Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jedzenie łożyska – najnowsze wyniki badań

| aktualizacja: 01.07.2015 | 2

Słyszałaś o jedzeniu przez kobiety ich własnego łożyska? Sprawdź, czy najnowsze badania potwierdziły leczniczy wpływ łożyska.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
poród, noworodek
fot. fotolia

Rośnie popularność jedzenia łożyska

Najnowsze badania opublikowane przez Archives of Women’s Mental Health wykazały, że nie ma żadnych wymiernych korzyści zdrowotnych dla młodych matek, które decydują się na zjedzenie łożyska po porodzie. Według naukowców z uniwersytetu Northwestern, jedzenie własnego łożyska, które jest ostatnio bardzo modne w Stanach Zjednoczonych, w rzeczywistości niewiele daje, a nawet może być ryzykowne. W Wielkiej Brytanii (w 2014r.) łożysko zabierała do domu już co ósma para (według  "Guardianie" Nick Baines)!

Czy jedzenie łożyska  jest korzystne dla zdrowia?

Badacze przeanalizowali 10 najnowszych badań dotyczących jedzenia łożyska. Nie znaleźli żadnych istotnych danych, które potwierdziły leczniczy wpływ łożyska na zdrowie młodych mam. Tym samym obalili panujące wśród wielu kobiet przekonanie, że jedząc łożysko surowe, gotowane czy to w formie tabletek, zapobiegnie się depresji poporodowej, poprawi się witalność, elastyczność skóry, uzupełni niedobory żelaza, wzmocni więź i szybciej wróci do formy sprzed ciąży.

Zobacz też: Łożysko przodujące

"Istnieje wiele subiektywnych raportów kobiet, które zachwalają korzyści płynące z jedzenia łożyska. Nie było jednak dotychczas żadnych systematycznych badań, które pokazałby zarówno zalety płynące z tej czynności, jak i stopień jej ryzyka." - powiedział autor badania dr Crystal Clark.- "Badań na myszach nie należy przekładać na korzyść dla człowieka."

Jedzenie łożyska może być ryzykowne

Niepokojący jest również brak badań wykazujących możliwe zagrożenia związane z jedzeniem łożyska nie tylko dla młodych matek, ale również noworodków (jeśli matka karmi dziecko piersią). Organ ten, mimo wszystko, działa jak filtr do wchłaniania i ochrony rozwijającego się płodu z toksyn. Co więcej, w Stanach Zjednoczonych nie istnieją regulacje prawne dotyczące przechowywania lub przygotowywania łożyska do spożycia. W Polsce od 2001 r. przepisy nie pozwalają personelowi szpitalnemu wydać rodzicom łożyska, które traktowane jest jako odpad szpitalny przeznaczony do utylizacji.

Zobacz: Jedzenie łożyska – dziwna praktyka czy sposób na zdrowie? - film
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

mimi
mimi | 2015-07-28 23:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Słyszałam o tym ale raczej w historii i niecywilizowanych krajach, ze sie tak wyrażę. Ale za to podobno jakiś koncern kosmetyczny używa łożyska do wytworu kremów i serum przeciwzmarszkowych

Odpowiedz

29mama2latka
29mama2latka | 2015-07-27 16:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodziłam w Londynie (Queen Charlotte Hospital) i po porodzie zapytano mnie, czy chcę zachować łożysko. Na moje zapytanie, w jakim celu, odpowiedzieli, żeby np. je zjeść. Byłam w szoku. Podobno tutaj jest to dość normalne.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?