Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

O tej korzyści karmienia piersią jeszcze nie słyszałaś!

| aktualizacja: 22.11.2016 | 1

O tym, że karmienie piersią ma wiele zalet, słyszała każda mama. Sprawdź, jaką dodatkową korzyść odkryli kanadyjscy naukowcy – będziesz zaskoczona!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Karmienie piersią zmniejsza ból przy szczepieniu i pobieraniu krwi
fot. Fotolia
Mleko mamy to pokarm idealny – zmienia skład i dostosowuje się do potrzeb dziecka, zawiera przeciwciała chroniące przed chorobami i infekcjami, zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Okazuje się, że karmienie piersią ma jeszcze jedną zaletę: zmniejsza ból podczas szczepienia i pobierania krwi.

Karmienie piersią zmniejsza ból przy szczepieniu

Dzieci karmione piersią podczas szczepienia odczuwają mniejszy ból i mniej płaczą – do takiego wniosku doszli badacze z Uniwersytetu Ottawy w Kanadzie. Naukowcy przeanalizowali opublikowane do tej pory badania i na ich podstawie doszli do wniosku, że niemowlęta karmione podczas szczepienia płaczą średnio 38 sekund krócej, niż inne maluchy. Chociaż 38 sekund to niewiele, żadna mama nie lubi, kiedy jej dziecko płacze, prawda?

Co więcej, karmienie piersią zmniejsza ból, jest przy tym skuteczniejsze od kremów znieczulających (lub innych kosmetyków stosowanych miejscowo na skórę), podawania słodkiej wody (niemowlęta w ogóle nie powinny spożywać cukru!), masażu czy przytulania i głaskania. Za zmniejszenie bólu może odpowiadać hormon oksytocyna.

Jak działa oksytocyna?

Podczas karmienia piersią organizm wydziela dwa hormony: prolaktynę i oksytocynę. Oksytocyna działa uspokajająco, zmniejsza stres i uczucie lęku. Przy kontakcie "skóra do skóry" podczas karmienia piersią maluszek, podobnie jak mama, jest spokojny i zrelaksowany. Poczucie bliskości podczas szczepienia sprawia, że malec czuje się bezpieczny, a ból podczas nakłucia jest mniej odczuwalny.

Skorzystacie z tej metody przy następnym szczepieniu?

Czytaj także: Bezpłatne szczepionki przeciw pneumokokom już od 2017 roku!

źródło: foxnews.com
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Julia
Julia | 2016-11-22 21:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie pielęgniarka odradziła taki sposób (rok temu), żeby dziecko nie skojarzyło przypadkiem, że przy karmieniu może je coś boleśnie ukłuć.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?