Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak rozbudzić laktację

| aktualizacja: 22.05.2015 | 1

Hania ma dwa tygodnie. Karmię ją piersią. Niestety, córeczka słabo przybiera na wadze – od wyjścia ze szpitala w ciągu dziesięciu dni przytyła 150 g.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
noworodek, mama i dziecko
Podaję jej pierś, kiedy tylko zapłacze, ale często przesypia posiłek. Mam wrażenie, że przez to mam mniej pokarmu niż po porodzie. Boję się, że mi go zabraknie.
Agnieszka, mama dwutygodniowej Hani

Dziecko karmione piersią powinno przybierać na wadze minimum 120 g tygodniowo. Tak radzą pediatrzy. W świetle tych zaleceń wynik Hani jest lekko poniżej dolnej granicy normy. Zapewne przyczyną tego jest zbyt długa przerwa między posiłkami – dziewczynka przesypia porę jedzenia. Co wpływa nie tylko na jej wagę, ale także na laktację. Co ma robić mama małej Hani? Być cierpliwą, zachować spokój i zastosować się do naszych rad.

Stres może zahamować laktację

Może trudno w to uwierzyć, ale wszystko dzieje się... w twojej głowie! Ilość pokarmu zależy także od twojej psychiki. Pod wpływem bodźca, jakim jest ssanie piersi przez dziecko (czasem wystarcza tylko ciepła myśl o maleństwie), w mózgu uwalnia się hormon zwany prolaktyną. To dzięki niemu w piersiach pojawia się pokarm. Inny z hormonów – oksytocyna – powoduje, że kurczą się maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki temu pokarm z piersi może wypłynąć. Niestety, stres i przemęczenie powodują zahamowanie wydzielania tych hormonów. Dlatego wyluzuj!

Przystawiaj dziecko często do piersi

Czyli tak często, jak maluszek ma ochotę ssać, ale nie rzadziej niż siedem–osiem razy dziennie, przynajmniej w pierwszym miesiącu życia. A co zrobić, gdy malec długo i dużo śpi?
O tym w następnym punkcie.

Nie pozwalaj za długo spać

To nie pomyłka! Mało przybierające na wadze dzieci to często te, które przesypiają pory karmienia. Pilnuj, by w dzień przerwa pomiędzy posiłkami wynosiła maksymalnie trzy godziny, a w nocy sześć. Kwadrans różnicy to nie problem. Gdy brzdąc śpi, a pora posiłku się zbliża, rozbudź go, np.przewijaniem.

Pilnuj, by jadł przy piersi

Intensywne ssanie powinno trwać u noworodka 10–20 minut. Wyraźnie usłyszysz odgłosy przełykania pokarmu, przypominające postękiwanie. Jeśli dziecko przy piersi zasypia, budź je, np. łaskotaniem w policzek. Gdy to nie pomoże, delikatnie odłącz je na chwilę od piersi, rozbudź, np. zmieniając pieluszkę, i przystaw do piersi.

Karm w nocy

Obowiązkowe! Nocne karmienia są bardzo ważne dla laktacji, gdyż wtedy wydziela się więcej prolaktyny. To jeden z najlepszych sposobów na podtrzymanie laktacji. A do tego nocne mleko zawiera więcej tłuszczu, jest bardziej sycące.

Polecamy: Nie pozwól, żeby dziecko zasypiało w trakcie karmienia piersią - radzi psycholog
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Marta
Marta | 2011-08-25 09:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niby to wszystko takie oczywiste, ale kiedy mój synek zaczął słabo przybierać na wadze to ostatnią rzeczą, jaką brałam pod uwagę było to, że może warto byłoby go budzić w nocy na karmienie. Dopiero kiedy konsultantka laktacyjna mi to zaleciła, zaczęłam go budzić i karmić w nocy - efekt był piorunujący! Czasami po takich artykułach ma się wrażenie, że mówią o takich oczywistych rzeczach... ale warto się nad nimi zastanowić :) P.S. Ja polecam jeszcze KARMI (mimo, że konsultantka laktacyjna mówiła, że to nic nie daje, to ja myślę, że daje :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?