Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jesz obiad? A co w tym czasie czuje twoje dziecko?

| aktualizacja: 11.07.2014 | 16

Prowadzi uregulowany tryb życia jak mnich. Kocha muzykę, zdrowo się odżywia, codziennie ćwiczy. Gdzie jest ten ideał? Pod twoim sercem. Sprawdź, jak swoim zachowaniem podczas ciąży wpływasz na to, co czuje dziecko, które mieszka w twoim brzuchu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(19)
kobieta, ciąża, leżeć, łóżko
Dziecko, które nosisz pod sercem, to mały wiercipięta, usiedzi w miejscu najwyżej sześć minut. Ruch to jego żywioł od siódmego tygodnia życia. Ale przez kolejne siedem miesięcy będzie ćwiczył cierpliwość. Do głosu dojdzie jego wewnętrzny zegar, który podzieli mu dzień na chwile gimnastyki i coraz dłuższe pory odpoczynku. Gdy przyjdzie na świat, niewiele się zmieni. Od 12. tygodnia ciąży zachowuje się przecież prawie jak noworodek – ssie kciuk, ma czkawkę, drapie się, przeciąga, ziewa, fika nóżkami, budzi się, by po chwili zasnąć. I – choć trudno uwierzyć – to, co robi, już teraz ma spory związek z porami dnia. Jak to się dzieje? Ty mu je wyznaczasz!

Co robi dziecko w brzuchu, gdy mama się budzi?

Dzwoni budzik. Przeciągasz się, witasz nowy, kolejny dzień twojej ciąży, a wtedy dziecko uspokaja się i prawdopodobnie... zasypia. Przecież znowu wprawiłaś w ruch kołyskę (czyli swój brzuch). Mimo to jego mózg nie wyłącza się – wciąż pracuje. Dziecko w tym czasie śni. O czym? Zdaniem niektórych psychologów o tym, czego doświadcza, czego dotyka, o smaku wód płodowych, ich zapachu, o dźwiękach, które do niego dotarły. Śniąc, rusza się i podskakuje. Budzą go najsłabsze bodźce. Istnieje hipoteza, że ćwiczy w ten sposób sprawność mózgu. Od czasu do czasu zapada jednak w bardzo głęboki sen. Wtedy ani drgnie (czy nie przypomina ci w tym jego taty?).

Co robi dziecko w brzuchu, gdy mama je obiad?

Gdy zbliża się pora posiłku, robisz się głodna jak wilk. To typowe dla kobiet w ciąży. Twoje dziecko nie czeka z takim utęsknieniem na lunch, bo regularnie dostaje to, czego potrzebuje. Ale odczuwa skutki... obżarstwa mamy. Po twoim obiedzie czuje się rozleniwione (dokładnie tak samo jak ty). To dlatego, że twoje jelita stają się pełne i pośrednio powodują ucisk na macicę. Dziecku jest po prostu ciasno. Mniej się rusza, jego ruchy są spowolnione. Możesz mieć wrażenie, że śpi. Pamiętaj, że komponując swoje menu, kształtujesz także gusty kulinarne dziecka (od piątego miesiąca jego zmysł smaku pracuje na pełnych obrotach). Kiedy więc zjesz na przykład mięso mocno przyprawione czosnkiem, dziecko poczuje jego charakterystyczny smak i zapach kilkoma drogami. Czosnek dotrze do niego za pośrednictwem twojej krwi, a potem pobudzone zostaną receptory węchu w jego nosku. Smak i zapach czosnku przedostają się również do płynu owodniowego, którego zapach maleństwo może czuć i smakować. Jest jeszcze trzecia droga, którą dziecko może poznać smak czosnku – wydali go z moczem, a potem połknie płyn owodniowy. Tobie smak i zapach czosnkowej potrawy będą towarzyszyć kilka godzin, jemu całą dobę, a nawet dłużej. Zapamięta je! Czy wiesz, że ostry smak potraw, które jesz, jest dla malca nieprzyjemny tak jak dla ciebie gorzkie leki? Zresztą wszystko, co nie jest słodkie, jest dla dziecka niesmaczne. Nie lubi na przykład, gdy pijesz herbatę z dużą ilością cytryny.

Co robi dziecko w brzuchu, gdy mama odpoczywa?

Leniwe będzie tylko dla ciebie! Gdy ułożysz się wygodnie na kanapie i będziesz głaskać po brzuchu, malec ze szczęścia zacznie fikać koziołki. Pod wpływem dotyku budzi się i staje się ruchliwy. Bez względu na to, ile ma miejsca wokół siebie, ruch traktuje jak okazję do odkrywania jeszcze bardzo malutkiego światka, opanowanego przez pomarańczowy półmrok... Bawi się tym, co jest pod ręką, czyli pępowiną.
Gdy ma sześć miesięcy, jego rączka i obwód pępowiny są mniej więcej takie same, dlatego uchwyt małej dłoni zaciśniętej na sznurze pępowinowym może być bardzo mocny. Maleństwo odbija się też od ściany worka owodniowego jak od trampoliny. Skacze, kopie, obraca się, robi salta

Co robi dziecko w brzuchu wieczorem?

Ty najchętniej znalazłabyś się już w objęciach Morfeusza. Dziecko wprost przeciwnie. Daje ci sygnał do zabawy, mówiąc: „Witaj, mamo!”. Gdy ty przestajesz się ruszać, ono szaleje, jakby przygotowywało się do olimpiady. Daj się wtedy wciągnąć do zabawy. To naprawdę fajne! Już koło 20. tygodnia ciąży możesz nauczyć maluszka zabawy w kopanie. Szybko zorientuje się, że ma odpowiedzieć na delikatne uciskanie i głaskanie brzucha oraz słowa: „Kopnij, kopnij!” – tak twierdzi znany położnik, dr Rene Van de Carr (a autorka tekstu sprawdziła to w praktyce). Nie tylko on uważa, że takie psoty stymulują rozwój układu nerwowego dziecka. No i jest to pierwsza nić porozumienia między mamą i jej dzieckiem!

Czy wszystkie dzieci w brzuchu zachowują się tak samo?

Niektóre nienarodzone maluszki są cichutkie jak myszki, tymczasem inne szaleją niczym małe kangurki. A jakie jest twoje? Obserwuj je. Możesz się zorientować, jak kiedyś będzie wyglądał wasz dzień, gdy już się wreszcie spotkacie.

Czytaj też: Jak duże urodzi się twoje dziecko?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (16)
avatar

Kat
Kat | 2017-07-22 21:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super artykul.

Odpowiedz

Magda
Magda | 2017-05-08 13:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prawie 22 tydzień, moja pierwsza ciąża :) Jesteśmy bardzo szczęśliwi, im bardziej powiększa mi się brzuszek i czuję kopniaczki, tym bardziej zdaje sobie sprawę, że naprawdę będę mamą ! :) To niesamowite nosić coś tak cudownego pod sercem. Nasz maluszek (chłopiec!) nie bryka może tak jak ja z opowiadań mojej mamy, delikatnie sobie kopie, przeradza się to nawet w swojego rodzaju skurcze, takie charakterystyczne, wiem że to on, nic innego :) Zdarzyło się, że kopnął tak, że aż jego tacie ręka podskoczyła :) Kopie najbardziej wieczorem, ale lubi też rano, zdarza się też coraz częściej, że robi to w ciągu dnia, nawet po posiłku,naprawdę wspaniałe uczucie, nie spodziewałam się, że spotka mnie coś takiego w życiu.

Odpowiedz

Ania
Ania | 2017-02-28 19:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja spodziewam się małego footboliste i tez nieźle kopie. 20 tydzień

Odpowiedz

Kate
Kate | 2017-02-13 09:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja malutka na okrągło przypomina o swoim istnieniu. Uwielbiam, kiedy mogę czuć jej ruchy na swojej ręce. Najbardziej aktywna jest rano i w nocy 23 tydzien.

Odpowiedz

Rosses
Rosses | 2016-09-25 19:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje maleństwo wieczorami nieźle daje, wchodzi mi w żeberka i dopomina się jedzenia coraz częściej 😃 w końcu to już 27 tydzień 😌

Odpowiedz

kama
kama | 2016-08-30 16:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super artykuł. Jestem w 25 tygodniu ciazy i maly nie jest az tak aktywny,ale to pewnie dlatego,ze mam troche tłuszczyku :) i lozysko na przedniej scianie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Paulina88
Paulina88 | 2016-08-25 08:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaczęłam dzisiaj 22 tydz moje maluchy (dwójka) szaleją od 20 tyg :-)

Odpowiedz

~kicia
~kicia | 2016-08-12 09:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja mała tancerka daje czadu bez przerwy

Odpowiedz

pati
pati | 2016-05-12 21:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super artykuł. Ja jestem dopiero w 7 tyg początek ciąży Ale już się nie mogę doczekać jak mnie kopnie w brzuszku :))

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama :)
mama :) | pati | 2017-03-08 08:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez z niecierpliwością czekałam na pierwsze odczuwalne ruchy ;) gdzies wyczytałam, że mogą być odczuwalne od 16 tyg, więc czekałam. Pierwsze ruchu mojego synka odczułam w ostatnim dniu 19 tygodnia. Czuję je od 3 dni i moje endorfiny szaleją :*

Odpowiedz

Patt
Patt | 2015-06-29 21:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo fajny artykuł . 21 tydzien Mały jest bardzo aktywny , i faktycznie odpowiada na zaczepki :) pozdrawiam przyszłe Mamusie ;)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?