Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Karmiące cyce na ulice: petycja ws. karmienia piersią złożona w resorcie zdrowia

| aktualizacja: 11.09.2015 | 5

Karmiące matki nie chcą chować się po krzakach, ani w toalecie. Chcą wsparcia państwa w promocji naturalnego karmienia piersią. Petycja w tej sprawie została złożona w Ministerstwie Zdrowia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Karmienie piersią, niemowlę, dziecko,
fot. Fotolia
"Karmiące cyce na ulice" to ogólnopolska akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji karmiących matek i upowszechnienie metody karmienia piersią, jako najlepszej dla dziecka. Wczoraj – w Dniu Dziecka – pomysłodawczynie akcji złożyły w Ministerstwie Zdrowia petycję "Narodowy Program Karmienia Naturalnego" (podpisało ją ponad 3,5 tys. osób).

Zobacz także: #karmieswobodnie: akcja karmiących mam – Dołącz do niej!

Schematy żywienia dzieci promują sztuczne karmienie

W dokumencie tym napisano między innymi: "Sprawy związane z karmieniem naturalnym są w naszym kraju marginalizowane i bagatelizowane. Zagadnienia prawidłowego żywienia dzieci rozwiązują i finansują firmy produkujące i sprzedające na polskim rynku mieszanki do sztucznego żywienia dzieci. (...) Ministerstwo Zdrowia wydaje kilkadziesiąt milionów złotych każdego roku na refundację sztucznych mieszanek, jednocześnie dopuszcza, by były one dostarczane do szpitali po rażąco zaniżonych cenach. Dozwolona jest także promocja mieszanek w mediach. Budzi to nasze ogromne oburzenie i jest rażąco niemoralnym i niedopuszczalnym działaniem". 
Inicjatorki akcji w przygotowanym dokumencie krytykują również schemat żywienia dzieci z 2014 r. przygotowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W tej sprawie napisały (pisownia oryginalna):
"Najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2014 r., przedstawione w schemacie w kwestii ilości posiłków, do którego sięgać będzie personel medyczny, oraz skierowany jest on również do rodziców, rekomenduje: 7 posiłków w pierwszym miesiącu życia, 6 posiłków na dobę dla dziecka 2 miesięcznego i dalszy spadek ilości karmień w kolejnych miesiącach dla dzieci karmionych piersią. Jest to całkowicie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną w zakresie karmienia naturalnego, ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecka zalecane jest karmienie piersią według potrzeb dziecka 8-12 razy na dobę. 
Fakt zaprezentowania zaleceń dla dzieci żywionych sztucznymi mieszankami, jako ogólnie obowiązujących, również dla dzieci karmionych wyłącznie piersią, świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności autorów schematu żywienia niemowląt, oraz może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dzieci karmionych piersią. Niestety już powstały kolejne publikacje, oparte na tym schemacie PTGHiŻD, zalecające dzieciom karmionym piersią głodowe liczby posiłków, gwarantujące jednocześnie ich matkom zanik laktacji". 

Zobacz też: Dieta matki karmiącej

Spada liczba matek karmiących piersią

Zdaniem inicjatorek akcji takie działania mają wpływ na spadek liczby matek karmiących piersią. Z danych przygotowanych przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią przy Instytucie Matki i Dziecka wynika, że w Polsce tylko 8,5% matek karmi swoje dzieci piersią. Przyczyn tego zjawiska jest wiele – mogą one wynikać z powodów obyczajowych, socjalnych, społecznych, ekonomicznych. Jednak wśród najważniejszych wymienia się: brak wiedzy na temat korzyści z naturalnego karmienia, brak pomocy ze strony państwa w promowanie tej metody karmienia (w tym brak instytucji, które wspomagałyby matki w karmieniu piersią), szybki powrót matek do pracy oraz – co ma też znaczenie – dyskryminacja karmiących matek w miejscach publicznych. Komitet w swoim biuletynie zwraca też uwagę na niepokojące zjawisko, jakim jest promowanie sztucznych mieszanek  przy najdrobniejszych, wstępnych problemach z laktacją. 

Polecamy: Czy zjesz obiad w toalecie? Zobacz piękne zdjęcie izraelskiej fotografki

Nie będę się ukrywać w krzakach

Organizatorki akcji "Karmiące cyce na ulice" chcą zwrócić uwagę na dwa – ich zdaniem najważniejsze – aspekty, czyli dyskryminację matek karmiących piersią i brak wsparcia państwa w promocji tej metody karmienia. 
Od wielu lat, a w ostatnich miesiącach szczególnie często, wraca temat spychania karmiących matek do tzw. podziemia, a właściwie do toalet publicznych. Wiele matek skarży się, że nie mogą swobodnie karmić swoich dzieci, wtedy gdy domagają się one nakarmienia. Każda z nich mogłaby wymienić kilka takich sytuacji. 
– Byliśmy kiedyś nad morzem, usiedliśmy w kawiarnianym ogródku. Dziecko domagało się jedzenia, więc dyskretnie przystawiłam je do piersi. Zareagował na to kelner, proponując mi, abym przeniosła się do toalety. Zapytałam, czy kawę też mi poda do toalety. Zdziwił się – opowiada jedna z mam, biorących udział w akcji. 
Kobiety karmiące piersią bywają dyskryminowane nie tylko w restauracjach, ale też w środkach komunikacji publicznej, a nawet w parkach. 
– Chciałam nakarmić dziecko w parku. Jedna pani podeszła do mnie i powiedziała, że się obnażam publicznie. Zignorowałam ją. Nie będę się chować po krzakach ani ukrywać się w publicznych toaletach – dodaje inna mama. 

Petycja do Ministerstwa Zdrowia

Aby zmienić nastawienie społeczeństwa do karmienia piersią, potrzebne jest wsparcie przedstawicieli państwa – Ministerstwa Zdrowia. W swojej petycji, organizatorki akcji, domagają się: 
  • uruchomienia Narodowego Programu Karmienia Naturalnego, obejmującego edukację i zwiększenie liczby personelu, wyposażenie szpitali i długofalowe działania promocyjne, oraz powszechny dostęp do refundowanego przez państwo wsparcia laktacyjnego;
  • rozszerzenia prawnej ochrony karmienia naturalnego, wynikającego z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w kwestii Standardu Opieki Okołoporodowej, gwarantowanej dotychczas tylko matkom i ich dzieciom w przypadku porodu fizjologicznego, na wszystkie dzieci urodzone o czasie i ich matki; 
  • nadania Komunikatowi Ministerstwa Zdrowia z dnia 29 marca 2013 r. "w zakresie karmienia piersią jako wzorcowego sposobu żywienia niemowląt" mocy prawnej; 
  • podjęcia natychmiastowych działań mających na celu wyjaśnienie przyczyn powstania skandalicznych rekomendacji w schemacie żywienia niemowląt oraz wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób, które się do tego przyczyniły; 
  • powołania do życia instytucji, odpowiedzialnej za monitorowanie, nadzór, badania oraz aktualizację wiedzy z zakresu karmienia naturalnego.

Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by do 6. miesiąca życia dziecka było ono karmione wyłącznie piersią. Dzieci karmione naturalnie lepiej się rozwijają, rzadziej chorują, np. na choroby o podłożu alergicznym, rzadziej też mają problemy z otyłością. Wspieranie matek karmiących piersią to – zdaniem organizatorek akcji – nie tylko inwestycja w przyszłość dziecka, ale i całego narodu. 

Zobacz także: Witaminy a karmienie piersią
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

KASIA
KASIA | 2015-06-05 00:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

MOJE MALEŃSTWO MA 19 MIESIĘCY I JEST KARMONE NA ŻYCZENIE :) JE TO CO CHCE KIEDY I ILE CHCE do 6 miesięcy tylko cyc a później powoli inne smakołyki i cyc Do tej pory zasypia tylko przy cycu
Przez ten czas miał katar i trzygodzinną temperaturę 39* , więc prawie nie chorował
Nie spotkałam się nigdy z dyskryminacją z powodu karmienia piersią Jest tylko jedno miejsce gdzie nie należy ........na oczach dziecka które nie może dostać cyca :(
mój starszy syn karmiony był naturalnie do prawie dwóch lat ale postanowiłam zakończyć i powiedziałam ze pan doktor zabrał cyce bo Ty jesteś już duży i dać je innej mamie dla mniejszego dziecka
Zrozumiał nie protestował Pewnego dnia zobaczył jak pewna kobieta karmiła niemowlaka Był wściekły zwyzywał kobietę od złodziejek żeby wynosiła się i oddawała cyce

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anna
Anna | KASIA | 2015-08-10 13:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jesteś walnięta.................

Odpowiedz

cresi
cresi | 2015-06-03 14:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z artykułem sama wykarmiłam 2 dzieci na własnym mleku i teraz karmię kolejne. Nie miały styczności ze sztucznym, mimo że wróciłam w między czasie do pracy.
Jak się chce to można pokonać dużo przeciwności, a wiele (nie wszystkie) z tłumaczeń dlaczego matka karmi sztucznym są po prostu durne.
Nie po to natura nas wyposażyła w najlepszy dla własnego dziecka pokarm, aby karmić dzieci sztucznym świństwem. Rozumiem te matki które z jakiś przyczyn nie mają mleka, ale nie te które odstawiają na własne życzenie.

Odpowiedz

cresi
cresi | 2015-06-03 14:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

cudowne... czytam artykuł o tym jak ważne jest naturalne karmienie i o tym że sztuczne mieszanki są wszędzie promowane co powinno być niedopuszczalne, a tu nagle odpala mi się reklama na dole artykułu o tytule "redakcja poleca" zachęcająca do podania dziecku mieszanki Enfamil2. Gratuluję redakcji wyczucia miejsca.

Odpowiedz

adzik1357
adzik1357 | 2015-06-03 11:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest jakaś paranoja.. Nikt nie ogląda mojego cyca jak karmię, widać ledwie główkę dziecka.Większość tak zwanych "przyzwoicie odzianych" pokazuje więcej niż ja podczas karmienia :) Matka Boska też karmiła piersią, malowali obrazy karmiących matek i jakoś nikogo to nie gorszyło a wręcz uważali to za piękne :) Dlaczego nikogo nie gorszy widok faceta siurającego w krzakach?Przecież niczym się nie zasłania.Też powinien mieć pieluszkę tetrową? :D Ja żadnego mojego dziecka nie zawijałam pieluchą ani nie karmiłam w toalecie.I tego maluszka, którego oczekuję też nie zamierzam.Czemu ci, którzy tak uważają sami w kibelku nie zjedzą?Czysta przyjemność :) Proponuję zabrać się za gonienie meneli publicznie żłopiących nalewki, denaturat itp, załatwiających swoje potrzeby gdzie chcą i jak chcą, śpiących na ławkach, posiadaczy psów zostawiających kupy na ulicach i chodnikach, ludzi wyrzucających śmieci na ulicę itp itd.Ale nie, bo uczepili się cyców, których w rzeczywistości nikt poza mężem/chłopakiem i dzieckiem nie widział :-] Miłego dnia wszystkim :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?