Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co z tą kąpielą w ciąży - dozwolona czy nie?

| aktualizacja: 10.09.2015 | 4

Myślisz, że przez 9 miesięcy nie będziesz mogła poleżeć sobie w wannie? To nieprawda. Podczas ciąży można się kąpać, trzeba tylko wiedzieć, kiedy i jak to robić.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
kąpiel w ciąży, temperatura wody, kąpiel w wannie, czy można się kąpać w ciąży, gorąca kąpiel
fot. Fotolia
Kobietom w ciąży przede wszystkim poleca się mycie ciała pod prysznicem. Ale jeśli masz ochotę, możesz od czasu do czasu zapalić świece, włączyć muzykę, zrobić pachnącą piankę i powylegiwać się w wannie. Przecież kąpiel tak cudownie relaksuje i sprawia, że czujesz się lżejsza - co w ciąży, gdy waga rośnie - ma przecież szczególne znaczenie. Zobacz, o czym jednak powinnaś pamiętać, zanim wejdziesz wody.
 
 • Unikaj zbyt ciepłej wody – gorąca kąpiel zamiast poprawiać, pogarsza samopoczucie, osłabia organizm, ale przede wszystkim podnosi temperaturę ciała, która w ciąży nie powinna przekroczyć 38,9 stopni C. Możesz wlać do wanny wodę i zmierzyć ją termometrem, który w przyszłości pomoże ci w kąpielach noworodka. Idealna temperatura wody wynosi ok. 37 st. C (nie więcej niż 37,8 st. C). Nadmierne rozgrzewanie ciała może być w twoim stanie niebezpieczne. Istnieje ryzyko, że pojawią się przedwczesne skurcze. 
   
 • Ogranicz kąpiele w pierwszym trymestrze - wtedy ryzyko poronienia jest największe. Możesz za to bez przeszkód kąpać się także w zaawansowanej ciąży do samego porodu.
   
 • Nie siedź w wannie zbyt długo - kąpiel w ciąży nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Z czego wynika to ograniczenie? Z tego, że twoje ciało nie nagrzewa się od razu, ale stopniowo, w miarę upływu czasu. Jeśli wejdziesz do wanny na 10 minut, a woda będzie nieco cieplejsza, krótka kapiel nie powinna zaszkodzić. Warto jednak wiedzieć, że każdy inaczej reaguje na ciepło. Jeśli zazwyczaj czujesz się osłabiona po siedzeniu w wannie, w ciąży nie staraj się eksperymentować.
   
 • Planuj kąpiel na wieczór - są osoby, które - jeśli tylko czas im na to pozwala - lubią zaczynać dzień od leżenia w wannie. Rano warto jednak korzystać z prysznica, ponieważ daje efekt stymulujący, sprawia, że nabierzesz energii, a do wanny wejdź wieczorem, gdyż kąpiel rozluźnia ciało, sprawia, że opuszcza nas stres i działa nasennie - jest świetnym sposobem na przeciwdziałanie bezsenności, która dokucza wielu przyszłym mamom, zwłaszcza pod koniec ciąży.
   
 • Zachowaj ostrożność - szczególnie pod koniec ciąży, gdy brzuch staje się większy, w wannie warto rozkładać matę antypoślizgową, aby uniknąć niebezpiecznych upadków. 
   
 • Kąpiel możesz poprzedzić prysznicem - to dobry sposób, by chronić się przed infekcjami miejsc intymnych. Opłukanie ciała w kabinie prysznicowej (ewentualnie w wannie, do której dopiero potem napuścisz wody), sprawi, że unikniesz przedostania się bakterii do pochwy. Innym rozwiązaniem jest też wcześniejsze skorzystanie z bidetu. Nie musisz jednak z nadmiernym pedantyzmem szorować wanny przed kąpielą. Nie zapominaj o tym, że dziecko chroni czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy i nie pozwala dalej wnikać różnym mikroorganizmom.
   
 • Jeśli masz ochotę na aromaterapię - dodaj do kąpieli jeden z olejków, które można bezpiecznie stosować w ciąży. Należą do nich olejek różany, lawendowy, rumiankowy, jaśminowy czy ylang ylang. W okresie, kiedy spodziewasz się dziecka, powinnaś używać olejki w stężeniu o połowę mniejszym niż standardowe. 

Kto nie może się kąpać w ciąży?

Kąpiele podczas ciąży nie są wskazane, jeśli pojawiły się przedwczesne skurcze lub ciąża jest zagrożona z innego powodu. Przesiadywania w wannie powinny unikać także osoby, które cierpią na nawracające infekcje intymne. Ich pojawienie się podczas ciąży może przyczyniać się do poważnych komplikacji. Zawsze warto zapytać lekarza, który prowadzi ciążę, czy nie widzi przeciwskazań do korzystania z kąpieli.

Czytaj też: 5 najbardziej dokuczliwych dolegliwości w ciąży
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

PupaWesha
PupaWesha | 2017-10-15 20:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ej pamietajcie żeby czytac te etykiety wiele olejków to cała dawka chemii niepotzbnej, ja mam apteczny Maternea, bez drażniacych składników

Odpowiedz

matka polka
matka polka | 2015-08-20 18:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja się kąpałam całą ciąże rano i wieczorem przesiadywałam w wannie z książką...

Odpowiedz

beatris20
beatris20 | 2014-10-29 14:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uwielbiam kąpiele i nie potrafię z nich zrezygnować w ciąży, ale ograniczyłam do 3-4 w miesiącu i oczywiście 15-20 minut leżenia. Choć ciężko nie napuszczać bardzo ciepłej wody. Dobrze, że kąpiele zażywam tylko przed snem bo tak cudownie odprężają i ułatwiają zasypianie.

Odpowiedz

Kaska1979
Kaska1979 | 2014-09-05 14:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja się kąpię w wannie od początku ciąży. Uwielbiam patrzeć jak robią się fale, gdy moje maleństwo zaczyna się ruszać a razem z nim rusza się cały brzuch,

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?