Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kapturki do karmienia – za czy przeciw?

| aktualizacja: 19.12.2013 | 4

Osłonki na piersi czyli popularne kapturki z jednej strony mogą pomóc w karmieniu noworodka, z drugiej jednak niosą ryzyko kłopotów z laktacją. Kiedy można ich używać i pod jakimi warunkami? Sprawdź.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
karmienie piersią
fot. Fotolia

Osłonki na piersi, nazywane też kapturkami, są często stosowane przez mamy w pierwszych tygodniach karmienia, jednak zdaniem położnych nie zawsze są potrzebne i pomocne.

Mogą pomóc:

* W przypadku trudnych brodawek: płaskich lub wklęsłych, których maleństwo nie umie uchwycić ustami. Zwykle po kilku tygodniach używania osłonek korekcyjnych brodawki wyciągają się na tyle, że można zrezygnować z kapturków.

* Kiedy dziecko ssie z nadmierną siłą

* W nauce ssania wcześniaków


Kiedy lepiej ich nie stosować:

• Jeżeli karmienie przebiega prawidłowo, a tkliwość brodawki ustępuje po pierwszych chwilach ssania dziecka

• Kiedy brodawki sutkowe są obolałe i popękane. W takim przypadku konieczna jest poprawa techniki karmienia. Jeśli nie skoryguje się techniki karmienia, to problem będzie trwał, a u dziecka utrwali się nieprawidłowy sposób ssania. W efekcie może nie opróżniać wystarczająco piersi, co grozi zastojami pokarmu, a nawet zanikiem laktacji.

To ważne! 

Zanim zaczniesz stosować kapturki poradź się doradcy laktacyjnego. Stosowanie ich nawet w uzasadnionych przypadkach wymaga kontrolowania przyrostu wagi dziecka raz w tygodniu.
Pamiętaj też, że osłonki zwykle wykonane są z silikonu, który w rzadkich przypadkach może uczulać dziecko albo podrażniać skórę (dotyczy to zwłaszcza dzieci z atopowym zapaleniem skóry). Jeżeli zauważysz wokół ust niemowlęcia wysypkę, odstaw kapturki, a piersi myj wyłącznie wodą.

Podczas stosowania kapturków wyparzaj je przed każdym użyciem (w sterylizatorze albo w garnku z gotującą się wodą).
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

AGATA
AGATA | 2014-12-27 20:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój synek ma 5 miesięcy, od ponad tygodnia udało mi się odstawić go od kapturka, wcześniej nie chwytał brodawki. Od tego czasu jednak czas trwania karmienia bardzo się zredukował, normalne było u mnie karmienie ok 30 minut, nawet do godziny, obecnie to max.15 minut i synek odpycha się od piersi. Czy to znaczy, że bez kapturka szybciej się najada?

Odpowiedz

Sylwucha
Sylwucha | 2014-06-22 18:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tez używałam od początku właściwie. Miałam BabyOno były ok.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

magda
magda | Sylwucha | 2014-06-26 09:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja znajoma miała takie i również była zadowolona, ogólnie produkty bo dą dosyć dobrej jakości

Odpowiedz

Iwona P
Iwona P | 2014-01-16 15:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja używałam kapturków, gdyż mój Marcinek nie mógł uchwycić brodawki - były płaskie. Po 10 dniach wyciągnęły się na tyle, że kapturki przestały być potrzebne. Używałam Aventa w cenie ok 35 zł - mąż kupił w aptece.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?