Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Pomysły na kalendarz adwentowy

| 02.12.2008 | 0

Kalendarz adwentowy możesz kupić albo wykonać własnoręcznie. Na pewno przyda się każdemu dziecku. Bez niego czekanie na święta bardzo się dłuży.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dziecko, dziewczynka, święta, Boże Narodzenie, bombki
Kiedy ubierzemy choinkę? Czy jutro już przyjdzie Mikołaj? A może zaraz zrobimy wigilię? Dzieci przed świętami nieustannie zadają takie pytania. Zrozumienie czasu jest dla nich zbyt trudne, więc czekanie na prezenty staje się wysiłkiem.

Adwent to oczekiwanie, a oczekiwanie wiąże się z liczeniem dni. My też robimy trochę wyliczeń. Wynika z nich, że wykonanie kalendarza adwentowego jest warte zachodu i na szczęście niezbyt trudne. I jeszcze podpowiedź dla tych, co nie wiedzą, jak liczyć. Kalendarz musi być gotowy na niedzielę 30 listopada. Tego dnia podaruj go dziecku, bo zaczyna się adwent. A pierwsza niespodzianka już nazajutrz.

Trzy powody, dla których warto zrobić adwentowy kalendarz
1. Skraca czas.
Adwent to czas refleksji. Dla małego dziecka rozważania natury religijnej są jeszcze zbyt trudne. Ale kalendarz adwentowy zwróci uwagę malucha na upływ dni i pokaże, że czekanie, nawet bardzo długie, może być przyjemne. Dzięki kalendarzowi każdy dzień niesie ze sobą niespodziankę, atrakcję, zadanie do wykonania. Malec traktuje je jak pocieszenie, że jeszcze tyle musi czekać.
2. Pokazuje czas. Dziecku trudno zrozumieć, czy wczoraj już było, czy dopiero nastąpi. Nie wie, kiedy będzie jutro, ile to jest tydzień i co znaczy miesiąc. Dzięki kalendarzowi czas nabiera realnych kształtów. Można go dotknąć, zobaczyć, ile okienek jest jeszcze do otwarcia, ile czekoladek do zjedzenia. Przez powtarzające się czynności i kontakt z kalendarzem dziecko uświadamia sobie, że mija kolejny dzień, jeden dzień mniej dzieli je od świąt.
3. Daje więcej czasu całej rodzinie, by mogła być razem. Kiedyś podczas adwentu domownicy spędzali ze sobą wspólnie czas, wykonując świąteczne dekoracje, łańcuchy, koszyczki, pawie oczka na choinkę. Teraz zdarza się to rzadziej. Może więc zapoczątkujecie nową rodzinną tradycję i wspólnie – mama z tatą (bo razem szybciej i przyjemniej) – przygotujecie dla dziecka adwentowy kalendarz, by potem razem z maluchem każdego dnia odkrywać niespodzianki, które się w nim znalazły, i wykonywać przygotowane zadania.


Pomysły na kalendarz adwentowy

► Worek obfitości.
Przygotuj 24 niespodzianki. Każdą zapakuj w malutkie sakiewki (możesz je uszyć) lub kolorowy papier. Pakowanie jest ważne, bo niesie ze sobą element zaskoczenia. Zapakowane drobiazgi włóż do worka, który możesz specjalnie przyozdobić. Codziennie, np. po śniadaniu, niech maluch sięga do środka i wyciąga jedną rzecz.
Jak pokazać upływ czasu: dopóki w środku można znaleźć niespodzianki, na święta trzeba jeszcze czekać.

► Drewniana komódka (do kupienia np. na www.swiatpasji.pl). W 24 szufladkach umieść drobne upominki: ciastko, lizak, spinkę do włosów dla dziewczynki, malutkie auto dla chłopca, karteczkę z wierszykiem lub zagadką itp. Szufladki ponumeruj od 1 do 24, niech maluch każdego dnia zagląda do jednej. Numeracja pomoże ustalić hierarchię prezentów, np. im bliżej świąt, tym fajniejszy drobiazg albo co kilka dni bardziej atrakcyjny.
Jak pokazać upływ czasu: dużo pełnych szufladek to dużo dni do świąt.

► Świeca adwentowa. Zanim powstały kalendarze z łakociami, których trzeba było szukać za drzwiczkami, w szufladkach lub woreczkach, czas adwentu odmierzano, rysując kreski kredą na drzwiach lub odcinając kawałki sznurka. Możecie nawiązać do tej tradycji. Przygotuj długi na ok. 1,5 m arkusz papieru lub sklej kilka kartek A4, tak by powstał pas papieru. Narysuj na nim z dzieckiem wielką świecę (nawiązanie do symboliki adwentowej) albo rakietę, którą podzielisz kreskami lub kolorowymi paskami na 24 kawałki. Przyczep rysunek, np. do boku szafy. Codziennie rano lub wieczorem odcinajcie jeden kawałek razem z dzieckiem.
Jak pokazać upływ czasu: jeśli świeca jest jeszcze długa, Mikołaj dopiero pakuje prezenty na sanie.

Mała przeróbka. Dzieci lubią kalendarze kuchenne z wydzieranymi kartkami. Imponuje im ich grubość i chętnie wyręczają dorosłych w wyrywaniu kartek. Wykorzystaj to. Wytnij z kolorowego kartonu postać Mikołaja lub choinkę. Zrób z tej wycinanki zakładkę na stronie z datą  24 grudnia. Przyklej ją, by była widoczna z zewnątrz. Codziennie z dzieckiem wyrywajcie jedną kartkę. Maluchy przy okazji chętnie słuchają, kto ma dziś imieniny, co napisano na odwrocie, czasem jest to wiersz, czasem przepis albo przysłowie.
Jak pokazać upływ czasu: jeszcze musimy poczekać, bo zostało kilka karteczek do wyrwania.

► Adwentowa galeria. W pokoju dziecka rozwieś sznurek. W szklanym słoju przygotuj 24 klamerki. Codziennie wykonajcie z dzieckiem jeden rysunek dowolną techniką. Dzieła przypinaj klamerką ze słoja na sznurku. Do świąt powinny zawisnąć na nim 24 prace. Pokażecie je gościom, którzy przyjdą do was w święta.
Jak pokazać upływ czasu: dopóki w słoju są klamerki, nie można świętować. Klamerki można też upiąć na sznurku, żeby czekały na rysunki i wskazywały maluchowi, ile jeszcze prac musi powiesić.

Zobacz więcej pomysłów na wykonanie kalendarza adwentowego:
Choinka z karteczek >>
Mobil dla maluszka >>
Pudełko z niespodzianką >>


Adwentowy obyczaj
► Kalendarz adwentowy, podobnie jak choinka, wywodzi się z Niemiec. Tam też znajduje się największy egzemplarz. W oknach ratusza w miasteczku Gengenbach przed świętami można oglądać 24 obrazy o tematyce świątecznej.
► Pierwszy dzień adwentu zawsze przypada w niedzielę, cztery tygodnie przed 25 grudnia (okres adwentu musi obejmować cztery kolejne niedziele).
► Wieniec adwentowy z czterema świecami nawiązuje swoją symboliką do czterech niedziel. On też pokazuje dziecku upływ czasu. Świece zapala się kolejno właśnie co niedzielę, zaczynając od jednej. Kiedy płoną cztery, to czytelny znak, że Boże Narodzenie i prezenty są już bardzo blisko.


td_dopisek.gif

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?