumie miałam spory problem z powrotem do karmienia piersią. Niby ściągałam pokarm laktatorem jak mała nie chciała ssać ale jakoś laktator to nie to samo. Piłam Lactosan żeby dodatkowo pobudzić laktacje i przykładałam konsekwentnie córeczkę. Udało się wrócić do tradycyjnej metody ale chwile to zajęło.

Odpowiedz

polko
polko | 2014-11-09 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ok

Odpowiedz

Iza
Iza | 2014-10-28 22:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

DHA brać warto, przenika do pokarmu, ale to bardzo dobrze, bo dostaje je też dziecko. A są dobre dla mózgu

Odpowiedz

Sara
Sara | 2014-10-28 20:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a czy szczepić się przeciwko grypie w ciąży? Widziałam na Grypoodpornych bodajże, że kobiety w ciąży są w grupie ryzyka powikłań...jak to jest?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lola
Lola | Sara | 2014-10-28 22:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepienie przeciw grypie jest zalecane, w ciąży, chyba od drugiego trymestru. W czasie laktacji też można się szczepić - w ten sposób chroni sie dziecko przed zachorowaniem.

Odpowiedz

ola
ola | 2014-10-28 20:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja biorę witaminy i pregnofer dha z oleofarm. Kwasy omega są niesłychanie ważne a niestety naturalnie jest je nizmiernie trudno uzupełnić

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?