Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Jak karmić małe dzieci -1000 pierwszych dni dla zdrowia

| 01.03.2013, aktualizacja: 25.11.2013 | 0

Okazuje się, że prawidłowe karmienie dzieci nie jest tak oczywiste jak mogłoby się zdawać. Bo rodzice popełniają błędy - to pokazały badania. Jakie są najczęstsze.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Logo 1000 dni dla zdrowia
fot. Mat. pras.

Wystartował Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej rodziców dzieci do 3. roku życia. W ramach Programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów.

Program jest odpowiedzią na zdiagnozowany przez ekspertów w ostatnich latach problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat w Polsce. Tymczasem 1000 pierwszych dni życia jest kluczowe dla zdrowego rozwoju człowieka. W tym okresie dziecko aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się – już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie będzie tak intensywny. W tym czasie programuje się też metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym.

Jakie błędy rodzice popełniają najczęściej?

1. Przygotowywanie zbyt gęstego mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane należy zawsze przygotowywać zgodnie z przepisem znajdującym się na opakowaniu - tylko wtedy będzie ono miało odpowiednią ilość składników dostosowaną do potrzeb dziecka. Przygotowywanie zarówno zbyt skondensowanej mieszanki, jak i zbyt rozcieńczonej nie jest korzystne dla dziecka.

2. Podawanie nadmiernej ilości słodzonych napojów

Głownie chodzi tu o herbatki i inne napoje zawierające dużą ilość cukru (lub dosładzane sacharozą). Takie napoje dostarczają zbyt dużą ilość kalorii, co może przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów, wystąpienia u dziecka nadwagi, zaburzeń łaknienia i zaparć. Maluch powinien zaspokajać pragnienie wodą źródlaną niskozmineralizowaną.  

3. Podawanie zbyt dużej ilości soków

Dziecko w pierwszym roku życia może wypić do 150 ml soku owocowego dziennie, natomiast maluch powyżej pierwszego roku 200-250 ml, czyli szklankę soku dziennie. Podawanie soków dziecku w nieograniczonych ilościach nie służy jego zdrowiu, a także zmniejsza u niego apetyt na inne wartościowe posiłki, które dostarczają mu potrzebnych składników odżywczych.

4. Zbyt długie podawanie zmiksowanych potraw

Tylko przez pierwsze 2-3 miesiące rozszerzania diety malucha zupki czy owocki powinny mieć gładką konsystencję. Od 8-9. miesiąca życia dziecka w posiłkach stopniowo powinny być wyczuwalne grudki, a potem coraz większe kawałeczki, co będzie powodowało, że dziecko będzie się uczyło żuć i gryźć. Dziecko powinno też uczyć się jeść samodzielnie - można zacząć od podawania mu małych miękkich kawałeczków gotowanych warzyw lub miękkich owoców.

5. Dosładzanie i dosalanie potraw

Z badań wynika, że około 90% dzieci do trzeciego roku życia spożywa zbyt dużo soli, a 80% zbyt dużo cukru. Rodzice często doprawiają potrawy podawane dziecku, ponieważ wydają im się one zbyt mało wyraziste w smaku. Tymczasem sól i cukier nadmiernie obciążają rozwijający się dopiero układ pokarmowy i utrudniają jego prawidłowe działanie. Soki i słodzone napoje, słodycze oraz inne dosładzane sacharozą produkty przyczyniają się do rozwoju próchnicy zębów, nadmiaru masy ciała, zaburzeń łaknienia i zaparć.

Chcesz sprawdzić, czy dobrze karmisz swoje dziecko? Wejdź na: www.1000dni.pl i rozwiąż quiz.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?