Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Karta obserwacji cyklu miesiączkowego do druku

| aktualizacja: 07.09.2015 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta i mężczyzna, para
fot. Fotolia
Karta obserwacji cyklu miesiączkowego pozwoli ci kontrolować płodność. Sprawdź, kiedy masz dni płodne i dni niepłodne.

Metoda podwójnego sprawdzania, inaczej zwana metodą wieloobjawową, jest jedną z 3 metod obserwacji cyklu miesiączkowego. Dwie pozostałe to metoda termiczna poszerzona oraz objawowo-termiczna.

Metoda podwójnego sprawdzania polega na rozpoznaniu początku i końca fazy płodności w danym cyklu. Metoda polega na obserwacji 3 objawów płodności:

  • temperatury,
  • śluzu
  • i szyjki macicy.
Obserwacji dokonuje się na podstawie kart obserwacji cyklu. Pamiętaj, że do prawidłowego odczytania tego kiedy są dni płodne potrzebne są przynajmniej 2 wskaźniki. Im więcej wskaźników zaznaczysz na karcie, tym odczyt będzie bardziej dokładny. Początek fazy płodności określany jest na podstawie obserwacji śluzu oraz obliczeń wynikających z zapisów naniesionych na kartę. Koniec fazy płodności zaś określa się na podstawie temperatury, objawu śluzu oraz szyjki macicy.

Metoda termiczna poszerzona, tak jak metoda termiczna ścisła, opiera się na obserwacji podstawowej temperatury ciała. Określa się dodatkowo okres niepłodności przedowulacyjnej wyznaczanej na podstawie czasu trwania cyklu - aby to określić, potrzebujemy co najmniej 6-12 poprzednich cykli lub fazy niskiej temperatury.

Metody objawowo-termiczne opierają się na wyznaczaniu fazy płodności oraz jej końca na podstawie wszystkich znanych objawów płodności:
  • podstawowej temperatury ciała,
  • zmiany struktury śluzu szyjkowego
  • i położenia szyjki macicy.
Najbardziej znane metody objawowo termiczne to: austriacka opracowana przez dr J. Rotzera; amerykańska opracowana przez S.J. Kippleyów; polska opracowana przez dr T. Kramarek.

Sprawdź 6 objawów dni płodnych.

Kliknij we wzór karty obserwacji cyklu, aby go wydrukować.


npr, dni płodne, dni niepłodne, obserwacja cyklu miesiączkowego, starania o dziecko, metoda termiczana


 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

brzuchatka
brzuchatka | 2016-11-03 21:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kiedyś miałam regularne cykle ale po silnej infekcji i wybraniu dwóch różnych antybiotyków się rozregulował. Dzisiaj wiem, że wyrosła mi nieszczęsna torbiel na jajniku. Zaczęłam uczyć się obserwacji cyklu dla kontroli swojego zdrowia, bo to nie tylko kontrola dni płodnych ale całego organizmu i hormonów. Kiedy z mężem zdecydowaliśmy się na dziecko udało się za pierwszym razem, a wcześniej skutecznie unikaliśmy ciąży. Na początku ciąży pilnowałam czy temperatura nie spada i byłam spokojna że wszystko jest ok, tak do około 12 tyg. Teraz czekam na rozwiązanie i później znowu zacznę używać NPR

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2013-03-07 09:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzień dobry,

jestem studentką położnictwa. Właśnie ukończyłam kurs na nauczyciela NPR I stopnia. Poszukuję par, które planują poczęcie, odkładają poczęcie lub kobiet z nietypowymi cyklami miesiączkowymi. Potrzebuję kart cykli do interpretacji, aby zdać egzamin na nauczyciela NPR II stopnia. Chętnie zinterpretuję Twoje cykle (nieodpłatnie). Proszę o kontakt mailowy: martinka_p@buziaczek.pl Zapewniam całkowitą anonimowość.

Odpowiedz

jojo
jojo | 2012-04-16 16:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Stosuję npr od roku. Do interpretacji temperatury używam cyclotestu - specjalnego monitora. Dzięki temu metoda ta jest dużo prostsza :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Monika
Monika | jojo | 2013-01-17 15:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też mam ten komputerek, mogę polecić go wszystkim kobietkom :)

Odpowiedz

andiee
andiee | 2012-04-12 14:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taka metoda jest najskuteczniejsza. Póki co dopiero się uczę npr, więc kupiłam sobie jeszcze mikroskop owulacyjny i nim potwierdzam wszystkie wyniki. Tak dla pewności.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?