Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Kalkulator wagi w ciąży

Sprawdź, jak zmienia się twoja waga. Nasz kalkulator da ci ogólne wskazówki dotyczące przyrostu masy ciała w ciąży. Pozwolą one ocenić, czy przybierasz na wadze prawidłowo. Pamiętaj jednak, że każda przyszła mama tyje trochę inaczej.

separator
Wyślij e-mailem

Kalkulator wagi w ciąży

kg
cm
tydzień

Kobiety w ciąży przybierają na wadze w różnym tempie, dlatego nie martw się, jeśli twoja waga różni się od wyniku, który wskazał nasz kalkulator wagi w ciąży. Niewielkie odstępstwa nie oznaczają, że dzieje się coś złego. Podczas każdej ciążowej wizyty ginekolog kontroluje wagę przyszłej mamy. To pozwala w porę wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Jeśli jednak wynik wskazany przez kalkulator niepokoi cię, skontaktuj się z lekarzem wcześniej. Zbyt niską lub zbyt wysoką wagę można skorygować odpowiednią dietą, o której opowie ci ginekolog. Z zasadami prawidłowego odżywiania możesz zapoznać się także na naszej stronie w zakładce Zasady diety w ciąży. Na naszej stronie znajdziesz także przepisy na gotowe dania dla przyszłych mam (Dieta w ciąży).

TOP 10 ubrań ciążowych – skompletuj zestaw dla siebie!

Ile możesz przytyć?

To ile możesz teraz przytyć zależy od twojej wagi sprzed ciąży.
  • Kobiety z bardzo szczupłą sylwetką (BMI poniżej 20) - przez dziewięć miesięcy mogą przybrać 12,5–18 kg. 
  • Osoby z normalną wagą (BMI 20–26) – przytyją od 11,5 do 16 kg. 
  • Przy nadwadze (BMI 26) – zaleca się najmniejszy przyrost wagi 7–11 kg.

Jak zmienia się waga w ciąży?

Przyrost wagi w ciąży odbywa się w różnym tempie:

  • w I trymestrze ciąży przytyjesz ok. 1–2 kg,
  • w II – ok. 6 kg,
  • a w III – ok. 5 kg.

Niektóre kobiety nie zauważają zmiany wagi przez pierwsze tygodnie ciąży, a brzuszek zaczyna się zaokrąglać u nich dopiero pod koniec pierwszego trymestru. Największy przyrost wagi następuje zwykle między 20–30. tygodniem ciąży, a tuż przed porodem, po 36. tygodniu, zazwyczaj jest minimalny.

Co powinno cię zaniepokoić?

Jeśli zauważyłaś, że tyjesz szybciej (np. w ciągu tygodnia twoja waga zwiększyła się o kilogram), dokuczają ci obrzęki, które nie ustępują rano, jak najszybciej powiedz o tym lekarzowi, który prowadzi twoją ciążę. Niepokoić powinno zarówno nadmierne tycie, jak i zbyt wolny przyrost masy ciała. Z tego względu przyszłe mamy, które przed ciążą były nadmiernie szczupłe, powinny w ciągu pierwszego trymestru nadrobić zaległości. Dbanie o prawidłową wagę w ciąży wpływa nie tylko na dobre odżywienie dziecka, ale także na doskonałą formę jego mamy – dzięki niej lepiej znieść ciążę i poród.Więcej na temat wagi w ciąży:
Pytania o wagę w ciąży
Jak rośnie brzuch i waga w ciąży
Progoreksja, czyli odchudzanie w ciąży
Wielkość i kształt brzucha w ciąży
Jak rośnie brzuch w ciąży - brzuszki miesiąc po miesiącu

separator
Wyślij e-mailem
separator
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?