Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kalendarz szczepień na 2015 rok: eksperci komentują

| aktualizacja: 15.09.2015 | 5

Zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2015 rok są tylko kosmetyczne. Nie dodano żadnego nowego szczepienia zalecanego przez ekspertów. Obowiązkowy kalendarz szczepień jest niewystarczający: mówi prof. Ewa Bernatowska, pediatra i immunolog z Centrum Zdrowia Dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kalendarz szczepień
fot. Fotolia

Szczepienia, które znajdują się w obowiązkowym kalendarzu szczepień są dla rodziców bezpłatne. Za tzw. szczepionki zalecane rodzice muszą płacić.
Czytaj też: Szczepienia dla niemowlęcia: ważne dla każdej mamy
Nie wszystkich na to stać, dlatego eksperci z Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds Szczepień Ochronnych od lat występują za tym, by obowiązkowy kalendarz szczepień obowiązkowych został rozszerzony o nowe szczepionki przeciw chorobom, które mogą być groźne. Chodzi przede wszystkim o szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom i ospie wietrznej.

Co zmieniono w obowiązkowym kalendarzu szczepień na 2015 rok

Mimo rekomendacji ekspertów, w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2015 rok nie znalazły się żadne nowe szczepienia.
Zmiany w 2015 roku są tylko kosmetyczne, dodano np. zapis, że szczepionką przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby można szczepić nie tylko domięśniowo, ale też podskórnie, a w szczepieniu przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (trzecia dawka) w 5-6. miesięcy życia dodano uwagę, że dzieciom, które mają przeciwwskazania do szczepienia przeciw krztuścowi szczepionką pełnokomórkową oraz dzieciom urodzonych przed 37. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g należy podać szczepionkę z bezkomórkowym komponentem ksztuśca (DTap), a w przypadku orzeczenia przeciwwskazania do szczepienia przeciw krztuścowi, trzeba podać szczepionkę przeciw błonicy i tężcowi (DT).

Prof. Bernatowska: kalendarz jest niewystarczający

Prof. Ewa Bernatowska, pediatra i immunolog, kierownik Oddziału i Poradni Immunologii w Centrum Zdrowia podkreśla, że obecny kalendarz szczepień obowiązkowych nie jest wystarczający.
- Starania wszystkich ekspertów zmierzają do tego, by w obowiązkowym programie szczepień ochronnych znalazły się szczepienia, które obecnie są tylko zalecane. Najważniejsze są szczepienia przeciw pneumokokom: to jest priorytet Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds Szczepień Ochronnych. Gdybyśmy zaszczepili wszystkie niemowlęta, tak jak to zrobiono w Kielcach, znacznie zmniejszyłaby się liczba zachorowań nie tylko u dzieci, ale też u osób starszych.
Wprowadzenie bezpłatnych (nieobowiązkowych) szczepień przeciw pneumokokom w Kielcach spowodowało zmniejszenie liczby zachorowań na zapalenie płuc u dzieci u 75 proc, a o 2/3 u dorosłych.
- Szczepienie przeciw pneumokokom jest dla nas priorytetem, ale ważna jest też szczepionka przeciw meningokokom. Jest teraz nowa szczepionka przeciw meningokokom typu B, bardzo skuteczna. Zakażenia meningokokowe są 20 razy rzadsze niż pneumokokowe, jednak jeszcze bardziej niebezpieczne, ich przebieg jest bardzo burzliwy - dodaje prof. Bernatowska.
Zdaniem prof. Bernatowskiej, najlepszym wyjściem jest podanie dziecku dwóch szczepionek przeciw meningokokom: typu C i B.
- Warto też zaszczepić niemowlęta szczepionką przeciw rotawirusom, choć w przypadku tej szczepionki jej parasol ochronny jest nieco słabszy, gdyż nie chroni ona przed tym podtypem rotawirusa, który jest najczęściej obecny w Polsce - dodaje prof. Bernatowska.
Czytaj też: Nowa szczepionka przeciw meningokokom już w Polsce

Bezpłatne szczepionki także dla grup ryzyka

Niektóre szczepienie są obowiązkowe (bezpłatne) także dla dzieci z tzw. grup ryzyka. Szczepienie przeciw pneumokokom jest bezpłatne wcześniaków (dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży) oraz urodzonych z masą ciała poniżej 2500 g. W grupach ryzyka są też dzieci z chorobami przewlekłymi. Więcej informacji o szczepieniach wraz z informacjami, które dzieci znajdują się w grupach ryzyka, znajdziesz na stronie: kalendarz szczepień.
Są tam informacje o wszystkich szczepieniach: obowiązkowych i zalecanych.
Po kliknięciu w kalendarz szczepień obowiązkowych na 2015 rok możesz go wydrukować.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

PEDIATRA Warszawa
PEDIATRA Warszawa | 2015-09-08 10:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co 2-3 lata są wycofywane z rynku szczepionki z powodu jak to piszą "zgonów i innych powikłań", co wskazuje na to, że królikami doświadczalnymi są nasze dzieci. Rodzi się zdrowe dziecko, a później TRAGEDIA - autyzm, azs, stwardnienie rozsiane, białaczka poszczepienna. Te skutki nie są wymyślone - wystarczy poczytać raporty międzynarodowe i badania, by dowiedzieć się jakie tragedie dzieją się po szczepionkach i są bardzo częste. Niestety w Polsce nie robi się statystyk, tylko kwitnie BIZNES, który ma gdzieś zdrowie naszych dzieci. A żeby mieć powikłania trzeba chorobę PRZEZIĘBIĆ, np. wychodząc z odrą na dwór itp. i nie stosować się do zaleceń lekarzy. Jestem pediatrą i jeżdżę na różne szkolenia międzynarodowe, studiuję raporty po angielsku (wiele jest dostępnych w internecie). Niestety rodzice NIE CZYTAJĄ ani raportów ze świata ani ulotek, tylko powtarzają jakieś brednie jedni po drugich. Ja jestem lekarzem. Swoich dzieci nie szczepię i jeszcze żadne z mojej dwójki praktycznie chorowało na nic (ew. czasem katar). Mają 4 i 11 lat. Koledzy lekarze też dzieci swoich nie szczepią, bo się boją. Rodzicom mówię prawdę, choć od każdego zaszczepionego dziecka miałabym dużą premię. APELUJĘ - nie skazujcie dzieci na ciężkie choroby poszczepienne i wady. Dużo czytajcie (ale nie fora z wypowiedziami ludzi, którzy nie mają wiedzy!) - są dostępne raporty o umieralności dzieci i powikłaniach, które są PRZERAŻAJĄCE! - niestety tylko zagraniczne. I jeszcze jedno: myślicie, że korporacje dbają o zdrowie waszych dzieci? NIE! Oni dbają o biznes - taki mamy świat. Świadczy o tym m.in. oświadczenie producentów szczepionki MMR, w którym przepraszają za skutki uboczne swojej szczepionki, ale do dziś jej nie wycofali. W Polsce będzie wprowadzana szczepionka obowiązkowa zakazana m.in. we Francji (z powodu zgonów). RODZICE nie skazujcie swoich dzieci na kalectwo! Nie szczepcie!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

realista
realista | PEDIATRA Warszawa | 2015-09-15 15:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taki z ciebie lekarz jak ze mnie austronauta.
Zgłaszam twój post do usunięcia. Podszywanie się pod lekarza jest karalne.

Odpowiedz

prawdziwy lekarz
prawdziwy lekarz | PEDIATRA Warszawa | 2015-09-15 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podaj swój numer wykonywania zawodu. Zgłoszę się do Izby Lekarskiej z wnioskiem o zabranie wykonywania zawodu z powodu naruszenia etyki lekarskiej i możliwości narażenia zdrowia lub życia pacjentów.

Odpowiedz

Marta
Marta | 2015-03-13 23:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawe czy Pani ekspert też się zaszczepiła?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lekarz
lekarz | Marta | 2015-12-28 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawe czemu pan lub pani pediatra z Warszawy nie podpisał się swoim nazwiskiem skoro jest takim ekspertem.. Tak się składa ze też jestem lekarzem i mam odmienne zdanie na ten temat...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?