Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kaszel dziecka w nocy - o czym może świadczyć?

| aktualizacja: 21.04.2016 | 6

Ta dolegliwość utrudnia dziecku sen, jest bardzo męcząca, nie mówiąc o tym, że może być oznaką choroby. Przeczytaj, jakie są najbardziej prawdopodobne przyczyny nocnego kaszlu u dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kaszel
fot. fotolia.com
Zwykle w nocy dziecko ma suchy kaszel. Bywa, że trzyma on dziecko tygodniami, a rodzice nie znajdują skutecznego lekarstwa. Próbują inhalacji, antybiotykoterapii, leków antyalergicznych. I nic. Jeżeli kaszel nie ustępuje po serii inhalacji, idź z dzieckiem do lekarza. Nie podawaj leków na własną rękę, zwłaszcza dzieciom poniżej 1. roku życia. 

Przyczyna nocnego kaszlu nr 1: refluks żołądkowo-przełykowy

To jedna z powszechniejszych przyczyn nocnego kaszlu. Cofające się z żołądka płyny podrażniają gardło. Ta dolegliwość może dotyczyć małych dzieci i diagnozuje się ją za pomocą USG.  
Najprostszym sposobem zapobiegania atakom kaszlu w tej sytuacji jest ułożenie głowy wyżej niż reszta ciała (np. na kilku poduszkach).  

Przyczyna nocnego kaszlu nr 2: alergia

Alergia, która może objawić się kaszlem w nocy prawdopodobnie jest wywołana przez roztocza, sierść zwierząt, pleśń, pyłki roślin lub... mleko. Alergolog powinien zlecić wykonanie dziecku prostych testów skórnych. 

Jeżeli kaszel rzeczywiście wywołuje któryś z wymienionych alergenów (oprócz mleka), pokój dziecka musi być utrzymany w nienagannej czystości. Trzeba też pozbyć się dywanów, zasłon, miśki zamknąć w plastikowym pudełku lub szafce, a pościel prać w 90 °C. Trzeba się też upewnić, czy materac nie jest wykonany np. z końskiego włosia (w przypadku alergii na sierść zwierząt),   

Przyczyna nocnego kaszlu nr 3: suche powietrze

Może ono podrażniać górne drogi oddechowe. Optymalny poziom nawilżenia to 40-50 %. Większy może powodować rozwijanie się pleśni. 

W tej sytuacji pomocny będzie prosty ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer lub nowoczesny elektroniczny nawilżacz powietrza. 

Przyczyna nocnego kaszlu nr 4: zapalenie górnych dróg oddechowych

Nawet, jeżeli kaszlowi nie towarzyszy żaden inny objaw, dziecko powinno być osłuchane przez lekarza. Trzeba sprawdzić, czy nie ma zmian w oskrzelach lub płucach. 

Jeżeli drogi oddechowe są czyste, najprostszym sposobem łagodzenia kaszlu jest podanie dziecku miodu gryczanego. Dodatkowo, warto robić inhalacje np. mucosolvanem lub roztworem soli kuchennej lub fizjologicznej. 
 
Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Ola
Ola | 2016-04-22 08:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko ostatnio choruje minimum 2 razu w miesiącu. W sumie to bardziej chwilowe przeziębienia bo podaje mu syrop i po 3/4 dniach koniec. Najgorzej zawsze jest w nocy. Na szczęście podaje mu wtedy Dicotuss Baby i spokojnie śpimy do rana.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ewelina
Ewelina | Ola | 2016-07-31 12:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mojego dziecka ten lek też się super sprawdza. Mamy w mieszkaniu strasznie suche powietrze i w sezonie grzewczym sam nawilżacz nie wystarcza. Julka często budzi się w nocy i ma suchy kaszel, dodaje że czuje że drapie ją w gardle. Wtedy podaje jej właśnie Dicotuss który nawilża śluzówkę gardła.

Odpowiedz

Ania
Ania | Ola | 2017-10-16 08:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Reklama

Odpowiedz

nickt
nickt | Ola | 2017-10-28 23:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Marketing szemrany

Odpowiedz

Tata
Tata | Ola | 2017-11-10 01:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani Olu, rozumiemy ze patacuje pani dla producenta leku, ale poza kaszlem dziecka z nami jest wszystko ok!

Odpowiedz

nick
nick | Ola | 2017-11-10 03:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ola liż p a nie spamuj

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?