Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kalendarz karmienia piersią

| aktualizacja: 18.12.2013 | 0

Karmienie piersią zmienia się wraz z rozwojem dziecka. Sprawdź, kiedy spodziewać się nawału pokarmu, kryzysu laktacyjnego i jak bezproblemowo odstawić dziecko od piersi.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)

Pierwsze karmienie

Najlepiej przystawić noworodka do piersi w ciągu dwóch godzin po porodzie, bo wtedy dziecko jest dość aktywne (potem dopada je zmęczenie poporodowe i głęboko zasypia). Odwlekanie pierwszego karmienia może prowadzić do późniejszych kłopotów z karmieniem: zastojem pokarmu, pękaniem brodawek itd.
Najważniejsze – to wybierz dobrą pozycję do karmienia piersią. Jeżeli chcesz karmić na leżąco, ułóż się na boku i przygarnij do siebie dziecko. Przytrzymuj je ręką, aby nie odsuwało się od ciebie. Głowa dziecka powinna znajdować się na wysokości piersi, a usta naprzeciwko brodawki. Nie powinno leżeć na poduszce.
Możesz też karmić w pozycji siedzącej. Pomocna wtedy będzie poduszka poporodowa albo nadmuchane koło do pływania – siedząc na nim nie będziesz drażnić rany krocza. Wybierz fotel albo krzesło z oparciem. Weź dziecko w ramiona, przedramieniem podpieraj jego plecy. Jego brzuszek powinien być przytulony do twojego brzucha, a buzia wtulona w twoją pierś. Nie bój się, że dziecko nie będzie miało jak oddychać - jego nosek jest tak szeroki, że na pewno nie będzie miał kłopotów z oddychaniem.

Zobacz także: Pomocne gadżety dla karmiącej mamy

Jak rozpocząć karmienie piersią?

Aby skłonić dziecko do otwarcia buzi, połaskocz je palcem albo brodawką piersiową w miejsce nad górną wargą. Kiedy otworzy buzię, „nasadź" ją na pierś. Pamiętaj, że zasada prawidłowego karmienia brzmi: „Zawsze przystawiamy dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka”. Nie nachylaj się nad dzieckiem – twoje plecy niedługo wytrzymają w takiej pozycji. Jeżeli nie masz sił, aby przez całe karmienie trzymać je w ramionach pomyśl o kupnie rogala do karmienia.
Nie dziw się, że podczas pierwszych dni karmienia, pokarmu będzie mało, dosłownie kilkanaście kropel. Tyle wystarczy. Maluszek nie umiałby poradzić sobie w większą ilością mleka.
Najpewniej pierwsze dni karmienia piersią nie będą dla ciebie przyjemne. Brodawki piersiowe mogę boleć a nawet pękać. Takie kłopoty wynikają z braku doświadczenia – i twojego, i dziecka. Będzie lepiej, ale oboje musicie się jeszcze dużo nauczyć: ty – prawidłowego przystawiania dziecka, a maleństwo – prawidłowego ssania.

ZRÓB TEST: Czy prawidłowo karmisz dziecko piersią?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?