Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Karmienie noworodka piersią - twój plan na sukces

| aktualizacja: 09.12.2013 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
noworodek, karmienie piersią, noworodek przy piersi, karmienie dziecka piersią
fot. Fotolia
Powodzenie w karmieniu piersią często zależy od tego, co wydarzy się w pierwszych dniach życia noworodka. Sprawdź najważniejsze zasady karmienia dziecka piersią.
Jeśli dobrze przygotujesz się do karmienia piersią, na pewno długo będziecie mogli oboje cieszyć się bliskością, jaką daje naturalne karmienie.

Aby dziecko prawidłowo się rozwijało, powinno być karmione zgodnie z obowiązującym na świecie standardem w żywieniu niemowląt, czyli:

Od narodzin dziecko powinno być właściwie przystawiane do piersi.

Dziecko powinno być karmione często – przynajmniej 8 razy na dobę, także w nocy, zgodnie z potrzebami (gdy jest głodne albo twoje piersi są przepełnione).

Dziecko musi być karmione odpowiednio długo, nim nie opróżni piersi (nawet 30-40 minut) i do syta – po opróżnieniu jednej piersi proponuj drugą.

Dziecko powinno być karmione wyłącznie naturalnie, bez dokarmiania, dopajania - przez pierwsze pół roku. Dopiero w drugim półroczu zacznij rozszerzać dietę niemowlaka o dodatkowe pokarmy, ale nie zastępuj nimi karmień piersią. Twój pokarm cały czas jest wartościowym posiłkiem i chroni przed infekcjami.

Podawanie smoczka może zaburzać mechanizm ssania w pierwszych tygodniach życia!

Jak przygotować się do karmienia noworodka?

Najwygodniej karmi się na fotelu z oparciem i podpórkami pod ręce. Usiądź wygodnie i sprawdź, czy:
  • główka dziecka jest na wprost piersi, buzia na wprost brodawki, ucho, ramię i biodro są ułożone w linii prostej,
  • właściwie ułożyłaś palce na piersi – podtrzymuj ją czterema palcami od spodu, kciuk połóż na niej. Możesz delikatnie naciskać nim pierś, by unieść brodawkę, ale nie dotykaj brodawki i otoczki. Niektóre mamy lubią tzw. chwyt nożycowy. Nie jest on polecany, bo zbyt silnie uciska pierś (grozi to zatkaniem przewodu mlecznego).
Zadbaj o to, abyś mogła karmić w spokoju, nie odrywając się, by np. odebrać telefon. Przygotuj wcześniej pieluszkę (mleko z drugiej piersi może wyciekać samoistnie), coś do picia, jedzenia, książeczkę, włącz muzykę.

Jak karmić piersią - radzi ekspert:


Jak rozpoznam, czy noworodek prawidłowo ssie?

Noworodek ma wtedy szeroko otwartą buzię, wargi wywinięte, policzki uwypuklone, nosek i bródka dotykają twojej piersi, a język tworzy „rynienkę” (jej brzeg widać czasem w kąciku ust). Spora część brodawki jest w jego buzi, ruchy ssące są miarowe, słychać łykanie, nie odczuwasz bólu, nie słychać cmokania.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

jagoda
jagoda | 2014-04-06 09:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rzeczywiscie jesli chodzi o mnie to na pewno własnie ten suplement jest bardzo pomocny i tutaj doskonale sprawdza sie jesli chodzi o problemy z pokarmem.

Odpowiedz

kaya
kaya | 2013-12-15 12:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja nie miałam tego szczęścia i musiałam wspierać się femaltikerem, ale nie poddałam i karmię bo pokarm matki chroni dziecko od chorób, cenię go ponad wszystko.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

anitla
anitla | kaya | 2014-01-07 16:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od dawna wiadomo, ze słód jęczmienny dobrze działa na laktację tylko ze teraz łatwiej jest rozpuścić saszetkę proszku w mleku niż kombinować jakby tu jakieś piwo bezalkoholowe dorwać

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?