Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie

| 31.12.2012 | 8

Poznaj rodzaje kaszlu u dzieci, sprawdź, co może oznaczać kaszel u dziecka i jak go leczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
niemowlę, lekarstwo, choroba, kaszel, syrop
Zastanawiasz się, czy skonsultować się z pediatrą, zanim podasz syrop –  bo tym razem dziecko kaszle trochę inaczej? Sprawdź, jak rozpoznawać różne rodzaje kaszlu u dzieci.

Co to jest kaszel?

Kaszel to gwałtowne uwolnienie powietrza nagromadzonego w drogach oddechowych. Może być wywołane m.in. zmianami w gardle, krtani, tchawicy i oskrzelach, opłucnej, a nawet w ośrodku nerwowym.

Kaszel - początek choroby?

Kaszel to bardzo często początek i charakterystyczny objaw przeziębienia, a także stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Może mieć różne nasilenie – od pochrząkiwania i pokasływania do silnych, czasami długotrwałych lub seryjnych napadów. Wtedy podczas kasłania dziecko czerwienieje lub sinieje, oczy łzawią, niekiedy może pojawić się odruch wymiotny i dolegliwości bólowe (np. brzucha, klatki piersiowej, krtani). Jeśli kaszel utrzymuje się 2–3 dni lub pojawią się objawy dodatkowe, np.:
  • gorączka,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • gwałtowna zmiana charakteru kaszlu,
koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Co to za kaszel?

Sama często zauważasz, że dziecko kaszle w różny sposób. Po rodzaju kaszlu można rozpoznać, na co maluch jest chory.

Kaszel wilgotny

Jest luźny, śluzowy. Może występować, gdy dziecko jest przeziębione, a także przy zapaleniu oskrzeli i płuc. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach.

Co robić? Aby ułatwić dziecku odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych, zaaplikuj syrop wykrztuśny. Po kilkunastu minutach oklep plecy dziecka, układając go z główką poniżej tułowia (ułatwia to usuwanie wydzieliny). Pamiętaj, by syropu wykrztuśnego nie podawać na noc (najpóźniej dziecko powinno go zażyć około godziny 17–18). Ulgę przy kaszlu wilgotnym przynoszą też inhalacje, nawet z soli kuchennej, w proporcji: jedna porcja soli, dwie porcje wody (ułatwiają oddychanie).

Wypróbuj przepisy na domowe syropy.

Kaszel suchy

Nie ma charakterystycznego brzmienia, nie powoduje odkrztuszania śluzu, sprawia wrażenie odruchowego. Jest dla dziecka męczący. Występuje często w początkowej fazie przeziębienia, ale również przy zapaleniu krtani, tchawicy i wczesnym zapaleniu oskrzeli. Może wystąpić także u dziecka zupełnie zdrowego przy przejściu z zimnego dworu do ciepłego pomieszczenia. Pojawia się też, gdy dziecko się zakrztusi.

Co robić? Jeśli kaszel jest związany z infekcją, podaj środki hamujące go. Zahamowaniu napadu kaszlu sprzyja też świeże, chłodne powietrze.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (8)
avatar

marta
marta | 2015-08-12 15:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też daję na kaszel fosidal, bo naprawdę pomaga złagodzić kaszel i zauważyłam, że po nim moje dziecko zdecydowanie szybciej do zdrowia wraca i kaszel go tak długo nie męczy.

Odpowiedz

allika
allika | 2015-03-30 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bez przesady z tą żółcienią, nie wiem ile trzeba byłoby jej spożyć, żeby była szkodliwa. A w nadmiarze to wszystko jest szkodliwe. Podaję fosidal i nigdy nie zdarzyło się, żeby córka miała jakiekolwiek negatywne reakcje po nim. Syrop jest bardzo skuteczny, więc przy wszelkich infekcjach mała wraca błyskawicznie do zdrowia.

Odpowiedz

UlkaUlka
UlkaUlka | 2015-03-20 09:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dlatego leki i jedzenie, które kupuję maluchowi dokładnie sprawdzam. Unikam sztucznych barwników, nie gotuję na kostkach rosołowych itp, i wychodzi zdrowo i smacznie. I da się bez benzoesanu lub jakiś tam żółcieni pomarańczowej! Trzeba tylko chcieć. Kocham rodzinę i ona jest dla mnie najważniejsza.

Odpowiedz

kalitka
kalitka | 2015-03-05 21:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

katarin masz wielka rację z tą żółcienią! Trują nas tym na kazdym kroku i trzeba strasznie uważnie czytać etykiety i unikać E110. W Norwegii jest to zakazane a u nas dodają to nawet do leków!

Odpowiedz

katarin
katarin | 2015-02-25 20:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tu kolega coś pomylił i napisał o dwóch rożnych syropach;) takitamtata to w końcu którego używasz? Bo ja podaje swojemu małemu i sama biorę fenspogal i tak potwierdzam że nie zawiera żółcieni co trzeba brać pod uwagę i tak jest on jest od roku życia a dodatkowo jest do kupienia bez recepty. Tego drugiego nie znam ale w sumie to nie wiem o którym piszesz. Ja polecam fenspogal;)

Odpowiedz

takitamtata
takitamtata | 2015-02-23 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też potwierdzam, że fosidal działa. No nie wiem bo nie jestem lekarzem dla mnie po prostu działa i mogę go kupić bez recepty. Widzę, że mojej małej jest po nim lżej. Z tego co jest na ulotce można go podawać od 3 roku życia i co najważniejsze! fenspogal nie zawiera żółcieni pomarańczowej jak ktoś nie wie co to to radzę poczytać.

Odpowiedz

kikka
kikka | 2015-01-27 19:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy mokrym kaszlu to ja podaję zazwyczaj fosidal, który ma też działanie przeciwzapalne, więc nie tylko łagodzi objawy, ale leczy. Plusem też jest to, że mojemu dziecku podpasował jego smak.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Roma
Roma | kikka | 2015-01-29 10:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

faktycznie jest dobry, u nas szybko zadziałał i kaszel minął. Dzieciaki wróciły szybko do zdrowia. Dobrze że można go kupić bez recepty bo do lekarza nie udało się dostać. Rano kolejki na maksa a do pracy spóźnić się nie mogę a popołudniu nie ma miejsc. Litości.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?