Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rodzice będą pracować krócej? – propozycje zmian w prawie

| aktualizacja: 26.05.2017 | 6

Pracujący rodzic, który wychowuje dziecko w wieku do 10 lat będzie pracował o godzinę krócej – tak wynika z projektu przygotowanego przez posłów PSL.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
fot. Fotolia.pl

Rodzice dzieci w wieku do 10 lat o godzinę krócej w pracy – taki projekt ludowców właśnie trafił do konsultacji społecznych. Jego celem ma być wsparcie rodzin z dziećmi. Autorzy argumentują konieczność skrócenia czasu pracy rodziców problemami związanymi z dotarciem do placówek oświatowych oraz godzinami ich otwarcia. A także...
– Dzisiaj jest możliwość krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia – mówi szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – Chcielibyśmy, żeby godzinę krócej pracował jeden z rodziców.
Dla rodziców pracujących oznacza on skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin.


Rodzie będą pracować krócej, ale za te same pieniądze

 Projekt nowelizacji ustawy został przygotowany przez posłów PSL. Zgodnie z ich propozycją czas pracy pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka do ukończenia przez nie 10 roku życia nie mógłby przekraczać 7 godzin dziennie. Nie miałoby to jednak przełożenia na wynagrodzenie – pozostałoby ono w takiej samej wysokości jak osoby pracującej na normalnych zasadach.
Oznacza to w praktyce, że przez 10 lat pracownik – rodzic miałby krótszy, bo 35-godzinny, tydzień pracy. Zdaniem pomysłodawców zawartym w uzasadnieniu do projektowanej regulacji, zmiana nie wywoła skutków dla finansów państwa.

 

Wśród rodziców zdania są podzielone
 

Propozycja posłów PSL z pewnością zyska poparcie pracowników będących rodzicami.
– Oczywiście, że tak świetny pomysł – mówi jedna z zapytanych mam. – Pracuję od godz. 8. i wychodzę z domu o godz.7., a szkolna świetlica jest czynna od godz. 7.30, dlatego musiałam zatrudnić nianię do odwożenia i odbierania dziecka ze szkoły – mówi mieszkanka Warszawy.
Z kolei z powodu wdrożenia tego projektu dyskryminowani mogą poczuć się natomiast pracownicy, którzy dzieci nie mają i z tego powodu być może będą pracować w systemie 8-godzinnym.

 

A jak projekt oceniają pracodawcy?

Trudno również oczekiwać poparcia ze strony pracodawców. Stowarzyszenie pracodawców RP oczekują od pomysłodawców odpowiedzialnego podejścia do tej kwestii i oszacowania kosztów wprowadzenia proponowanego przez nich rozwiązania dla budżetu państwa, gospodarki, a także dla rynku pracy.

Polecamy:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

kb
kb | 2017-04-26 14:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skutek będzie taki, że nikt nie będzie chciał zatrudniać osób z małymi dziećmi. Poza tym ktoś będzie musiał wykonać tą pracę, której nie dokończy zatrudniony rodzic a bezdzietni czy osoby posiadające starsze dzieci nie będą miały zamiaru robić tego w czynie społecznym.Ustawa ta wywoła tylko konflikt

Odpowiedz

Monia
Monia | 2017-04-25 20:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem za! Jeszcze Mamy nie powinny pracować na zmiany - zwłaszcza popołudniowe.

Odpowiedz

Kami
Kami | 2017-04-25 20:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy ta nowelizacja ustawy będzie też dotyczyła osób samozatrudninych, tzn. prowadzących dzialalność jednoosobową ?? Z pewnością nie, gdyż "nas" nic co dobre nie dotyczy, a też mamy dzieci ; -(

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-04-25 15:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ciekawe jak to będzie dla rodziców którzy pracują po 12 godzin na dobę ?

Odpowiedz

zdołowana
zdołowana | 2017-04-25 10:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Już to widzę... Może dla finansów państwa to nie będzie problem, ale dla domowych budżetów na pewno. Nie wierzę, ze to się nie odbije rykoszetem na tych pracownikach. W Polsce większość osób co najmniej połowę pensji ma uznaniową, np. pod postacią premii. Jeśli z podstawy nie utną to na pewno z premii, bo ona jest uzależniona od ilości przepracowanych godzin. Poza tym dużo trudniej będzie zmienić pracę takiemu rodzicowi, bo pracodawca nie będzie chciał zatrudnić osoby, która będzie generować koszty, a nie zyski.. Nie tędy droga.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lm
lm | zdołowana | 2017-04-26 09:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się w 100%, nie jest to propozycja na dzisiejsze realia rynku pracy. Ustawa wejdzie a rodzice i tak będą "dobrowolnie" rezygnować z tej godziny choćby po to żeby otrzymać awans, czy premie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?