Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy muszę karmić piersią w nocy?

| aktualizacja: 16.09.2015 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
mama, noworodek
Nocne karmienia są ważne, ale co zrobić, gdy dziecko ssie w nocy co 3 godziny, a w dzień śpi do południa i nie chce jeść? Jak nauczyć dziecko odróżniać dzień od nocy? Zapytaliśmy konsultanta laktacyjnego.
Noworodek początkowo nie odróżnia dnia od nocy. Jest mu wszystko jedno, kiedy ssie pierś, może to nawet robić niemal na okrągło. Jednak po kilku tygodniach dziecko powoli powinno nauczyć się odróżniać dzień od nocy. Chociaż nadal chętnie będzie w nocy jeść, a nocne karmienia są też ważne dla laktacji, to nie powinien jeść w nocy częściej niż raz dziennie.

Dlaczego dziecko ssie pierś o północy

Nocny pokarm z piersi ma inny skład niż w ciągu dnia. Znajduje się w nim więcej tłuszczu i kalorii, dlatego niemowlę, które ssie pierś w nocy, szybciej przybiera więc na wadze. W kobiecym pokarmie jest wyjątkowo dobry rodzaj tłuszczów: to kwasy tłuszczowe omega-3. Czyli te, które są szczególnie potrzebne dla prawidłowego rozwoju mózgu, układu nerwowego, wzmacniania odporności.
Nocne karmienia są też ważne dla karmiącej mamy, bo w większej ilości wydziela się wówczas prolaktyna, a więc hormon, od którego zależy ilość wytwarzanego mleka. Właśnie dlatego w nocy powinny koniecznie karmić te mamy, które mają mniej pokarmu: to znakomity sposób, by jego ilość szybko się zwiększyła.
Czytaj też: 9 sposobów, jak zwiększyć laktację

Jak długo karmić w nocy

Z reguły niemowlęta karmione piersią domagają się nocnych karmień przez cały okres karmienia piersią. Niemowlę trzeba karmić piersią w nocy co najmniej przez 4–6 miesięcy, czyli w tym okresie, gdy kobiecy pokarm powinien być jedynym jego daniem.
Pilnuj, by przerwa pomiędzy kolejnymi karmieniami piersią nie była dłuższa niż 6–7 godzin. Najlepiej nakarm dziecko tuż przed tym, jak ty kładziesz się spać, np. o 22, a potem o 4 rano, a następnie między godziną 7 a 8. Dzięki temu wstaniesz w nocy tylko raz.

Niemowlę 4 razy je w nocy? To za dużo!

Niemowlę może częściej budzić się w nocy i płakać, pamiętaj jednak, że nie zawsze powodem nocnego płaczu dziecka jest głód. Przyczyną płaczu może być zły sen, niewygodna, ból brzuszka, przebudzenie się i trudność uśnięcia. Zdarza się również, że płaczące dziecko nadal śpi: go tzw. sen paradoksalny, bardzo płytki, dziecko rusza się, a nawet popłakuje.
Czytaj też: Jak często karmić noworodka
Nie musisz za każdym razem karmić go piersią, gdy tylko zapłacze. Jeśli niedawno jadł, zobacz, czy np.  nie zrobił kupki, pogłaszcz go po brzuszku, po główce lub po prostu chwilę poczekaj: być może po chwili znów zaśnie.
Oczywiście, przystawieniem do piersi ułatwisz mu powtórne zaśnięcie, ale nic się też nie stanie, jeśli uśpisz go (lub tata) w inny sposób, np. kołysząc czy głaszcząc po brzuszku.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

monika2417
monika2417 | 2011-08-25 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Ja mam podobny problem, tyle że mój synek ma 4 m-ce i spi w nocy od 1-2,5 godz. I Budzi sie do karmienia piersia. Co zrobic aby przesypial przynajmniej 6 godz.?

Odpowiedz

Basia23
Basia23 | 2010-10-01 22:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli tylko karmienie nocne nie jest dla Ciebie uciążliwe to karm dzieciątko tak często jak ma na to ochotę. Dzięki nocnym karmieniom laktacja utrzyma Ci się o wiele dłużej. Ja karmię synka już 6 i pół miesiąca i w nocy na żądanie. Z czasem ilość karmień się zmniejsza :) Mój maluch czasem daje mi popalić i ssie co 2h a czasem i 5h da mi przespać :) Słuchaj swojego instynktu bo być może Twój pediatra nie jest zwolennikiem karmienia piersią. Powodzenia

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | 2010-10-01 12:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek skończył 3 miesiące i nasza pani pediatra zasugerowała, że już czas by zredukować mu karmienia nocne, chociaż jedno zastąpić wodą. Zastanawiam się, czy to nie za wcześnie?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?