Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Kalendarz pylenia roślin 2015: ważny dla małego alergika

| 09.03.2015 | 0

Z powodu krótkiej zimy i wczesnej wiosny w tym roku pyłki pylą wcześniej niż zwykle. Alergolodzy twierdzą, że sezon pylenia 2015 może być bardzo intensywny. Wydrukuj kalendarz pylenia na 2015 rok i sprawdź, kiedy pylą rośliny, które uczulają dziecko.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
kalendarz pylenia
fot. Panthermedia
Katar, kaszel, łzawienie oczu, lekko podwyższona temperatura: tak może objawiać się alergia na pyłki. Objawy alergii na pyłki do złudzenia przypominają infekcję i często są z nią mylone: dzieci bardzo często dostają leki jak przy infekcji, które nie pomagają, bo przyczyną problemów jest alergia. Alergia na pyłki atakuje już niemowlęta.

Alergia na pyłki atakuje dzieci

Alergię na pyłki jest najczęstszą alergią u dzieci: ma ją nawet 40% dzieci - wynika z badań. Bardzo często alergia na pyłki u dzieci nie jest rozpoznana i mylona z typową infekcją. Tymczasem typowe objawy alergii na pyłki mogą mieć już niemowlęta.
Alergia na pyłki jest typową alergią wziewną, dlatego atakuje ona głównie drogi oddechowe oraz oczy. Typowe objawy to:
  • katar: czasem jest to katar lejący się, czasem zatykający,
  • łzawienie i swędzenie oczu, alergiczne zapalenie spojówek,
  • kaszel,
  • podwyższenie temperatury ciała.
Objawy alergii czasem dotyczą też skóry (wysypka), a także przewodu pokarmowego (bóle brzucha).

Zobacz też: Wysypka u niemowlęcia - to nie musi być alergia.

Jak odróżnić alergię od infekcji

Objawy alergii na pyłki i infekcji są podobne. Dla alergii często charakterystyczne jest to, że objawy pojawiają się nagle, np. po wyjściu na dwór. Dziecko najgorzej czuje się na dworze, gdzie stężenie pyłków jest największe. Łzawią mu i swędzą oczy.

Co robić, gdy podejrzewasz alergię na pyłki

Gdy dziecko swędzą i łzawią oczy, przecieraj mu je często zimną wodą. Pomagają też chłodne okłady. Do nosa zakraplaj dziecku preparaty z wodą morską. Po powrocie ze spaceru umyj dziecko, zmień mu ubranie, a najlepiej całe dziecko wykąp, by pozbyć się uczulających pyłków.
Jeśli to nie pomaga, idź z dzieckiem do lekarza, najlepiej do alergologa. Zaleci leki, które złagodzą objawy. Po sezonie pylenia może też zalecić wykonanie testów alergicznych, sprawdzających, na co dziecko jest uczulone.

Kalendarz pylenia roślin na 2015

Jeśli wiesz, na jakie pyłki drzew, traw dziecko jest uczulone (albo podejrzewasz), sprawdź aktualny kalendarz pylenia roślin.

Zobacz też: Jakie pyłki wywołują alergię
W okresie największego pylenia uczulającej rośliny, staraj się wychodzić z dzieckiem na spacer rano lub wieczorem, a najlepiej po deszczu, gdy stężenie uczulających pyłków w powietrzu jest najmniejsze.

Wydrukuj aktualny kalendarz pylenia na 2015 rok

schemat żywienia niemowląt, rozszerzanie diety niemowlaka, karmienie niemowlaka
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?