Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czekając na święta, zrób kalendarz adwentowy

| aktualizacja: 24.10.2014 | 1

Kiedy ubierzemy choinkę? Czy jutro już przyjdzie Mikołaj? Dzieci przed świętami nieustannie zadają takie pytania. Zrozumienie czasu jest dla nich zbyt trudne, więc czekanie na prezenty staje się wysiłkiem. Pomoże im w tym kalendarz adwentowy. Oto kilka pomysłów, jak go zrobić.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
dziecko, dziewczynka, święta, Boże Narodzenie, bombki
Adwent to oczekiwanie, a oczekiwanie wiąże się z liczeniem dni. My też robimy trochę wyliczeń. Wynika z nich, że wykonanie kalendarza adwentowego jest warte zachodu i na szczęście niezbyt trudne. I jeszcze podpowiedź dla tych, co nie wiedzą, jak liczyć. Kalendarz musi być gotowy na czwartą niedzielę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia – w tym roku wypada na 30 listopada. Tego dnia podaruj go dziecku, bo zaczyna się adwent. A pierwsza niespodzianka już nazajutrz.

Dlaczego warto zrobić kalendarz adwentowy

 • Skraca czas. Adwent to czas refleksji. Dla małego dziecka rozważania natury religijnej są jeszcze zbyt trudne. Ale kalendarz adwentowy zwróci uwagę malucha na upływ dni i pokaże, że czekanie, nawet bardzo długie, może być przyjemne. Dzięki kalendarzowi każdy dzień niesie ze sobą niespodziankę, atrakcję, zadanie do wykonania. Malec traktuje je jak pocieszenie, że jeszcze tyle musi czekać.
   
 • Pokazuje czas. Dziecku trudno zrozumieć, czy wczoraj już było, czy dopiero nastąpi. Nie wie, kiedy będzie jutro, ile to jest tydzień i co znaczy miesiąc. Dzięki kalendarzowi czas nabiera realnych kształtów. Można go dotknąć, zobaczyć, ile okienek jest jeszcze do otwarcia, ile czekoladek do zjedzenia. Przez powtarzające się czynności i kontakt z kalendarzem dziecko uświadamia sobie, że mija kolejny dzień, jeden dzień mniej dzieli je od świąt.
   
 • Daje więcej czasu całej rodzinie, by mogła być razem. Kiedyś podczas adwentu domownicy spędzali ze sobą wspólnie czas, wykonując świąteczne dekoracje, łańcuchy, koszyczki, pawie oczka na choinkę. Teraz zdarza się to rzadziej. Może więc zapoczątkujecie nową rodzinną tradycję i wspólnie – mama z tatą (bo razem szybciej i przyjemniej) – przygotujecie dla dziecka kalendarz adwentowy, by potem razem z maluchem każdego dnia odkrywać niespodzianki, które się w nim znalazły, i wykonywać przygotowane zadania.
Oto nasze pomysły na kalendarz adwentowy:

Worek obfitości

Potrzebujesz:
 • 24 niespodzianek
 • 24 małych sakiewek (możesz je uszyć) lub kolorowy papier
 • większy worek
Pakowanie jest ważne, bo niesie ze sobą element zaskoczenia. Zapakowane drobiazgi włóż do worka, który możesz specjalnie przyozdobić. Codziennie, np. po śniadaniu, niech maluch sięga do środka i wyciąga jedną rzecz.
Uwaga! Dopóki w środku można znaleźć niespodzianki, na święta trzeba jeszcze czekać.

Komódka

Potrzebujesz:
 • komódka, np. drewniana (można ją kupić w sklepie np. pasmanteryjnym) albo 24 pudełek po zapałkach (trzeba je skleić)
 • 24 drobne upominki (ciastko, lizak, spinkę do włosów dla dziewczynki, malutkie auto dla chłopca, karteczkę z wierszykiem lub zagadką)
W 24 szufladkach umieść drobne upominki – szufladki ponumeruj od 1 do 24, niech maluch każdego dnia zagląda do jednej. Numeracja pomoże ustalić hierarchię prezentów, np. im bliżej świąt, tym fajniejszy drobiazg albo co kilka dni bardziej atrakcyjny.
Uwaga! Dużo pełnych szufladek to dużo dni do świąt.

Świeca adwentowa

Potrzebujesz:
 • ok. 1,5 m papieru – możesz też sklepić kilka kartek A4, tak by powstał pas papieru
 • kredki lub farbki
Zanim powstały kalendarze z łakociami, których trzeba było szukać za drzwiczkami, w szufladkach lub woreczkach, czas adwentu odmierzano, rysując kreski kredą na drzwiach lub odcinając kawałki sznurka. Możecie nawiązać do tej tradycji. Na pasie papieru narysuj z dzieckiem wielką świecę (nawiązanie do symboliki adwentowej) albo rakietę, którą podzielisz kreskami lub kolorowymi paskami na 24 kawałki. Przyczep rysunek, np. do boku szafy. Codziennie rano lub wieczorem odcinajcie jeden kawałek razem z dzieckiem.
Uwaga! Jeśli świeca jest jeszcze długa, Mikołaj dopiero pakuje prezenty na sanie.

ZOBACZ TEŻ: Już za chwilę adwent


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?