Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy laktacja może zastąpić antykoncepcję?

| aktualizacja: 30.01.2014 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, karmienie piersią, karmiąca kobieta
fot. Fotolia
Czy karmienie piersią i brak miesiączki to gwarancja, że nie dojdzie do zapłodnienia? Młodej mamie radzi Bożena Cieślak-Osik, położna.
Pięć miesięcy temu urodziłam. Miesiąc po porodzie byłam u ginekologa. Kiedy teraz powinnam do niego pójść? Do dziś nie miesiączkuję, karmię piersią. Czy laktacja jest dobrą metodą antykoncepcji? Ola z Bydgoszczy

To prawda, że laktacja w pierwszych tygodniach po porodzie hamuje owulację, ale to nie jest bezpieczna antykoncepcja! Im więcej czasu mija od porodu i im rzadziej się karmi piersią, tym łatwiej o ciążę. Zdarzało się, że pomiędzy kolejnymi porodami kobieta w ogóle nie miesiączkowała, bo do zapłodnienia doszło już przy pierwszej owulacji.

Kiedy iść do ginekologa po porodzie

Jeśli nie planuje pani kolejnej ciąży, radzę porozmawiać z ginekologiem, który pomoże wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Do lekarza najlepiej pójść pod koniec połogu, czyli sześć–osiem tygodni po urodzeniu dziecka. Termin kolejnej wizyty u ginekologa zależy od potrzeb kobiety, nie trzeba czekać na miesiączkę.

ZOBACZ TEŻ: metody antykoncepcji bezpieczne dla młodych mam
Bożena Cieślak-Osik konsultacja: Bożena Cieślak-Osik
Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Basia
Basia | 2016-05-12 23:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie było podobnie...Ja zaszłam kolejny raz w ciążę, gdy córka miała 2 miesiące i cały czas karmiłam ją tylko piersią. Tak więc trzeba uważać, bo to mit!

Odpowiedz

Paula
Paula | 2014-01-30 11:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uwierzyłam, że karmienie piersią to dobra metoda antykoncepcji. Niestety. Rok po urodzeniu pierwszego dziecka urodziłam kolejne. Kiedy słyszę takie opowieści, że karmienie chroni przed ciąża, to aż mnie trzęsie. Chciałam mieć drugie dziecko, ale nie rok po pierwszym!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?