Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Kalendarz szczepień na 2017 rok – poznaj aktualne wytyczne!

| 02.01.2017, aktualizacja: 28.03.2017 | 92

Dużo się zmieniło w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. są już szczepione obowiązkową szczepionką przeciw pneumokokom. Sprawdź, przeciw jakim chorobom i kiedy możesz zaszczepić swoje dziecko.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(23)
kalendarz szczepień
fot. Fotolia/ Anna Kołacz
W programie szczepień ochronnych na 2017 rokszczepienia obowiązkowe (bezpłatne dla rodziców) oraz szczepienia zalecane, dodatkowe (rodzice muszą za nie zapłacić).
Najważniejszą zmianą w kalendarzu szczepień 2017 r. jest dodanie obowiązkowej szczepionki przeciw pneumokokom.
 

Zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych 2017

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci urodzonych po 1 stycznia 2017.
Do tej pory bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom otrzymywały tylko wcześniaki oraz dzieci z grupy ryzyka. 
Od 2017. r. bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom dostaną wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. w 3 dawkach: w 2. miesiącu życia, w 4. miesiącu oraz - dawkę przypominającą - w 13. miesiącu życia.
Lekarz może też zmienić termin podawania szczepionek - również przeciw pneumokokom: po to, by dziecko nie dostało podczas jednej wizyty szczepiennej kilku zastrzyków.
Uwaga: dla dzieci urodzonych w 2016 roku lub wcześniej szczepionka przeciw pneumokokom będzie bezpłatna tylko dla wcześniaków i dzieci z grup ryzyka. Rodzice pozostałych dzieci muszą za nią zapłacić (dla tych dzieci nie będzie to szczepionka obowiązkowa).
 

Bezpieczniejsze szczepionki przeciw polio

Wszystkie dzieci w 2017 r. dostaną bezpłatnie bezpieczniejszą szczepionkę przeciw polio (będzie to szczepionka inaktywowana (IPV), "zabita". Dzieci nie będą już dostawać szczepionki żywej (OPV) zawierającej żywe, a tylko osłabione wirusy.
Jeśli chodzi o szczepionkę przeciw krztuścowi, to dzieci z grup ryzyka, wcześniaki oraz dzieci urodzone z wagą poniżej 2500 g i ze wskazaniami neurologicznymi, będą otrzymywać bezpłatnie szczepionkę z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTaP). Pozostałe dzieci będą otrzymywały szczepionkę z pełnokomórkowym krztuścem.
Zobacz, jakie są różnice pomiędzy szczepionkami przeciw krztuścowi

- Na świecie są stosowane obydwa preparaty, w krajach zachodnich głównie stosuje się wariant z krztuścem bezkomórkowym, ale zauważono tam, że ta szczepionka krócej chroni dzieci. Krztusiec jest najbardziej niebezpieczny dla najmłodszych dzieci, dlatego żeby najlepiej chronić je przed zachowaniami, podajemy im szczepionkę pełnokomórkową. Starsze dzieci (w wieku przedszkolnym) są szczepione wariantem pełnokomórkowym - mówi Jan Bodnar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.
 

Szczepienia niemowląt w 2017 roku

Nie będzie zmian, jeśli chodzi o terminy wizyt szczepiennych u pediatry, w porównaniu do 2016 r. 

W ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu dziecko dostanie szczepionki przeciw:
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (pierwsza dawka),
 • gruźlicy.
W 2. miesiącu życia (7-8. tydzień) dziecko dostanie szczepionki przeciw:
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (druga dawka),
 • błonicy, tężcowi i krztuścowi (pierwsza dawka),
 • HiB (Haemophilus influenzae typu B (pierwsza dawka),
 • pneumokokom (pierwsza dawka).
W 3-4. miesiącu (6-8 tygodni po poprzednim szczepieniu) dziecko dostanie szczepionki przeciw:
 • błonicy, tężcowi i krztuścowi (druga dawka),
 • HiB (Haemophilus influenzae typu B (druga dawka),
 • pneumokokom (druga dawka),
 • polio (pierwsza dawka).
W 5-6. miesiącu (6-8 tygodni po poprzednim szczepieniu) dziecko dostanie szczepionki przeciw:
 • błonicy, teżcowi i krztuścowi (trzecia dawka),
 • HiB (Haemophilus influenzae typu B (trzecia dawka),
 • polio (druga dawka).
W 7. miesiącu dziecko dostanie szczepionkę przeciw:
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (trzecia dawka).
Na następnej stronie: Szczepienia dzieci w 2. roku życia, szczepienia przedszkolaków i szczepienia zalecane na 2017 rok
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (92)
avatar

Barbara
Barbara | 2017-05-26 17:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, jestem lekarzem tylko tak moge cokolwiek mowic nt szczepien, anonimowo, bo w mojej praktyce lekarskiej niestety obowiazuja mnie procedury. Oczywiscie sa lekarze, ktorzy wierza przedstawicielom handlowym i innym osobom wmawiajacym nam skutecznosc szczepien i beda podawac waszym dzieciom szczepionki ale na prawde wielu z nas jest swiadomych zagrozenia i mimo, ze MUSIMY szczepic malych pacjentow nie szczepimy wlasnych dzieci. Moje dzieci sa juz dorosle ale mam 2 nieszczepione, male wnuczki. Szczepienia nie sa lekiem i w mysl prawa miedzynarodowego nie podlegaja takim samym rygorystycznym przepisom jakim podlegaja leki. Aby lek wprowadzic na rynek potrzeba dobrych kilku czasem kilkunastu lat testow, przy szczepieniach nie ma zadnych badan klinicznych. Malo tego nigdy nawet nie porownano, nie ma takiego zestawienia pokazujacego roznice pomiedzy dziecmi szczepionymi, a tymi nieszczepionymi. Nieszczepionych praktycznie nie widuje w gabinecie, a szczepione jak nie alergia, to kaszel, katar permanentny, idiopatyczne zapalenia stawow, bole glowy, oslabienie, brak koncentracji, nawet slabe wyniki w nauce moga swiadczyc o zatruciu organizmu toksynami. Male dzieci nie maja bariery krew- mozg wiec aluminium, polisorbat 80 czy rtec kumuluja sie w mozgu! Prosze rodzicow czytajcie chpl szczepien, czytajcie ulotki i nie szczepcie. Zdrowe dzieci to dzieci nieszczepione.

Odpowiedz

Człowiek
Człowiek | 2017-05-18 16:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepionki zabiły już wiecej ludzi niż wszystkie bomby atomowe. Wirusa Odry nie ma i nie było można sprawdzić orzeczenie Sądu Najwyższego w Niemczech. Jednak Firmy Farmaceutyczne muszą zarabiać miliardy dolarów , a człowiek jest tylko liczbą statystyczną. Przykre :( Rządy Państw mają z tego kasę więc "mordują" swoich obywateli.

Odpowiedz

Mina
Mina | 2017-05-10 16:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam te szczepienia to głupota. Mojego synka szczepili w szpitalu i co dwa tyg leżałam. Z nim w szpitalu bo sie zarazil. Nie spal raczka opuchnieta pani pielegniarka zarazila go mial gruźlicę.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Eleonora
Eleonora | Mina | 2017-05-10 23:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepionka nie dziala od razu

Odpowiedz

Dzika
Dzika | 2017-05-10 12:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wybiją nas jak muchy. Jakieś kretyństwo. Termometry z rtęcią wycofali, a pompują w dzieci aluminium i rtęć , które nie wydalają się z organizmu

Odpowiedz

jagoda
jagoda | 2017-05-08 13:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie szczepie odkąd dziecko miało odczyn poszczepienny. Rodzice sa opowiedzialni za swoje dzieci - nie panstwo...

Odpowiedz

e.
e. | 2017-05-06 09:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Boże mój - jaki organizm wytrzyma taką agresję skierowaną przeciwko sobie, przy niewykształconym jeszcze mózgu?! To jest po prostu zbrodnia na narodzie polskim :-(

Odpowiedz

may may
may may | 2017-05-01 00:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam 44 lata, za komuny nie szczepiono odra, świnka , różyczka. Nie było epidemii, nie było tylu chorób, strachu. Dzieciaki odchorowywały te choroby w domu i to było normalne, a teraz straszą odrą jak jakimś syfilisem. siedziało się w domu w czasie choroby i to było normalne.Nie słyszałam żeby jakieś dziecko zmarło czy miało problemy. Osobiscie byłam szczeoiona chyba dwoma lub trzema szczepionkami jako dziecko, a teraz to masakra!!!!

Odpowiedz

Anna M.
Anna M. | 2017-04-03 15:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja szczepiłam w enelmedzie całą swoją trójkę (4,5 letnie bliźniaki i 2 letnia córcia), nigdy nie zaobserwowałam nic niepokojącego. Wszystkie wizyty przebiegały w baaaardzo sympatycznej atmosferze, dzieci nawet nie zauważały zastrzyku. Generalnie, o zdrowie dzieci staram się dbać jak najlepiej tylko potrafię i cieszę się, że mogę im to zapewnić.

Odpowiedz

Maria
Maria | 2017-04-01 18:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Manipulacja, wszędzie manipulacja!
Jestem lekarzem z powołania i pasji, po uzyskaniu dyplomu kształcę się stale na własną rękę i nie było trudno spostrzec, że od początku w wakcynologii chodzi o zyski materialne. Drodzy rodzice, poszukujcie wiedzy w książkach, uczcie się o zdrowiu, a nie chorobach, dbajcie naturalnie o swoje dzieci, a wtedy i tylko wtedy rodzina będzie zdrowa i silna. Statystyki epidemiologiczne wskazują na szkodliwość i nieskuteczność szczepień, nie ma żadnej epidemii Odry, ilość zachorowań na krztusiec wzrasta proporcjonalnie do ilości dawek szczepień!! To co wmawia się lekarzom odnośnie nieszkodliwości szczepień to wierutne bzdury, których niestety koledzy lekarze nie weryfikują!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Magda
Magda | Maria | 2017-04-03 18:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Więcej takich Lekarzy jak Pani 💝

Odpowiedz

Misiek
Misiek | Maria | 2017-04-03 20:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja jestem kosmonautą. A Odra istnieje, tak samo jak Wisła. Lekarka pewnie na studiach by zauważyła że nazwy chorób pisze się mała literą, ale widać że z żadnym podręcznikiem medycyny nie miałaś do czynienia.

Odpowiedz

Magda
Magda | Maria | 2017-04-05 07:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie jesteś lekarzem

Odpowiedz

Lol
Lol | Maria | 2017-04-24 12:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To może skoro jesteś lekarzem, to podasz nr prawa wykonywania zawodu?

Odpowiedz

Kika
Kika | 2017-03-28 12:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No tak, ale popatrzcie ile teraz osób choruje na odrę z powodu nieszczepienia dzieci w Rumunii, we Włoszech.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mjb
Mjb | Kika | 2017-03-30 17:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No tak widzimy... ahh ta telewizja obeznana jest

Odpowiedz

emigrantka
emigrantka | Kika | 2017-04-03 11:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bo tvn tak pokazuje??? brednie i bzdury :) zagranica niema takich informacji

Odpowiedz

Paula
Paula | Kika | 2017-04-03 13:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popatrz ile dzieci ma ZA,autyzm,alergie astme i wiele chorob przewleklych!poza tym dzieci szczepione również choruja na choroby typu odra ospa krztusiec itd😀

Odpowiedz

dex
dex | Kika | 2017-05-06 09:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w Polsce odra występuje na codzień. To nie jest groźna choroba. Kiedy zachorował na nią mój szczepiony na odrę syn - po prostu leżał w łóżku. Lekarz nigdzie nie zgłaszał tego przypadku :-) Kilka tysięcy osób choruje w Polsce rocznie na odrę... Rumunia - no cóż- coś trzeba wymyślać w mediach, żeby szczuć na siebie ludzi.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?