Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jest decyzja radnych: niezaszczepione dzieci nie dostaną się do żłobków i przedszkoli

| aktualizacja: 24.04.2015 | 29

Co teraz zrobią rodzice, których dzieci nie wpuszczą do miejskich żłobków i przedszkoli? Sprawdź, które miasto jako pierwsze w Polsce podjęło taką decyzję.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
szczepienia dzieci
fot. Fotolia
Częstochowska rada miasta przyjęła 20 kwietnia 2015 roku dwa projekty uchwały dotyczące zakazu przyjmowania niezaszczepionych dzieci do miejskich żłobków i przedszkoli. To pierwsze miasto w Polsce, które podjęło taką decyzję. Obie uchwały zostały przygotowane przez radną PO Jolantę Urbańską. Pierwsza z nich uzależnia przyjęcie dziecka do miejskiego żłobka od przedstawienia zaświadczenia o odbyciu obowiązkowych szczepień. Druga dotyczy rekrutacji do przedszkoli. Zgodnie z uchwałą, komisja rekrutacyjna przyzna najwyższą liczbę punktów (36) dzieciom zaszczepionym. Radna Urbańska w ten sposób chce zmusić rodziców do wykonywania szczepień obowiązkowych:
- Uznałam, że trzeba znaleźć sposób na rozszerzającą się w Polsce i poza jej granicami antyszczepionkową modę. Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, twierdzą, że to kwestia ich wolności. Wolność kończy się jednak, gdy zagrożone jest czyjeś życie. A tu o takich kwestiach mówimy: dla dzieci, które nie mogą być szczepione, zarażenie jest śmiertelnie niebezpieczne. Unikanie szczepień może też spowodować, że wrócą choroby, o których już zapomnieliśmy, a które przed laty zbierały śmiertelne żniwo. - tłumaczy Jolanta Urbańska.
Uchwała nie dotyczy dzieci, które z przyczyn medycznych nie mogły być zaszczepione, na przykład z powodu poświadczonej obniżonej odporności.

Zobacz także: Pierwsze w Polsce finansowe kary za nieszczepienie dzieci 

Kiedy przepis wejdzie w życie?

Jeśli wojewoda śląski nie zakwestionuje przepisu, przepis w kwestii żłobków zacznie obowiązywać od razu po uprawomocnieniu, natomiast w przedszkolach od 1 stycznia 2016, czyli tak naprawdę wejdzie w życie dopiero w roku szkolnym 2016/2017.

Czy będą kolejne miasta?

Częstochowa jest pierwsza, ale wszystko wskazuje na to, że będą kolejne miasta, bo zwolenników jest naprawdę dużo. Radny z Krakowa Łukasz Wantuch jako pierwszy zgłosił taki pomysł, a prezydent Jacek Majchrowski już zapowiedział, że będzie chciał go wprowadzić w życie.
- Zgoda, konstytucja gwarantuje dzieciom równy dostęp do publicznego żłobka i przedszkola - mówi radny Łukasz Wantuch do częstochowskich radnych podczas poniedziałkowej sesji. - Jednak jest w niej także zapis (artykuł 68 ustęp 4) nakładający na władzę publiczną obowiązek zwalczania chorób epidemicznych. Nasz wojewoda uznał, że ten zapis jest istotniejszy.
Radni Krakowa mają zająć się sprawą w maju albo czerwcu. Zatem pozostaje czekać nam na kolejne informacje.

Zobacz także: Rodzice dyskutują o szczepieniach
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (29)
avatar

lenamadam
lenamadam | 2015-04-27 17:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zacznijmy od poczatku. dlaczego prawnego zakazu nie ma na picie alkoholu, palenie papierosów dla kobiet w ciąży, które notorycznie widzimy i o których słyszymy??? dlaczego mam płacic za leczenie wszelkiego rodzaju powikłań spowodowanych owymi uzywkami? może w dlaszej kolejności jest kwestia nieszczepienia?

Odpowiedz

zgfhf
zgfhf | 2015-04-27 08:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ludzie to nie chodzi o zarazenie sie od dziecka nieszczepionego czy szczepionego!!!!!!!!!!!!!!! tylko o skutki zarazenia sie dziecka nieszczepionego i nastepnie o kosztach jego leczenia. i wkurzające jest to ze potem np moje pieniadze ida na leczenie dziecka bo rodzic mial jakies swoje widzi mi sie i mu sie nie chcialo szczepic!! Nie szczepisz? Plac za leczenie i proste! I wtedy bedziesz miec prawo do wolnosći decycji!!

Odpowiedz

Justi
Justi | 2015-04-24 13:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja się pytam gdzie jest nasze Ministerstwo Sprawiedliwości? Śpi???
Łamane są podstawowe prawa gwarantowane najwyższym aktem prawnym jakim jest Konstytucja RP! Gdzie jest Rzecznik Praw Dziecka???

Odpowiedz

Dorota
Dorota | 2015-04-22 10:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prawda jest taka, że te płatne szczepionki nie wywołują żadnych chorób ale nikomu nie radzę szczepić dzieci szczepionkami bezpłatnymi, bo to one mogą być niebezpieczne. Największą głupotą jaką słyszałam był pomysł, żeby nakładać kary pieniężne na rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Każdy rodzic ma prawo decydować czy zaszczepi czy nie. Niech nasz ''kochany rząd'' zacznie wreszcie refundować szczepionki skojarzone, tak jak jest we wszystkich krajach EU, wtedy rodzice będą szczepić dzieci. Ja swoje dzieci zaszczepiłam płatnymi ale gdybym nie miała na to środków to na pewno nie szczepiłabym tym badziewiem sanepidowskim. Generalnie jestem za szczepieniem, dlatego pomysł z ograniczaniem przyjęć dzieci nieszczepionych do przedszkoli uważam za świetny.

Odpowiedz

ja
ja | 2015-04-22 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziwna sprawa moj komentarz sie nie pokazal.... To co jest niewygodne jest nie dopuszczane

Odpowiedz

matka zaszczepionego dziecka
matka zaszczepionego dziecka | 2015-04-22 08:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W Niemczech do przedszkola "chetniej" przyjmuja dzieci z pelna ksiazeczka szczepien.

I tu jest wybor rodzica - szczepic czy nie :-(

Odpowiedz

Kaja
Kaja | 2015-04-21 22:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kazdy rodzic, ktory nie chce szczepic swojego dziecka powinien podpisac specjalne ozeczenie, ze w razie gdyby dziecko zachorowalo pokryje w calosci koszty leczenia i sprawa wyjasniona bo jak wiemy pobyt w szpitalu nie nalzy do najtanszych.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

PN
PN | Kaja | 2015-04-22 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tu nie chodzi o koszty leczenia, tylko narażenie innych dzieci

Odpowiedz

jaaaaaaa
jaaaaaaa | Kaja | 2015-04-27 08:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem absolutnie za. z jakiej racji ktos kto szczepi i nie szczepi maja miec takie same przywileje? skoro swiadomie narazaja zdrowie dziecka powinni miec swiadomosc swoich konsekwencji

Odpowiedz

anty szczep
anty szczep | 2015-04-21 22:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a skoro te szczepionki są takie super, i tak chronią to dlaczego rodzice boją sie dzieci nieszczepionych???? szkoda,ze wiekszość ludzi to niemyśląca masa ignorantów i łyka wszystko co im się każe, co media powiedzą i politycy, smutne...........

Odpowiedz

karla
karla | 2015-04-21 21:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawa dla naszych Radnych! Dziękuję.

Odpowiedz

m
m | 2015-04-21 20:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Owszem wolność kończy sie tam, gdzie zagrożone jest czyjeś życie, Wolność decydowania pani Radnej, którą narzuca również nie jest wolnością bo de facto zagraża życiu ( NOP taki jak encefalopatia, krzyk mózgowy, zapalenie opon mózgowych też jest zagrożeniem życia.
Decyzje, które zapadają odgórnie sprawiają, że wykształceni rodzice, mający jakies perspektywy zawodowe wyjeżdżają z tego kraju szybciej niż zapadają tak durne decyzje.
Co więcej takie ustalenie łamie konstytucje. Informacja o szczepieniach jest INFORMACJĄ MEDYCZNĄ objętą TAJEMNICĄ LEKARSKĄ przedszkole nie ma prawa takiej informacji wymagać drodzy rodzice.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Swiadoma mama
Swiadoma mama | m | 2015-04-21 22:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przedszkole tak jak i szkola musza miec informacje dotyczace zdrowia dziecka czyli takze karty szczepien... jesli tak bardzo boicie sie szczepien mimo iz ponad 90% nadal jest za to zalozcie wlasne przedszkola i po problemie my nie chcemy narazac naszych dzieci przez ignorancje malego % spoleczenstwa. nie szczepisz to wyjedz tylko, ze np w anglii tez wymagaja karty szczepien a jak te sa nie uzupelnione to wkracza opieka spoleczna

Odpowiedz

ja
ja | Swiadoma mama | 2015-04-22 08:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

naprawde?! Moja kuzynka odmowila szczepienia dziecka w Angli i nie bylo problemu

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?