Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co się dzieje w 13. tygodniu ciąży? [WIDEO]

| aktualizacja: 26.09.2017 | 0

W 13. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości soczystej brzoskwini. Twoje dolegliwości zmniejszają się, odczuwasz przypływ energii. Co jeszcze wydarzy się w tym tygodniu?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
W 13 tygodniu ciąży kończy się 1 trymestr, co dla ciebie oznacza prawdopodobny koniec huśtawek nastroju i ciągłego ziewania. Możesz zauważyć przypływ energii i spokoju. Twoje dziecko rozwija się w szybkim tempie i zrobił się z niego niezły wiercipięta! W 13. tygodniu ciąży możesz spodziewać się wielu pozytywnych zmian.

Co się zmienia u ciebie w 13. tygodniu ciąży?

Macica wciąż rośnie, teraz jest wielkości małego melona. Twój brzuch zaczyna się zaokrąglać. Od 13. tygodnia ciąży możesz spodziewać się regularnego przybierania na wadze. Już niedługo przestaniesz odczuwać ciągłe parcie na pęcherz i nie będziesz co chwilę biegać do toalety! Wszystko dzięki temu, że macica podniesie się ponad spojenie łonowe i przestanie uciskać na pęcherz. W 13 tygodniu ciąży zazwyczaj kończą się też uporczywe poranne mdłości i uczucie senności i zmęczenia. W twoich żyłach krąży teraz więcej krwi, a twoje serce powiększyło się i bije zauważalnie szybciej.

Jak rozwija się płód w 13. tygodniu ciąży?

Twoje dziecko jest już na tyle duże, że dotyka ścian worka owodniowego – ma już 7,5 cm długości, czyli tyle, co dojrzała brzoskwinia! Dobrze mu w twoim brzuchu, lubi figle, fikołki i ciągle jest w ruchu - bezczynność wytrzymuje przez maksymalnie 15 minut! Poza tym uwielbia ssać swój kciuk! Do dziecka docierają już dźwięki, robi śmieszne miny i wyrabia odruch szukania piersi. Zaczynają tworzyć się struny głosowe, które przydadzą się dziecku do płaczu po drugiej stronie brzucha!

Najbliższe badania

Jeśli twoje rozdrażnienie i złość nie mijają, a do tego czujesz się nadal pozbawiona energii i ciągle zmęczona, zbadaj hormony tarczycy, żeby sprawdzić, czy nie cierpisz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Między 11-14 tygodniem ciąży czeka cię pierwsze obowiązkowe badanie USG – to miła chwila!

O tym pamiętaj!

Nie zapominaj o zdrowej diecie – jest ważna nie tylko ze względu na zdrowie twoje i dziecka, ale przynosi też ulgę w różnego rodzaju dolegliwościach ciążowych. Jeśli zaniepokoi cię szybkie bicie serca, usiądź i odpocznij. Postaraj się zrelaksować i odprężyć, stres tylko pogorszy sprawę. Na każdej wizycie kontrolnej lekarz będzie sprawdzał twoje ciśnienie, żeby nie przegapić niczego niepokojącego.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?