Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co chce ci powiedzieć niemowlę?

| aktualizacja: 29.05.2017 | 1

Język niemowląt jest specyficzny. Dziecko nie używa bowiem słów, ale od początku informuje, kiedy jest szczęśliwe lub smutne. Poznaj mowę ciała niemowlaka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
język niemowląt
fot. Fotolia

Chociaż dziecko nie rozumie jeszcze, co do niego mówimy, to my możemy zrozumieć język niemowląt. Wystarczy uważna obserwacja i otwarty umysł! Poza tym niemowlę doskonale potrafi zrozumieć nasze emocje. Kiedy jest akceptowane i kochane, znacznie lepiej się rozwija.

Jak zrozumieć język niemowląt?

Dziecko rodzi się z pewnym potencjałem. Jest od początku osobą, która we właściwy sobie sposób reaguje na świat. Zdrowy noworodek lubi przytulać się całym ciałem do mamy, uwielbia być głaskany. Dotykaj noworodka jak najwięcej, sprawiają mu przyjemność delikatne, płynne ruchy. Przestrach wzbudzają zbyt głośne dźwięki czy gwałtowne poruszenia. Dziecko ma wówczas wrażenie, że rodzice za chwilę go upuszczą.

Grażyna Kmita, psycholog z Zakładu Zdrowia Rodziny Instytutu Matki i Dziecka, twierdzi, że niezwykle ważne jest dostrojenie się emocjonalne do dziecka, umiejętność subtelnego wsłuchania się w emocje niemowlaka.Wiele mam rozmawia ze swoim dzieckiem jeszcze przed jego narodzeniem, opowiadając mu o świecie i traktując już wtedy jako osobę. Na oddziale położniczym można zaobserwować, jak mamy, przewijając dziecko, opowiadają mu o tym, co robią, zachwycają się, jaki ma śliczny brzuszek, rączki, nóżki. Próbują przejąć punkt widzenia dziecka i z jego perspektywy nazywają świat. Ten dialog na gesty, miny, dźwięki, toczy się między mamą a ciekawym świata dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia. W ten sposób mama uczy się języka niemowląt, by móc nawiązać głęboką więź z dzieckiem.

Poznaj mowę ciała noworodka

Zmysły noworodka są w pełni rozwinięte. Język niemowląt jest pełny odruchów. Już od pierwszych dni rozpoznaje po zapachu mamę. Krzywi się, ściąga brwi, zaciska usta, gdy podać mu do ust coś słonego czy gorzkiego.Kiedy mama jest zdenerwowana, dziecko potrafi odmówić ssania, płacząc przy tym wniebogłosy. Gdy lękliwy tata niepewnie trzyma je na rękach lub usiłuje wykąpać, zanosi się od płaczu. Ten krzyk z braku poczucia bezpieczeństwa jest inny od płaczu wywołanego głodem i pragnieniem. Mamy zwykle szybko zaczynają go rozpoznawać.

Uczucia dziecka wyraża jego mowa ciała. Gdy jest zdenerwowane, zaciska piąstki, napina wszystkie mięśnie, złości się i krzyczy. Starsze niemowlę, kiedy czegoś nie lubi, próbuje „uciec”, odwraca się, wykrzywia twarz, podnosi ręce w geście obrony. Natomiast kiedy jest zadowolone, jego twarzyczka jest pogodna, ciało odprężone, a spojrzenie otwarte.

Sprawdź, dlaczego dziecko płacze.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

daria
daria | 2010-09-10 10:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Takich artykułów powinno być jak najwięcej!Szczególnie dlatego,że jeszcze panuje zupełnie odmienna stara "szkoła"traktowania niemowląt.Również mnie niektóre położne w szpitalu próbowały przekonać,że noworodków nie wolno brać na ręce,nie kołysać,bo się rozpieszczą.A ja instynktownie właśnie robiłam na odwrót.I dlatego mam cudnego synka,który jest zawsze uśmiechnięty.Artykuł bardzo trafnie pokazuje jak powinniśmy postrzegać nasze maleństwa.Jestem mamą czteromiesięcznego synka i wiem,że sprawdza się to o czym jest napisane w tym artykule.Polecam wszystkim rodzicom! :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?