Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Karmienie na żądanie

| aktualizacja: 21.02.2012 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
niemowlę, karmienie piersią
Karmisz piersią czy butelką? W obu przypadkach twoje dziecko powinno dostawać mleko zawsze, gdy jest głodne.
W pierwszych tygodniach dziecko przystosowuje się do samodzielnego życia, uczy ssania i powinno dostać jedzenie zawsze, gdy jest głodne, czyli… być karmione na żądanie. W ten sposób nie tylko najlepiej zaspokajasz jego potrzeby. To też wygodne dla ciebie, bo niemowlę, które nie musi czekać na czas karmienia, jest spokojniejsze, mniej płacze, nasyca się mlekiem i zasypia.
Nie martw się, że karmiony na żądanie maluch w przyszłości będzie chciał zbyt często jeść. Z biegiem czasu ustali sobie długość przerw między posiłkami i rytm jego karmień będzie przewidywalny.

Skąd wiadomo, że dziecko jest głodne? Czy czekać, aż zapłacze?
Nie. Głodne maleństwo wyraźnie potrafi pokazać, że jest głodne. Budzi się, jest aktywne, wkłada rączki do buzi, kręci główką w różne strony, jakby szukało sutka. Głośny płacz jest późnym objawem głodu. Dziecko rzuca się wtedy na pierś lub butelkę, je łapczywie, połyka przy tym dużo powietrza, co bywa przyczyną kolki. Czasem jest już tak rozżalone, że w ogóle nie chce ssać.
Płacz nie zawsze oznacza, że malec jest głodny. Maluszki płaczą, gdy są rozdrażnione, senne, mają kolkę albo po prostu chcą się przytulić. Szybko nauczysz się to odróżniać.

Dlaczego malec karmiony butelką rzadziej chce jeść?
Pokarm mamy idealnie odpowiada potrzebom niemowlęcia, dlatego jego trawienie i wchłanianie trwa krócej. Mleko modyfikowane to mleko krowie i choć składem jest upodobnione do kobiecego, dłużej pozostaje w żołądku, dłużej jest trawione i na dłużej daje uczucie sytości.

Czy małego śpiocha budzić do karmienia?
Nie, jeśli dziecko jest zdrowe, ma dobry humor i apetyt. Ale są wyjątki od tej zasady. Gdy maluch jest apatyczny, mało aktywny, ciągle senny (dzieje się tak np. z powodu przedłużającej się żółtaczki) lub zbyt mało przybiera na wadze, trzeba go budzić.
W pierwszych dniach i tygodniach życia niemowlę je mało, dlatego powinno jeść często, nawet 10–12 razy na dobę. Malca karmionego piersią trzeba zachęcić do ssania, a nawet obudzić, gdy czujesz, że twoje piersi są przepełnione.

Jak poznać, że dziecko się najada?
Taki niepokój wcale nie dziwi. Towarzyszy wielu mamom, zwłaszcza karmiącym piersią. Butelkowe rzadziej przeżywają takie dylematy, bo widzą, ile mleka wypija maluch.
Nawet niewielkie niedożywienie w pierwszych miesiącach życia nie służy zdrowiu. Nie ma sensu jednak ważyć maluszka po każdym karmieniu i rozważać, czy wypił dostatecznie dużo. To kłopotliwe, poza tym jest źródłem niepotrzebnego niepokoju. Jeśli malec aktywnie ssie pierś, wyraźnie słychać jak łyka, moczy nie mniej niż 8–10 pieluszek na dobę (by to sprawdzić, przez jedną dobę używaj pieluszek z tetry), to znak, że się najada. Miarą tego jest jego dobry wygląd i rozwój: niemowlę ma napiętą skórę, energicznie wymachuje rączkami i nóżkami, jest zadowolone. W razie wątpliwości można ważyć malca co siedem dni (powinien przybrać około 200 g) oraz porozumieć się z lekarzem.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Anonim
Anonim | 2013-07-22 14:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chciałam wyrazić własną opinię na temat karmienia na żądanie butelką. Zgodnie z zaleceniami tak karmiłam moja córkę jakiś czas i wprowadzało to jedynie wiele zamieszania, nerwów i stresów w nasze życie. Otóż mała na życzenie dostawała butelkę zjadała ile chciała np. 60ml, po godzinie znów była głodna ale i zmęczona wiec zjadała jedynie 30ml i zasypiała, a ponieważ porcja w 4 miesiącu stanowi 150ml dziecko po 30 min budziło się złe z powodu głodu ale i nie wyspania i tak było w kółko, jedzenie małych ilości przekładało się na krótkie drzemki, a ponieważ ciągle zjadała małe porcje potrzebowała ich częściej, że jadła częściej jadła mało i była marudna płaczliwa bo niewyspana pomijając już fakt, że spacery i wyjazdy stały się katorgą i fakt, że właściwie co chwilę było popłakiwanie raz z głodu, potem ze zmęczenia i tak w koło. Odkąd karmię co 3-3,5godziny pełną porcją mam radosne, wyspane i najedzone dziecko, a chyba przede wszystkim chodzi o to, aby dziecko rozwijało się szczęśliwe także osobiście nie polecam karmienia butelką na żądanie.

Odpowiedz

vanessa29
vanessa29 | 2009-03-27 23:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam:)) moja coreczka ma 1 miesiac i 26 dni,jest karmiona piersia,karmie na zadanie,ale pije dosc krotko,ale czesto,i do tego po karmieniu wklada raczki do buzi i ssie,czy mozliwe ze moj pokarm jest nie wystarczajaco dobry??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

agatridze
agatridze | vanessa29 | 2009-04-23 22:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

pokarm jest dobry:)wydaje mi się,że dzidzia poprostu tak je i jak nie płacze to jest najedzone.to moze trzeba przystawić do piersi jeszcze raz i sprawdzic czy bedzie ssała pierś jak nie i jest spokojna to jest ok:)pozdrawiam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?