Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co się dzieje w 18. tygodniu ciąży? [WIDEO]

| aktualizacja: 02.10.2017 | 0

W 18. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości papryki. Ma już linie papilarne i uczy się ziewać. Co dzieje się z twoim ciałem w tym tygodniu i jakie badania powinnaś teraz zrobić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
W 18. tygodniu ciąży możesz już poczuć pierwsze ruchy dziecka, zwłaszcza jeśli to twoja kolejna ciąża. W miarę rozwoju układu nerwowego dziecka, jego ruchy stają się coraz bardziej skoordynowane. Uczy się cennych umiejętności: ssania, ziewania i... czkania!

Co się zmienia u ciebie w 18. tygodniu ciąży?

W 18. tygodniu ciąży mogą dokuczać ci zawroty głowy. Jeśli tak się stanie, połóż się na lewym boku i oddychaj głęboko i spokojnie. Możesz też wypić szklankę soku owocowego, gdyż zawroty głowy mogą być spowodowane spadkiem stężenia cukru we krwi. Mogą też już zacząć się bóle kręgosłupa, dlatego oszczędzaj się i nie noś niczego ciężkiego!

Jak rozwija się płód w 18. tygodniu ciąży?

Twoje dziecko zaczyna stopniowo wypełniać macicę, ale wciąż ma miejsce do ruszania się. W 18. tygodniu ciąży dziecko ma 14 cm długości i waży 140 g. Rozmiarem można je porównać do papryki! Ma już linie papilarne, wierci się, przeciąga, prostuje nóżki i uczy się... ziewać! Wokół komórek nerwowych dziecka powstaje osłona mielinowa, która chroni je przed urazami mechanicznymi.

Najbliższe badania

Jeśli na początku ciąży badanie wykazało, że nie masz przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, teraz jest dobry moment, by powtórzyć badanie. Jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego, możesz teraz określić poziom przeciwciał anty-Rh. Pamiętaj też o kontrolowaniu ciśnienia tętniczego krwi – lekarz lub położna mierzą je podczas każdej wizyty.

O tym pamiętaj!

Twoja dieta musi być bogata w składniki odżywcze, dlatego warto kontrolować zachcianki ciążowe, by nie dostarczać sobie (i dziecku!) pustych kalorii.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?