Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kampania dotycząca późnego macierzyństwa obraża kobiety czy zachęca do rodzenia dzieci?

| aktualizacja: 10.06.2015 | 32

Nowy spot reklamowy pod hasłem: „Nie odkładaj macierzyństwa na potem” wzbudza wiele kontrowersji. Kobiety czują się urażone kampanią.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
fot. Fundacja Mamy i Taty/Spot reklamowy
Na konferencji zorganizowanej przez Fundację Mamy i Taty odbył się pokaz nowego spotu, który od dziś prezentowany jest w telewizji.
 
Zobacz spot:


 
Na filmie kobieta, wykształcona, z dobrą pracą i pozycją społeczną w pięknej bluzce przechadza się po nowoczesnym domu, a w tle słychać głos lektora: „Zdążyłam zrobić specjalizację i karierę. Zdążyłam być w Tokio i w Paryżu. Zdążyłam kupić mieszkanie i wyremontować dom, ale nie zdążyłam być mamą. Żałuję”.  Choć spot i tak w dość delikatny sposób zobrazował przekaz kampanii, to wiele kobiet poczuło się urażonych…

 (Jako mama dwójki dzieci, też żałuję. Godziny spędzonej na konferencji. Ale o tym na końcu.)

Późne macierzyństwo, czyli kiedy statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko

Organizatorzy akcji, zanim doszło do prezentacji spotu, przedstawili dane statystyczne, potwierdzające, że coraz więcej Polek odkłada macierzyństwo na potem. Obecnie średni wiek kobiety rodzącej pierwsze dziecko to  27 lat, a jeszcze na początku lat 90-tych XX wieku przeciętnie kobiety rodziły dzieci w wieku 23 lat.
– Tak dynamiczny proces w tak krótkim czasie jest naprawdę niepokojącym zjawiskiem – mówi Paweł Woliński z Fundacji Mamy i Taty, która jest inicjatorem akcji i autorem kampanii. - Późne macierzyństwo jest powiązane z mniejszą liczbą dzieci, która nie zapewnia zastępowalności pokoleń. Nasze społeczeństwo się starzeje, bo już około połowa dzieci nie ma rodzeństwa. Wiele kobiet, opóźniając macierzyństwo, pragnie dzieci wtedy, gdy już nie mogą zajść w ciążę - dodaje.

( Uznałam to za ciekawe informacje, więc wzięłam się do notowania…)

Następnie organizatorzy społecznej kampanii  przedstawili wyniki badań, które poszukują przyczyn, dlaczego kobiety w Polsce coraz później decydują się na macierzyństwo.
- Wyniki naszych badań wskazują, że do opóźnienia decyzji o rodzicielstwie przyczynia się przede wszystkim zmiana sposobu myślenia. Kobiety chcą najpierw skończyć studia, mieć dobrą pracę, awansować, kupić mieszkanie a dopiero potem chcą realizować kolejny swój życiowy projekt, jakim jest dziecko – mówi Anna Jaglarska, z firmy Ipsos, która wykonywała badania na zlecenie fundacji.

( I gdyby na tym stanęło ten tekst wyglądałby inaczej, ale…)

Polecamy: Nie jestem już młoda - czy mam szanse na dziecko?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (32)
avatar

hmmm
hmmm | 2015-06-12 16:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I życzę tego samego wszystkim, którzy pragną miec dzieci! i tym którzy się wahają, zeby podjęli słuszną decyzję kóra ich uszczęśliwi, zanim będzie za póżno.

Odpowiedz

hmmm
hmmm | 2015-06-12 16:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja w spocie zauwazyłam tylko smutek pewenj Pani która zrobiła rzeczy moze nie w takiej kolejności jak by mogła. Może paradoksalnie z dzieckiem mogłaby wiecej... Nie kariery ale szczęścia i radości z życia. Wiem co mówię. Zostałąm mamą odkłądając to parę lat. I bardzo żaluje bo słuchając tych bzdur o poświęceniu bałam się podjąć wyzwanie. Pokończyłam dyplomy, byłam w Paryżu innych miejscach. Kupiliśmy mieszkanie, zrobiliśmy remont. I żałuję że tak późno odkryłam, uroki macierzyństwa. Mogłabym być dużo szczęsliwsza już wcześniej. Teraz uwazam ze jest to bardzo słodkie poświecenie które daje dużo wiecej radości niż wszystkie te pozory życia w "wolności" bez dziecka. Dziecko sprawia że zaczyna się dostrzegać mnostwo pięknych drobiazgów w życiu. Dziecko sprawia że o wiele częściej się uśmiecham i jest to radość której się nie zrozumie dopóki nie ma się własnego dziecka. Teraz nie wyobrażam sobie żeby w "Paryżu" i "Tokyo" być bez tej małej ukochanej istotki która dopełnia nasze małżeństwo 1/3 szczęścia więcej :) mimo iż czasem jest wymagająca. Pojawienie się naszego dziecka jest niewiarygodnie fantastyczną rzeczą jaka nam sie zdarzyła :)))))

Odpowiedz

meritum
meritum | 2015-06-12 01:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chwileczkę Pani autorko. Gdzie w tym artykule merytoryczne informacje. To że Pani czuje się jak w Ciemnogrodzie dlatego ze Pani słucha informacje które wzbudzają w Pani dyskomfort i z jakiegoś punktu widzenia sa niewygodne, to raczej nie ma nic wspólnego z obiektywnym działaniem zdrowotnym środków antykoncepcyjnych, których Pani wgole nie dementuje. Artykuł bazujący na prywatnych skojarzeniach a nie na merytorycznych faktach. Wiadomo że środki antykoncepcyjne mają bardzo szeroko zakrojone szkodliwe działanie i jest to udowodnione, a nawet na chłopski rozum mozna to wywnioskować (co się dzieje jak się tak ingeruje w system hormonalny kobiety, rozregulowując mnóstwo mechanizmów bo hormony sa ze sobą bardzo ściśle powiązane, a one decydują o wszystkim w naszym organiźmie)Ale jak sie o tym nei myśli tylko chce sie miec wygodnie, a oprócz tego nie promuje się na szeroką skalę ze względu na zyski firm farmaceutycznych i potencjał konsumencki to chyba wystarczający argument żeby zorganizowac kampanię która wyciąga to na światło dzienne. ...Nie chce nikogo obrażać ale nei wiem gdzie tu większy Ciemnogród...

Odpowiedz

gdzie logika
gdzie logika | 2015-06-12 01:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaraz zaraz... kto się tu bulwersuje ? Spot pzrecież nie dotyczy wogóle osób które dzieci mieć n i e c h c ą .... więc skąd te obrażalskie bulwersacje? Spot dotyczy ludzi którzy chcą mieć dzieci ale je odkłądają, jak to zwykle odkłada się bardzo pracochłonne zajęcia. I ma obudzić w nich świadomość , ze nei koniecznie można to odkładać "jak inne zajęcia" ze względu na biologiczne ograniczenia. Mniejszość wyjątków nie stanowi a tymbardziej nei obala reguły. Wiec ? Gdzie tu sens w zamieszaniu? A może u kogoś kto sie tak bulwersuje budza się zakopywane pzrez lata pragnienia i to burzy spokój... ? Może to po prostu bycie nieszczęśliwym...

Odpowiedz

Mamusia synusia
Mamusia synusia | 2015-06-11 16:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W pełni popieram argumentację Fundacji i zgadzam się z podanymi tezami. Czas spojrzeć prawdzie w oczy, drogie karierowiczki..

Odpowiedz

Esme
Esme | 2015-06-11 14:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja nie rozumiem, o co tyle krzyku? Dobrze jest decyzję o nieposiadaniu potomstwa podejmować świadomie, żeby się nie obudzić, gdy już jest za późno. Moja koleżanka, która potrzeby macierzyństwa nie czuje i tyle, odebrała ten spot bardzo pozytywnie. Zauważyła, że ta kobieta jest atrakcyjna, elegancko ubrana i mieszka w pięknych wnętrzach. Jeżeli ktoś czuje się atakowany takim spotem, to chyba gdzieś tam w środku czuje niedosyt, który spoty takie jak ten pomagają sobie uświadamiać więc chyba dobra robota. Im więcej oburzonych, tym więcej dyskusji na ten temat, a przecież o to chodziło.
A nie generalizując, to niektóre kobiety rezygnują z potomstwa z obawy o figurę, osobiście znam takie dwie. Dwie moje koleżanki, bo nie mają odpowiedniego partnera. Jedna z obawy o choroby genetyczne w rodzinie, a jedna sądziła, ze ma dużo czasu, ale właśnie się okazało, że i w wieku 32 lat można przechodzić menopauzę.

Odpowiedz

ascvv
ascvv | 2015-06-10 08:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No cóż....Ta kampania nic nie zmieni.. Kobiety nie zaczną szybciej myslec o maciezynstwie bo nie ma na to kasy.. Albo inaczej: Chciec nie zawsze znaczy moc...

Odpowiedz

angiwa
angiwa | 2015-06-09 22:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak to możliwe,że w "cywilizowanym" państwie odpowiedzialność za posiadanie dziecka zrzuca się wyłącznie na PRACUJĄCE kobiety?! A gdzie mężczyźni, którzy "chcą mieć dobrze", ale ponosić odpowiedzialności nie! Jestem wzburzona. Myślę, by złożyć projekt do Rzecznika Praw Obywatela o dyskryminację. Chciałabym mieć dziesięcioro dzieci, ale spójrzmy na naszych mężczyzn - wielorybów z puszką piwa i papierosem w gębie, śmierdzącymi skarpetkami i niedomytymi, by odpowiedzieć sobie na pytanie. Ale z kim te dzieci...?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

dasf
dasf | angiwa | 2015-06-10 08:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No cos w tym jest.. Napewno meska otylosc ma na to rozniez wplyw...

Odpowiedz

eretuuio
eretuuio | angiwa | 2015-06-12 01:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a dlaczego ten spot jest zraucaniem na kogoś odpowiedzialnosci... Może po prostu kazdy widzi co go w oczy kole.

Odpowiedz

bulwersuja sie Ci co nie moga miec dzieci
bulwersuja sie Ci co nie moga miec dzieci | angiwa | 2015-06-12 01:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

halo halo tylko że spot nei dotyczy kobiet które maja problem z nieodpowoiedzialnymi mężczyznami , ani kobiet które dzieci miec nie chcą. Spot dotyczy kobiet które gonią za własnymi ambicjami odkładając macierzynstwo na potem, nei mając świadomości że potem może być za późno. Bulwersacje sa tak naprawde pzryczyną niezrozumienia SPOTU pzrez grupe która pragnie miec dzieci a z jakiegos powodu nie może (w pani pzrypadku neiodpowiedzialny partner).

Odpowiedz

feministki
feministki | bulwersuja sie Ci co nie moga miec dzieci | 2015-06-12 01:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nei moze miec dzieci takze feministka bo ona musi najpierw zrobic kariere i sie uniezaleznic, wiec tez jej pzrykro po takim spocie, wiec bedzie krzyczec ze ja ktos dyskryminuje. a tak naprawde pzrebija się wewnetrzny zal, który trudno słtumić i wyłazi złością ...

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2015-06-09 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Głupota!!!! Pieniądze które wydaliście na tą kampanie dajcie rodzinom, dajcie jakikolwiek socjal, pomóżcie leczyć bezpłodność, zajmijcie się poprawą warunków dla wychowywania dzieci a nie wydajecie pieniądze na bezsensowne kapanie które nic nie zmieniają. Zastanawia mnie to kto tak naprawdę zarobił na tej kampanii.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

warto skłaniać do reflekcji
warto skłaniać do reflekcji | Kasia | 2015-06-12 02:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zawsze sie znajdzie specjalista który w z góry ma wszystko osądzone i wie najlepiej. MAm kolezankę która robi karierę i zastanawia się czy wiek nei będzie ograniczeniem w potencjalnymnn zajściu w ciążę... Skoro ludzie się zastanawiają to chyba taka kampania pokaze ze jest nad czym !

Odpowiedz

Bee
Bee | 2015-06-09 18:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam 37 lat. Podróżuję owszem, ale jak przez 3 lata na taką wyprawę uciułam. Mam satysfakcjonującą pracę, którą uwielbiam (ale takiego własnego M jak w spocie się nie dorobiłam) i faceta od lat tego samego i .... nie chcę mieć dzieci. I nie chcę być postrzegana jako kobieta ze spotu, która żałuje. Mam prawo do świadomej i dojrzałej decyzji. Nie chcę być mamą. Nie czuję tego. Nie czuję się przez to gorsza, niespełniona ani egoistyczna.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

fdvf
fdvf | Bee | 2015-06-10 08:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No i bardzo dobrze... Kazdy ma prawo do wyboru... Nie chcesz miec dzieci to nie. Nie jestes przez to czlowiekiem gorszej katygori... a chce miec dzieci, ale nie oceniam kobiet takich jak Ty....

Odpowiedz

eM
eM | Bee | 2015-06-10 17:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podejrzewam, że w swoich poglądach nie jesteś sama. Masz prawo nie chcieć dziecka i nikomu nie powinnaś się z tego tłumaczyć. Podobnie kobiety, które mają problemy z zajściem w ciążę mogą czuć się urażone tym spotem, nie dość że same czują porażkę i ból to taki spot może być dla nich bolesnym gwoździem do trumny. A pamiętajmy, że nie każda z nas oficjalnie powie "chciałabym ale nie mogę".

Odpowiedz

co wazniejsze?
co wazniejsze? | eM | 2015-06-12 02:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadza się ze mogą być urazone, ale czy to jest powód do tego by odbierac szanse tym które jeszcze mogłyby ale mogą o tym nie pomyśleć w pogoni za innymi ambicjami ? ? ? ? Czy ten żal jest wart utrzymywania takiego trendu zbiorowej nieświadomości, wręcz letargu w pogoni za pieniązkiem bądź kariera? Myślę że ten spot jest baaardzo cenny, choc fakt grupa niemogąca miec dzieci może poczuć się urażona.

Odpowiedz

ale
ale | co wazniejsze? | 2015-06-12 02:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no tak a czy z drugiej strony ze względu np na uczucia inwalidów, powinno się piętnować analogiczny spot w którym ktos jest po wypadku np na wózku bo jechał po pijaku, bądź nieostrożnie i deklaruje że żałuje swojej brawury, w celu pzrestrogi innych? Czy można w tym śiwetle tak na to patrzeć ?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?