Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak leczyć mokry kaszel u dziecka? Podpowiadamy!

| aktualizacja: 30.11.2016 | 26
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
mokry, kaszel, dziecko, zdrowie
Nie przeocz momentu, kiedy kaszel suchy zmienia się w mokry, bo wtedy trzeba zmienić syrop z hamującego odruch kasłania na wykrztuśny. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o mokrym kaszlu u dziecka.

Mokry kaszel u dziecka pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej będącej świetną pożywką dla bakterii. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach - stąd nazwa mokry kaszel. Infekcja wirusowa u dziecka zwykle zaczyna się od kaszlu suchego, który po kilku dniach zamienia się w kaszel wilgotny (mokry). Podpowiadamy, co robić, jeśli dziecko ma mokry kaszel.

Mokry kaszel u dziecka: co robić?

Jeśli twoje dziecko ma mokry kaszel, trzymaj się tych sposobów na kaszel, żeby mu ulżyć w chorobie:
 • Podawaj dużo picia. To rozrzedzi wydzielinę i spowoduje, że łatwiej będzie ją odkrztusić.
 • Nawilżaj drogi oddechowe inhalatorem (dla dziecka najlepsze są inhalacje z gorącej wody i soli, łyżka soli na dwa litry wody).
 • Oklepuj plecki rano i godzinę po podaniu syropu (połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach tak, by główkę miał niżej niż tułów, dłoń zwiń w łódeczkę i oklepuj nią delikatnie plecy od miejsca, gdzie kończą się żebra w kierunku barków, wzdłuż kręgosłupa). nacieraj plecy maściami z olejkami eterycznymi (ale sprawdzi się też oliwka z kroplą olejku lawendowego).
 • Pilnuj, by główka była wyżej niż reszta ciała. Pod materacyk podłóż np. zwinięty koc lub książki, by dziecko nie leżało płasko.
 • Rozśmieszaj dziecko. Kaszlącemu dziecku przyda się też porcja śmiechu - całowanie brzuszka lub łaskotanie skłoni smyka do wybuchu śmiechu, a to prowokuje atak kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny. Takie zabawy nie są wskazane po posiłku, bo najedzony maluch mógłby podczas ataku kaszlu zwymiotować.
 • Sięgnij po naturalne sposoby na kaszel mokry. Jeśli dziecko skończyło już rok, sprawdzi się też syrop z cebuli (w szklanym naczyniu układaj pokrojone w talarki dwie cebule, przesypujące je cukrem; pozostaw je pod przykryciem przez 12 godzin. Podawaj dziecku po łyżeczce dwa razy dziennie. Syrop można przechowywać przez dwa dni).

Jaki syrop na mokry kaszel u dziecka?

Mokrego kaszlu się na hamuje, tylko rozrzedza wydzielinę, by łatwiej ją odkrztusić (jeśli dziecko nie pozbędzie się wydzieliny z oskrzeli, stanie się ona pożywką dla bakterii). Jeśli dziecko mocno kaszle, pomocne będą tzw. leki mukolityczne, rozrzedzające wydzielinę – lekarz zapisze odpowiedni preparat. To ważne, by dziecko odkrztuszało wydzielinę, a nie połykało (małe dzieci nie potrafią tego), bo gdy w żołądku zbierze się jej za dużo, dziecko wymiotuje. Rocznemu dziecku można podać ziołowe syropy, np. tymiankowy, anyżkowy, sosnowy – mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne; z podbiału, babki lancetowatej, które działają lekko wykrztuśnie, przeciwzapalnie (zdecyduj się na jeden, nie wszystkie naraz). Zapytaj lekarza, co robić, jeśli dziecko wypluje lub zwymiotuje lekarstwo.
UWAGA! Syropu wykrztuśnego nie dawaj  na noc (najpóźniej do godz. 16–17), by dziecko spokojnie spał.

Jak podawać syrop na mokry kaszel?

Najlepiej podawać dziecku syrop strzykawką z podziałką, którą dodaje się do syropów lub dołączoną do nich łyżeczką z podziałem na ml.
 • Odmierz dawkę. Podaj tyle leku, ile zalecił lekarz (podczas ustalania dawki pediatra bierze pod uwagę m.in. stan ogólny dziecka oraz jego wagę ciała).
 • Posadź dziecko na swoich kolanach lub ułóż je w pozycji półleżącej (prawą rączkę wsuń pod pachę, lewą przytrzymaj). Dziecko leżące płasko mogłoby się zakrztusić.
 • Podaj syrop na środek języka lub tak, by spłynęło po wewnętrznej części policzka. Jeśli podasz lek za płytko, dziecko może go wypluć. Jeżeli za głęboko, wywołasz odruch wymiotny. Jeżeli używasz strzykawki, włóż ją do buzi na głębokość ok, 1,5 cm w kącik ust i wolno wstrzykuj w kierunku policzka. Starszemu dziecku możesz podać lek łyżeczką, którą wsuniesz nieco głębiej do buzi.
 • Daj dziecku do popicia chłodną wodę, lekarstw nie powinno popijać się herbatkami, sokami czy mlekiem.

Kiedy do lekarza z kaszlem u dziecka?

W niektórych sytuacjach nie można leczyć dziecka w domu. Idź do lekarza, jeśli:
 • dziecko ma mniej niż 12 miesięcy
 • kaszel jest bardzo męczący, dziecko nie może spać, nie chce jeść ani pić.
 • kaszel przypomina szczekanie (zwykle taki kaszel towarzyszy zapaleniu krtani). Dziecko podczas ataku bardzo się męczy, nie może zaczerpnąć tchu. W przypadku duszności najlepiej zawiń dziecko w koc i otwórz okno, by pooddychało zimnym powietrzem (20-30 minut). Zimne powietrze zmniejsza obrzęk dróg oddechowych, a to ułatwi dziecku oddychanie. W lecie postaw dziecko przed otwartą zamrażarką. Wezwij pogotowie, bo zapalenie krtani może zagrażać życiu.
 • kaszel przypomina  pianie koguta. Dziecko zanosi się, wdychając z trudem powietrze. Przyczyną może być krztusiec. Jedź szybko do lekarza. Uwaga! By zmniejszyć ryzyko choroby, nie zaniedbuj szczepień (szczepionkę przeciwko krztuścowi maluch dostaje w drugim, na przełomie trzeciego i czwartego oraz w piątym miesiącu życia).

UWAGA! Noworodki rzadko kaszlą. Objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli czy płuc, jest przyspieszony oddech, a w cięższych przypadkach postękiwanie oraz szary cień wokół ust świadczący o niedotlenieniu. Objawem infekcji dolnych dróg oddechowych są wzmożone ruchy klatki piersiowej i poruszanie skrzydełkami nosa. Dlatego w pierwszym miesiącu życia dziecka kaszel i wszystkie inne zaburzenia oddychania traktuj poważnie i od razu pokaż dziecko lekarzowi. W wypadku zapalenia płuc dziecko powinno trafić do szpitala, by podano mu antybiotyk w kroplówce.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (26)
avatar

marcela
marcela | 2017-09-11 18:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dziecko chore, to najczęściej od razu mu podaję fosidal, żeby w zarodku infekcję zahamować, żeby na dolne drogi oddechowe nie zeszła. I dzięki temu nie zdarzają nam się dłuższe infekcje niż kilkudniowe

Odpowiedz

emma
emma | 2017-05-05 16:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Synek się parę tygodni temu tak rozchorował, że nic nie pomagało i w końcu lekarz przepisał mu benodil przeciwzapalny, którym mu robiłam nebulizacje i dopiero wtedy zaczęło mu się poprawiać i zaczął wracać do zdrowia

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Vena
Vena | emma | 2017-09-12 01:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinno być podpisane-REKLAMA

Odpowiedz

misi
misi | 2017-04-29 15:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a może syrop z prawoślazu, na nas działa zawsze.

Odpowiedz

aptekarz
aptekarz | 2017-04-08 15:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w komentarzach widać perfidny i chamski marketing fosidalu i dicotussa (cokolwiek to jest). nie dajcie się nabrać

Odpowiedz

maryna
maryna | 2017-03-23 11:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak moje dziecko kaszle, to podaję mu do picia wodę, żeby wydzielinę rozrzedzać, oklepuję go i wietrzę regularnie pokój. A z syropów podaję fosidal z tego względu, że jest przeciwzapalny, dzięki czemu skutecznie hamuje infekcję

Odpowiedz

koleta
koleta | 2017-03-19 12:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niedawnej infekcji u synka towarzyszył tak silny i duszący kaszel, że lekarz mu w końcu przepisał benodil przeciwzapalny do nebulizacji. Lek na szczęście zadziałał błyskawicznie i potem już synek szybko do zdrowia wracał

Odpowiedz

julka
julka | 2017-01-17 11:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na mokry kaszel najlepszy jest fosidal. Działa przeciwzapalnie, więc usuwa przyczynę kaszlu. Ostatnio dzięki niemu udało nam się uniknąć zapalenia oskrzeli

Odpowiedz

vcxsza
vcxsza | 2016-12-18 01:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja tam uwielbiam się napruć jakimś aptecznym szajsem z efedryną nawet jak jestem zdrowa, albo z dekstrometorfanem, tez fajnie klepie

Odpowiedz

estera
estera | 2016-08-23 12:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tam wolę, jak syrop nie ogranicza się do łagodzenia kaszlu, tylko działa też leczniczo i z tego powodu, jak któreś z dzieci zaczyna mi chorować, to daję im fosidal, żeby jednocześnie łagodzić i leczyć

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Laky
Laky | estera | 2016-08-27 18:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Całkowicie popieram, po co dawać dziecku syrop, który zawiera suplementy skoro i tak nie zadziała i nie zatrzyma stanu zapalnego.

Odpowiedz

Wela
Wela | 2016-05-30 10:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja stosuje tez Dicotuss u mojego bąbla i podawałam już od pierwszego roku. Fajnie łagodził kaszel i bezpieczny skład więc nie obawiałam się podawać.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?