Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak leczyć mokry kaszel u dziecka? Podpowiadamy!

| aktualizacja: 30.11.2016 | 26
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
mokry, kaszel, dziecko, zdrowie
Nie przeocz momentu, kiedy kaszel suchy zmienia się w mokry, bo wtedy trzeba zmienić syrop z hamującego odruch kasłania na wykrztuśny. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o mokrym kaszlu u dziecka.

Mokry kaszel u dziecka pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej będącej świetną pożywką dla bakterii. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach - stąd nazwa mokry kaszel. Infekcja wirusowa u dziecka zwykle zaczyna się od kaszlu suchego, który po kilku dniach zamienia się w kaszel wilgotny (mokry). Podpowiadamy, co robić, jeśli dziecko ma mokry kaszel.

Mokry kaszel u dziecka: co robić?

Jeśli twoje dziecko ma mokry kaszel, trzymaj się tych sposobów na kaszel, żeby mu ulżyć w chorobie:
 • Podawaj dużo picia. To rozrzedzi wydzielinę i spowoduje, że łatwiej będzie ją odkrztusić.
 • Nawilżaj drogi oddechowe inhalatorem (dla dziecka najlepsze są inhalacje z gorącej wody i soli, łyżka soli na dwa litry wody).
 • Oklepuj plecki rano i godzinę po podaniu syropu (połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach tak, by główkę miał niżej niż tułów, dłoń zwiń w łódeczkę i oklepuj nią delikatnie plecy od miejsca, gdzie kończą się żebra w kierunku barków, wzdłuż kręgosłupa). nacieraj plecy maściami z olejkami eterycznymi (ale sprawdzi się też oliwka z kroplą olejku lawendowego).
 • Pilnuj, by główka była wyżej niż reszta ciała. Pod materacyk podłóż np. zwinięty koc lub książki, by dziecko nie leżało płasko.
 • Rozśmieszaj dziecko. Kaszlącemu dziecku przyda się też porcja śmiechu - całowanie brzuszka lub łaskotanie skłoni smyka do wybuchu śmiechu, a to prowokuje atak kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny. Takie zabawy nie są wskazane po posiłku, bo najedzony maluch mógłby podczas ataku kaszlu zwymiotować.
 • Sięgnij po naturalne sposoby na kaszel mokry. Jeśli dziecko skończyło już rok, sprawdzi się też syrop z cebuli (w szklanym naczyniu układaj pokrojone w talarki dwie cebule, przesypujące je cukrem; pozostaw je pod przykryciem przez 12 godzin. Podawaj dziecku po łyżeczce dwa razy dziennie. Syrop można przechowywać przez dwa dni).

Jaki syrop na mokry kaszel u dziecka?

Mokrego kaszlu się na hamuje, tylko rozrzedza wydzielinę, by łatwiej ją odkrztusić (jeśli dziecko nie pozbędzie się wydzieliny z oskrzeli, stanie się ona pożywką dla bakterii). Jeśli dziecko mocno kaszle, pomocne będą tzw. leki mukolityczne, rozrzedzające wydzielinę – lekarz zapisze odpowiedni preparat. To ważne, by dziecko odkrztuszało wydzielinę, a nie połykało (małe dzieci nie potrafią tego), bo gdy w żołądku zbierze się jej za dużo, dziecko wymiotuje. Rocznemu dziecku można podać ziołowe syropy, np. tymiankowy, anyżkowy, sosnowy – mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne; z podbiału, babki lancetowatej, które działają lekko wykrztuśnie, przeciwzapalnie (zdecyduj się na jeden, nie wszystkie naraz). Zapytaj lekarza, co robić, jeśli dziecko wypluje lub zwymiotuje lekarstwo.
UWAGA! Syropu wykrztuśnego nie dawaj  na noc (najpóźniej do godz. 16–17), by dziecko spokojnie spał.

Jak podawać syrop na mokry kaszel?

Najlepiej podawać dziecku syrop strzykawką z podziałką, którą dodaje się do syropów lub dołączoną do nich łyżeczką z podziałem na ml.
 • Odmierz dawkę. Podaj tyle leku, ile zalecił lekarz (podczas ustalania dawki pediatra bierze pod uwagę m.in. stan ogólny dziecka oraz jego wagę ciała).
 • Posadź dziecko na swoich kolanach lub ułóż je w pozycji półleżącej (prawą rączkę wsuń pod pachę, lewą przytrzymaj). Dziecko leżące płasko mogłoby się zakrztusić.
 • Podaj syrop na środek języka lub tak, by spłynęło po wewnętrznej części policzka. Jeśli podasz lek za płytko, dziecko może go wypluć. Jeżeli za głęboko, wywołasz odruch wymiotny. Jeżeli używasz strzykawki, włóż ją do buzi na głębokość ok, 1,5 cm w kącik ust i wolno wstrzykuj w kierunku policzka. Starszemu dziecku możesz podać lek łyżeczką, którą wsuniesz nieco głębiej do buzi.
 • Daj dziecku do popicia chłodną wodę, lekarstw nie powinno popijać się herbatkami, sokami czy mlekiem.

Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

W niektórych sytuacjach nie można leczyć dziecka w domu. Idź do lekarza, jeśli:
 • dziecko ma mniej niż 12 miesięcy
 • kaszel jest bardzo męczący, dziecko nie może spać, nie chce jeść ani pić.
 • kaszel przypomina szczekanie (zwykle taki kaszel towarzyszy zapaleniu krtani). Dziecko podczas ataku bardzo się męczy, nie może zaczerpnąć tchu. W przypadku duszności najlepiej zawiń dziecko w koc i otwórz okno, by pooddychało zimnym powietrzem (20-30 minut). Zimne powietrze zmniejsza obrzęk dróg oddechowych, a to ułatwi dziecku oddychanie. W lecie postaw dziecko przed otwartą zamrażarką. Wezwij pogotowie, bo zapalenie krtani może zagrażać życiu.
 • kaszel przypomina  pianie koguta. Dziecko zanosi się, wdychając z trudem powietrze. Przyczyną może być krztusiec. Jedź szybko do lekarza. Uwaga! By zmniejszyć ryzyko choroby, nie zaniedbuj szczepień (szczepionkę przeciwko krztuścowi maluch dostaje w drugim, na przełomie trzeciego i czwartego oraz w piątym miesiącu życia).

UWAGA! Noworodki rzadko kaszlą. Objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli czy płuc, jest przyspieszony oddech, a w cięższych przypadkach postękiwanie oraz szary cień wokół ust świadczący o niedotlenieniu. Objawem infekcji dolnych dróg oddechowych są wzmożone ruchy klatki piersiowej i poruszanie skrzydełkami nosa. Dlatego w pierwszym miesiącu życia dziecka kaszel i wszystkie inne zaburzenia oddychania traktuj poważnie i od razu pokaż dziecko lekarzowi. W wypadku zapalenia płuc dziecko powinno trafić do szpitala, by podano mu antybiotyk w kroplówce.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (26)
avatar

maja
maja | 2016-05-18 16:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie tak - fosidal wg mnie to najskuteczniejszy syrop na kaszel. Jak chce się przyczynę choroby zlikwidować, a nie tylko objawy łagodzić, to zdecydowanie trzeba fosidal dawać

Odpowiedz

agnieszka
agnieszka | 2016-04-12 14:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja polecam na kaszel przeciwzapalny fosidal, który mi pediatra zalecił jak synek był przeziębiony ostatnio. O wiele szybciej udało nam się pokonać infekcję i kaszel był też znacznie, znacznie słabszy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tina
Tina | agnieszka | 2016-04-28 22:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

aga, chyba wypróbujemy ten syrop na kaszle, bo mały jest znowu przeziębiony. Jak tylko dojdzie do siebie będziemy robić testy na alergię.

Odpowiedz

Kaja
Kaja | 2015-11-22 16:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy każdym rodzaju kaszlu podaje dziecku Dicotuss Baby. Przy każdym kaszlu najpierw wolę i tak skonsultować się z lekarzem ale zawsze i tak przepisuje nam ten syrop. Dzięki temu że szybko działa i łagodzi kaszel udaje nam się uniknąć rozwoju choroby. Po za tym duży plus za to że można podawać też w nocy.

Odpowiedz

gia
gia | 2015-10-16 08:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fosidal można podawać po drugim roku życia dzieciom. Sprawdziłam go już parokrotnie na swoich pociechach i naprawdę bardzo skutecznie i szybko radzi sobie z kaszlem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

keit
keit | gia | 2016-02-16 23:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czytala Pani sklad tego syropu?
Skład

Substancją czynną leku jest fenspirydu chlorowodorek. 1 ml syropu zawiera 2 mg fenspirydu chlorowodorku.

Inne składniki leku to: metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), potasu sorbinian (E 202), glicerol, sacharyna sodowa (E 945), sacharoza, aromat waniliowy, aromat miodowy, żółcień pomarańczowa (E 110), kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona.
Dla mnie ma za duzo ( E ) Prosze sobie przeczytac ( zwrucic uwage na żółcień pomarańczowa (E 110) bedzie Pani w szoku,ja na pewno nie dam to moim dziecia

Odpowiedz

grant
grant | 2015-09-30 17:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja stosuję Dicotuss i go można podawać po 3 roku życia. Ale lekarz może przepisać go młodszym dzieciom w uzasadnionych przypadkach

Odpowiedz

sevka
sevka | 2015-04-22 22:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A od jakiego wieku można fosidal dzieciom podawać? Synek niedawno miał zapalenie oskrzeli, a teraz znowu mu się infekcja przyplątała i kaszle okropnie :(

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

maniata
maniata | sevka | 2015-06-30 11:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Spokojnie możesz go podawać dzieciom po 2 roku życia. Plusem jest też smak, który zazwyczaj dzieciom pasuje, więc się nie buntują i piją ten syrop bez problemu

Odpowiedz

verta
verta | sevka | 2015-07-30 19:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fosidal jest dla dzieci po drugim roku. Polecam, bo bardzo skutecznie łagodzi objawy i zwalcza przyczynę kaszlu, czyli stan zapalny.

Odpowiedz

gonilla
gonilla | 2015-02-05 17:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szkoda, że nie wiedziałam, że ten fosidal jest przeciwzapalny, bo podałabym córce, a tak infekcja właśnie skończyła się niedawno zapaleniem oskrzeli. Kaszel miała okropny, podawałam jej wykrztuśny syrop, ale niewiele to pomogło.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

renka
renka | gonilla | 2015-02-26 12:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja to go podaję, jak tylko pojawią się pierwsze objawy kaszlu, właśnie po to, żeby zahamować infekcję i żeby nie zeszła na dolne drogi oddechowe.

Odpowiedz

barbarka
barbarka | 2015-01-29 14:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas ostatnio przy mokrym kaszlu bardzo skuteczny okazał się preciwzapalny syrop fosidal. Kaszel wyjątkowo szybko zniknął, obyło się bez powikłań i antybiotyków.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Vers
Vers | barbarka | 2016-11-08 17:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Boze swiety... same platne opinie fosidalu... a ludzie mysla ze prawdziwe opinie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?