Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dzieci karmione piersią są mądrzejsze? Ta odpowiedź cię zaskoczy!

| aktualizacja: 28.03.2017 | 2

Czy karmienie piersią ma związek z inteligencją dziecka i jego osiągnięciami w przyszłości? Poznaj najnowsze wyniki badań!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Inteligencja dziecka karmionego piersią w okresie niemowlęcym
fot. Fotolia

Karmienie piersią a inteligencja dziecka

Karmienie piersią nie ma wpływu na inteligencję i dobre zachowanie dziecka – do takich wniosków doszli badacze z University College Dublin w Irlandii. Z badania opublikowanego na łamach magazynu "Pediatrics" wynika, że karmienie piersią w okresie niemowlęcym nie ma związku z inteligencją dziecka w przyszłości. Badanie przeprowadzono na grupie 8000 dzieci w wieku 3 i 5 lat.

Czy dziecko karmione piersią jest mądrzejsze?

Maluchy karmione piersią w niemowlęctwie osiągały lepsze wyniki w testach sprawdzających poziom słownictwa i umiejętności rozwiązywania problemów, jednak "nie udało się wykazać bezpośredniego związku pomiędzy tymi wynikami a metodą karmienia" – czytamy w serwisie Rynek Zdrowia. Lepsze wyniki można wyjaśnić wystąpieniem innych czynników, m.in. statusem socjoekonomicznym rodzin i poziomem wykształcenia rodziców, nie sposobem karmienia.

Autorka badania podkreśla, że choć dzieci z lepszymi wynikami były karmione piersią, ich osiągnięcia nie są zasługą metody karmienia. Matki karmiące piersią są zazwyczaj lepiej wykształcone i nie mają skłonności do "ryzykownych zachowań w czasie ciąży". To te czynniki wypływają na osiągnięcia dziecka.

Czytaj także: Powinnyśmy karmić piersią do 2. roku życia dziecka!

Nie rezygnuj z karmienia piersią!

Autorzy badania podkreślają to, o czym my również was przekonujemy: karmienie piersią ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, nawet jeśli nie wpływa bezpośrednio na jego inteligencję czy osiągnięcia naukowe w przyszłości.

Mleko mamy to najcenniejszy pokarm i pierwsza szczepionka dla dziecka. Picie mleka mamy wzmacnia organizm maluszka już od pierwszych dni. Przeciwciała zawarte w mleku chronią przed wirusami i bakteriami, dzięki czemu dzieci karmione piersią rzadziej chorują. Karmienie piersią chroni przed chorobami układu oddechowego, zmniejsza ryzyko astmy i otyłości w przyszłości. To również korzyści dla mam: mamy karmiące piersią rzadziej chorują na raka piersi, raka jajników i osteoporozę. Co więcej, naturalne karmienie przyspiesza powrót do figury sprzed ciąży.

Jak długo wy karmiłyście dzieci piersią?

Zobacz także: W karmieniu piersią nie chodzi tylko o mleko! O co jeszcze?

Źródło: redbookmag.com, rynekzdrowia.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Beboczka
Beboczka | 2017-10-26 22:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Napiszę tak - zauważyłam że i tu Was zaskocze, wszystkie dzieci w moim otoczeniu które były karmione długo piersią (tj. powyżej 6 miesiąca życia) bardzo często chorują. Jest to dla mnie ogromnym szokiem. Ta karmiła dwa lata, tamta półtora roku, ta trzy lata - wszystkie te dzieci non stop zapalenie oskrzeli, alergie, jakieś bóle wzrostowe, cuda wianki. I oto moje dwa mutanty wykarmione na mleku modyfikowanym - córka lat 10 nigdy nie miała nawet angina, syn lat 3 i pół, może raz była angina. Oboje rozwijają się prawidłowo, córka ma dobre wyniki w nauce i uczęszcza do klasy sportowej. Mlody pięknie maluje, z zafascynowaniem uczy się j. Angielskiego. No cóż - geny, geny i jeszcze raz geny hehe. Nie no żartuję ale sama z tymi cyckami i karmieniem jestem w szoku.

Odpowiedz

Patrycja
Patrycja | 2017-05-05 11:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bylo wiele badan przeprowadzanych w tym kierunku i wyniki badan tez sa skrajne. Ja przez cala ciaze i teraz kiedy karmie piersia suplementuja pregne 250 dha. To suplement, nie zaszkodzi, a przyznam, ze moja corka jest niezwykle inteligentym jak na swoj wiek dzieckiem.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?