Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie

| aktualizacja: 09.12.2013 | 31

Poznaj rodzaje kaszlu u dzieci, sprawdź, co może oznaczać kaszel u dziecka i jak go leczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
niemowlę, lekarstwo, choroba, kaszel, syrop
Zastanawiasz się, czy skonsultować się z pediatrą, zanim podasz syrop –  bo tym razem dziecko kaszle trochę inaczej? Sprawdź, jak rozpoznawać różne rodzaje kaszlu u dzieci.

Co to jest kaszel?

Kaszel to gwałtowne uwolnienie powietrza nagromadzonego w drogach oddechowych. Może być wywołane m.in. zmianami w gardle, krtani, tchawicy i oskrzelach, opłucnej, a nawet w ośrodku nerwowym.

Kaszel - początek choroby?

Kaszel to bardzo często początek i charakterystyczny objaw przeziębienia, a także stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Może mieć różne nasilenie – od pochrząkiwania i pokasływania do silnych, czasami długotrwałych lub seryjnych napadów. Wtedy podczas kasłania dziecko czerwienieje lub sinieje, oczy łzawią, niekiedy może pojawić się odruch wymiotny i dolegliwości bólowe (np. brzucha, klatki piersiowej, krtani). Jeśli kaszel utrzymuje się 2–3 dni lub pojawią się objawy dodatkowe, np.:
  • gorączka,
  • pogorszenie samopoczucia,
  • gwałtowna zmiana charakteru kaszlu,
koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Co to za kaszel?

Sama często zauważasz, że dziecko kaszle w różny sposób. Po rodzaju kaszlu można rozpoznać, na co maluch jest chory.

Kaszel wilgotny

Jest luźny, śluzowy. Może występować, gdy dziecko jest przeziębione, a także przy zapaleniu oskrzeli i płuc. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach.

Co robić? Aby ułatwić dziecku odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych, zaaplikuj syrop wykrztuśny. Po kilkunastu minutach oklep plecy dziecka, układając go z główką poniżej tułowia (ułatwia to usuwanie wydzieliny). Pamiętaj, by syropu wykrztuśnego nie podawać na noc (najpóźniej dziecko powinno go zażyć około godziny 17–18). Ulgę przy kaszlu wilgotnym przynoszą też inhalacje, nawet z soli kuchennej, w proporcji: jedna porcja soli, dwie porcje wody (ułatwiają oddychanie).

Wypróbuj przepisy na domowe syropy.

Kaszel suchy

Nie ma charakterystycznego brzmienia, nie powoduje odkrztuszania śluzu, sprawia wrażenie odruchowego. Jest dla dziecka męczący. Występuje często w początkowej fazie przeziębienia, ale również przy zapaleniu krtani, tchawicy i wczesnym zapaleniu oskrzeli. Może wystąpić także u dziecka zupełnie zdrowego przy przejściu z zimnego dworu do ciepłego pomieszczenia. Pojawia się też, gdy dziecko się zakrztusi.

Co robić? Jeśli kaszel jest związany z infekcją, podaj środki hamujące go. Zahamowaniu napadu kaszlu sprzyja też świeże, chłodne powietrze.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (31)
avatar

dziuba
dziuba | 2017-09-27 08:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W komentarzach tylko marketing szeptany...

Odpowiedz

laura
laura | 2017-05-28 10:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kaszel męczył synka prawie tydzień, chociaż podawałam mu syropy różne i inhalacje solą fizjologiczną robiłam. Okazało się, że ma zapalenie oskrzeli, ale zamiast antybiotyku lekarz przepisał benodil do nebulizowania. Parę dawek i kaszel zdecydowanie zaczął słabnąć.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kimono
kimono | laura | 2017-06-28 20:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek własnie go dostał. Rozłożył się tuż przed wyjazdem na wakacje. Trzeba szybko działać, żeby ten kaszel jak najszybciej minął.

Odpowiedz

loczek
loczek | 2017-03-28 12:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój właśnie dostał syrop asik ma kaszel. Całe trzy dni nic nie pomagało na to kasłanie. Stwierdziłam, że nie ma na co czekać. W końcu naprawdę go rozłoży i zamiast w przedszkolu, będzie siedział w domu.

Odpowiedz

Ola
Ola | 2016-07-02 15:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mojemy dziecku na każdy rodzaj kaszlu podaje jeden i ten sam syrop. Dicotuss poleciła nam pediatra zaraz po tym jak córka skończyła rok. Teraz ma już prawie 3 lata i leczymy się nim za kazdym razem. Ma naturalny skład więc jestem spokojna o to co jej podaje. Wygodne jest to że można podawać go w nocy a wiadomo że wtedy kaszel najbardziej dokucza.

Odpowiedz

asika
asika | 2016-06-26 13:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie to nawet pediatra poradziła, żeby od razu przy pierwszych objawach infekcji zacząć podawać fosidal i jak najszybciej zahamować chorobę. I to się sprawdza, bo teraz każda infekcja trwa znacznie krócej

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kasztan
kasztan | asika | 2016-09-08 13:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dokładnie, nie ma co czekać, aż kaszel rozszaleje się na dobre. Im szybciej zacznie się z nim walczyć tym mniej się męczy dziecko. Trzeba nauczyć dzieci wypluwać flegmę ale niestety, rzadko które to potrafi.

Odpowiedz

Nikaa
Nikaa | kasztan | 2016-09-30 19:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko bierze go razem z antybiotykiem, żeby się lepiej odrywało.

Odpowiedz

Marzena
Marzena | 2016-06-13 14:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warto czytać etykiety wszystkich produktów, leków także. Mam małe dziecko, Ania ma teraz 14 miesięcy i ostatnio była przeziębiona. W Internecie znalazłam mnóstwo syropów na przeziębienie, ale chciałam coś zdrowego i dobrego dla takiego maluszka. Sprawdził się febricold baby na bazie lipy, czarnego bzu i bez syropu glukozowo-fruktozowego. Na razie stosowałam go tylko raz i w sumie pomógł.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agnieszka
Agnieszka | Marzena | 2016-06-22 13:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córcia też ma na imię Ania :) U koleżanki widziałam ostatnio ten febricold, pytałam czy jej się sprawdził i mówiła właśnie, że małemu przeszło po nim przeziębienie. Nawet nie wiedziałam, że to z czarnego bzu.

Odpowiedz

Ewa
Ewa | 2016-03-24 14:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja dzieciakom daję Fosidal na kaszel, żeby szybko chorobę zatrzymać i nie dopuścić do zajęcia dolnych dróg oddechowych. Sama zresztą też się nim leczę jak się przeziębię

Odpowiedz

Agata
Agata | 2016-03-06 07:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojemu dziecku podaje Dicotuss Baby. Syrop z naturalnych składników i w składzie nie ma NIC co mogłoby zaszkodzić w najmniejszym stopniu. Jest dla dzieci powyżej roku i dobrze że nie zawiera glutenu bo mój mały go nie toleruje.

Odpowiedz

anula
anula | 2016-02-28 13:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas bardzo dobrze się sprawdza przy przeziębieniu syrop fosidal, który ma działanie przeciwzapalne. Dzięki temu nie ogranicza się wyłącznie do maskowania objawów kaszlu, ale działa leczniczo. O wiele szybciej wraca się po nim do zdrowia

Odpowiedz

Julkka
Julkka | 2016-01-14 23:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

@Justyna muszę przyznać, że Dicotuss Baby naprawdę jest świetny. Jak córcia miała kaszel to zawsze podawałam jej syrop wykrztuśny, który co prawda pomagał za dnia, ale w nocy był problem kiedy budziła się z atakiem kaszlu. Dlatego stwierdziłam, że spróbuję syropu ziołowego na bazie prawoślazu i okazało się, że złagodził kaszel także ten nocny, a objawy ustąpiły całkowicie po czterech dniach.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?