Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie

| 31.12.2012, aktualizacja: 09.12.2013 | 21

Poznaj rodzaje kaszlu u dzieci, sprawdź, co może oznaczać kaszel u dziecka i jak go leczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
niemowlę, lekarstwo, choroba, kaszel, syrop
Zastanawiasz się, czy skonsultować się z pediatrą, zanim podasz syrop –  bo tym razem dziecko kaszle trochę inaczej? Sprawdź, jak rozpoznawać różne rodzaje kaszlu u dzieci.

Co to jest kaszel?

Kaszel to gwałtowne uwolnienie powietrza nagromadzonego w drogach oddechowych. Może być wywołane m.in. zmianami w gardle, krtani, tchawicy i oskrzelach, opłucnej, a nawet w ośrodku nerwowym.

Kaszel - początek choroby?

Kaszel to bardzo często początek i charakterystyczny objaw przeziębienia, a także stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Może mieć różne nasilenie – od pochrząkiwania i pokasływania do silnych, czasami długotrwałych lub seryjnych napadów. Wtedy podczas kasłania dziecko czerwienieje lub sinieje, oczy łzawią, niekiedy może pojawić się odruch wymiotny i dolegliwości bólowe (np. brzucha, klatki piersiowej, krtani). Jeśli kaszel utrzymuje się 2–3 dni lub pojawią się objawy dodatkowe, np.:
  • gorączka,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • gwałtowna zmiana charakteru kaszlu,
koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Co to za kaszel?

Sama często zauważasz, że dziecko kaszle w różny sposób. Po rodzaju kaszlu można rozpoznać, na co maluch jest chory.

Kaszel wilgotny

Jest luźny, śluzowy. Może występować, gdy dziecko jest przeziębione, a także przy zapaleniu oskrzeli i płuc. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach.

Co robić? Aby ułatwić dziecku odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych, zaaplikuj syrop wykrztuśny. Po kilkunastu minutach oklep plecy dziecka, układając go z główką poniżej tułowia (ułatwia to usuwanie wydzieliny). Pamiętaj, by syropu wykrztuśnego nie podawać na noc (najpóźniej dziecko powinno go zażyć około godziny 17–18). Ulgę przy kaszlu wilgotnym przynoszą też inhalacje, nawet z soli kuchennej, w proporcji: jedna porcja soli, dwie porcje wody (ułatwiają oddychanie).

Wypróbuj przepisy na domowe syropy.

Kaszel suchy

Nie ma charakterystycznego brzmienia, nie powoduje odkrztuszania śluzu, sprawia wrażenie odruchowego. Jest dla dziecka męczący. Występuje często w początkowej fazie przeziębienia, ale również przy zapaleniu krtani, tchawicy i wczesnym zapaleniu oskrzeli. Może wystąpić także u dziecka zupełnie zdrowego przy przejściu z zimnego dworu do ciepłego pomieszczenia. Pojawia się też, gdy dziecko się zakrztusi.

Co robić? Jeśli kaszel jest związany z infekcją, podaj środki hamujące go. Zahamowaniu napadu kaszlu sprzyja też świeże, chłodne powietrze.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (21)
avatar

Ewa
Ewa | 2016-03-24 14:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja dzieciakom daję Fosidal na kaszel, żeby szybko chorobę zatrzymać i nie dopuścić do zajęcia dolnych dróg oddechowych. Sama zresztą też się nim leczę jak się przeziębię

Odpowiedz

Agata
Agata | 2016-03-06 07:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojemu dziecku podaje Dicotuss Baby. Syrop z naturalnych składników i w składzie nie ma NIC co mogłoby zaszkodzić w najmniejszym stopniu. Jest dla dzieci powyżej roku i dobrze że nie zawiera glutenu bo mój mały go nie toleruje.

Odpowiedz

anula
anula | 2016-02-28 13:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas bardzo dobrze się sprawdza przy przeziębieniu syrop fosidal, który ma działanie przeciwzapalne. Dzięki temu nie ogranicza się wyłącznie do maskowania objawów kaszlu, ale działa leczniczo. O wiele szybciej wraca się po nim do zdrowia

Odpowiedz

Julkka
Julkka | 2016-01-14 23:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

@Justyna muszę przyznać, że Dicotuss Baby naprawdę jest świetny. Jak córcia miała kaszel to zawsze podawałam jej syrop wykrztuśny, który co prawda pomagał za dnia, ale w nocy był problem kiedy budziła się z atakiem kaszlu. Dlatego stwierdziłam, że spróbuję syropu ziołowego na bazie prawoślazu i okazało się, że złagodził kaszel także ten nocny, a objawy ustąpiły całkowicie po czterech dniach.

Odpowiedz

Justyna
Justyna | 2015-11-20 21:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja dziecku przy kaszlu podaje Dicotuss Baby. Próbowałam inhalacji ale to była wielka awantura bo synek nawet tego dotknąć nie chciał. Przy tym syropie leczenie trwa zazwyczaj z 3 dni. Jest bardzo wygodny bo działa na różne rodzaje kaszlu a u dzieci często ciężko odróżnić. Najważniejsze jest jednak to że w składzie są naturalne składniki więc jest bardzo bezpieczny.

Odpowiedz

majka
majka | 2015-11-08 19:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

muszę się zgodzić z Moniką, odkąd kupiliśmy inhalator jest dużo łatwiej zwalczać katar i kaszel. Fakt, że sama inhalacja to za mało i często podaję fosidal na kaszel i infekcję. Dodatkowo staram się zrobić grzanki smarowane masłem czosnkowym, albo herbatkę z maliną i czarnym bzem.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nina
Nina | majka | 2016-02-16 21:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Maja, zgadzam się z tobą. Moje dziecko pierwszy raz dostało ten syrop i faktycznie pomagał przy tym jej kasłaniu. A co do inhalatora to coraz poważniej zastanawiam się nad jego zakupem.

Odpowiedz

kajmak
kajmak | Nina | 2016-02-20 15:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Myśmy go już ze trzy razy stosowali i za każdym razem pomagał przy kaszlu i przeziębieniu

Odpowiedz

nastazka22
nastazka22 | 2015-09-29 22:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas niestety domowe sposoby nie za bardzo skutkują. Co prawda wietrze mieszkanie, nawilżam ale bez syropu Dicotuss i tak się nie obejdzie

Odpowiedz

Monika
Monika | 2015-09-29 14:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W przypadku gdy dziecko często choruje najlepiej zaopatrzyć się w dobry domowy inhalator. Obecnie są modele, z których mogą korzystać dorośli i dzieci, jak przykładowo inhalator pro sanity. Inhalacja pozwala skutecznie walczyć z przeziębieniem, infekcjami alergią a nawet jest skuteczna w leczeniu chrapania.

Odpowiedz

Iga
Iga | 2015-09-21 11:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja stosowałam GrinTuss - polecam, polecam. Tylko, że ja kupowałam w internetowej aptece, w Prima24, z tego co pamiętam w stacjonarnych jest droższe.

Odpowiedz

agafka
agafka | 2015-09-17 16:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też stosuję fosidal i nie daję się zwariować różnym opowieściom bez potwierdzenia. Lek jest bardzo skuteczny, zdecydowanie pomaga w chorobie i też można go stosować z antybiotykami, cona pewno przyspiesza wychodzenie z choroby.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?