Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zdrowe stopy to podstawa! Sprawdź, jak o nie dbać

| aktualizacja: 02.09.2015 | 1

Czy wiesz, że wady stóp i kolan ma co 4 starsze dziecko, choć 90% z nich urodziło się ze zdrowymi stopami? Co jest tego przyczyną i jak dbać o małe stópki?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)

Znaczna część wad stóp i kolan dzieci to dolegliwości nabyte w związku z noszeniem nieprawidłowego obuwia. Stopa dziecka jest szczególnie podatna na wpływy niefizjologicznego butów. Zasada “lepiej zapobiegać niż leczyć” ma w przypadku dzieci szczególne znaczenie. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci miały zdrowe nogi,  mogły się sprawnie poruszać, musimy dbać o ich stopy. I choć teoretycznie wszyscy o tym wiemy, to rzeczywistość nie jest już tak idealna.

Większość rodziców, wybierając buty dla swojego dziecka, kieruje się głównie ich ceną i wyglądem. Niewielu z nas podczas zakupów zastanawia się, czy buty są bezpieczne dla dziecka i zapewniają stopom odpowiednią stabilność. Często popełniamy też błąd i zakładamy dziecku buty po starszym rodzeństwie. Są też tacy, którzy bez względu na stan zdrowotny stóp swoich pociech poszukują obuwia z wkładkami ortopedycznymi, ponieważ są przekonani, że takie obuwie zapewni stopom ich dzieci prawidłowy rozwój. Niestety to również szkodliwe działanie. Dlatego temat wyboru odpowiedniego obuwia warto lepiej poznać. Dobre buty to inwestycja, która zawsze się zwraca. Profilaktyka jest dużo tańsza, niż późniejsza rehabilitacja. Czym powinny wyróżniać się dobre buty dla dziecka?

Buty na szóstkę

Na rynku dostępnych jest wiele modeli butów dla dzieci, choć nie wszystkie są godne polecenia. Wielu producentów obuwia zapomina o podstawowych cechach fizjologicznego obuwia, a zdezorientowani rodzice nie wiedzą, czym kierować się, wybierając buty dla dziecka. Buty zabezpieczające prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stóp dzieci powinny:
  • być dłuższe od stopy o ok. 06-08 mm;
  • mieć szeroki i wysoki czubek - to umożliwia swobodę ułożenia palców i nie ogranicza ruchomości stawów;
  • mieć elastyczne spody, łatwo zginające się na linii stawów śródstopno-paliczkowych – około 1/3 długości  podeszwy, licząc od czubka buta (elastyczne spody nie ograniczają ruchomości stawów i czynności mięśni);
  • wspomagać prawidłowe ustawienie pięty w stosunku do osi goleni. Uzyskuje się to, montując sprężystą zakładkę usztywniającą jego tylną część. Można ją stosować tylko w butach z zakrytą piętą. W sandałach sztywną zakładkę zastępuje się tzw. łożem dla pięty. Zarówno zakładka, jak i łoże zapobiegają koślawemu lub szpotawemu ustawianiu się pięty;
  • być wykonane z miękkich, higienicznych materiałów, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot, wydzielany przez stopę. Sztywny materiał ściska stopę, zaburzając krążenie, ocierając, a nawet deformując ją. Materiał niepochłaniający potu zwiększa prawdopodobieństwo nadmiernego namnażania się mikroflory skóry stopy i drobnoustrojów patogennych;
  • mieć odpowiednią wysokość obcasa – dla małych dzieci około 5 mm, dla starszych maksymalnie 3,5 cm;
  • mieć wkładki ortopedyczne tylko w uzasadnionym przypadku. Zgodnie z badaniami ortopedycznymi niekorzystne jest, w przypadku zdrowych stóp, stosowanie wkładki podpierającej sklepienie podłużne;
  • mieć odpowiednie urzeźbienie podeszwy, co dodatkowo zabezpiecza przed poślizgiem;
  • mieć elementy odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo – dzięki nim dzieci są zdecydowanie bardziej widoczne na drodze po zmierzchu.
 
Te wszystkie cechy łączą w sobie buty Bartek, które poza zdrowymi stopami gwarantują twojemu dziecku modny wygląd. Zobacz, jakie modele znajdziesz w jesiennej kolekcji butów Bartek.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Asiia
Asiia | 2016-05-15 10:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od najmłodszych lat trzeba po prostu odpowiednio dobierać buty dla dzieci! Przede wszystkim muszą to być nowe buty, nie używane. Ja kupiłam buty dla dziecka w Ryłko, spełniają najwyższe standardy, sa wygodne i mają elastyczną podeszwę.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?