Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Katar i kaszel: to infekcja czy alergia?

| aktualizacja: 28.10.2016 | 11

Katar i kaszel to pierwsze objawy infekcji. Często jednak są to też objawy alergii. Trzeba to odróżnić, bo leczenie jest zupełnie inne.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, katar, chusteczka, zdrowie
fot. Panthermedia
Przeziębienie czasem bardzo trudno odróżnić od alergii. Dziecko uczulone na pleśnie, pyłki lub roztocza kurzu domowego ma często bardzo podobne objawy, jak wtedy, gdy się przeziębi. Alergia jest przecież typowym błędem układu odpornościowego, który niewinną substancję przedostającą się do organizmu traktuje jak wroga, czyli wirus lub bakterię. Błona śluzowa nosa staje się obrzęknięta, pojawia się katar, a potem również kaszel.

Katar wirusowy u dziecka

Objawy kataru wirusowego to: wydzielina przezroczysta lub biaława, zwykle bardzo obfita, zwłaszcza na początku infekcji. Dziecko źle się czuje, może mieć lekko podwyższoną temperaturę.
Jak leczyć katar wirusowy u dziecka:
 • Nawilżaj mieszkanie (na kaloryferach powieś mokre ręczniki, wlej wodę do nawilżacza). Podawaj dziecku do nosa sól fizjologiczną, preparaty wody morskiej.
 • Dbaj, by dziecko dużo piło.
 • Niemowlę układaj na brzuszku (w tej pozycji wydzielina będzie sama wyciekać), oklepuj mu plecki.
 • Jeśli dziecko skończyło rok, zachęcaj go do wydmuchiwania nosa (najpierw jednej, potem drugiej dziurki).
 • Idźcie do lekarza, jeśli dziecko ma wysoką gorączkę nie chce jeść i pić.
Zobacz też: 5 gorączkowych błędów.

Katar bakteryjny u dziecka

Zwykle jest powikłaniem kataru wirusowego. Prawdopodobnie przedłużająca się infekcja mogła zaatakować uszy lub zatoki. Katar bakteryjny ma kolor żółty lub jasnozielony, jest gęsty, trudno odciągnąć go aspiratorem lub wydmuchać. Często pojawia się gorączka.
Jak leczyć katar bakteryjny u dziecka:
 • Idź z dzieckiem do lekarza. Konieczne zwykle bywa podanie antybiotyku (czasem tylko miejscowo, do nosa).

Katar alergiczny u dziecka

Wydzielina jest przezroczysta, bardzo obfita. Dziecko często kicha, pociera nos, bo mocno je on swędzi. Często pojawia się też zapalenie spojówek: oczy są podpuchnięte, swędzą, łzawią. Dziecko je pociera, a wówczas może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego.
Jak leczyć katar alergiczny u dziecka:
 • Dbaj o nawilżanie mieszkania,
 • Podawaj do nosa preparaty z wodą morską lub sól fizjologiczną
 • Koniecznie idź do lekarza: zaleci dziecku doustne środki antyhistaminowe, a także specjalne spreje do nosa dla alergików. Kupuje się je na receptę.

Kaszel wilgotny u dziecka

Zwykle pojawia się już w pierwszych dniach infekcji. Wydzielina z nosa i gardła spływa do oskrzeli. Kaszel pomaga organizmowi oczyścić z niej drogi oddechowe.
Jak leczyć kaszel wilgotny u dziecka:
 • Nawilżaj powietrze w pokoju,
 • Podawaj dziecku dużo picia (woda, herbatki, napary z siemienia lnianego), łagodne środki wykrztuśne, np. syrop prawoślazowy, tymiankowy, z cebuli.

Polecamy: Najlepsze sposoby na kaszel bez syropu
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

toffi
toffi | 2017-01-12 13:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W przypadku alergii kaszel i katar będą powracać o tej samej porze roku lub po zjedzeniu podobnych produktów. Najlepszą metodą na jej sprawdzenie są testy skórne lub testy z krwi. U nas potwierdziły alergię pokarmową, dzięki czemu kaszel i katar zniknęły. Owszem pojawiają się infekcje ale syrop Nadii w zupełności sobie z nimi radzi i kaszel mija. Prawda jest taka, że coraz więcej dzieci jest alergikami i dobrze sobie poczytać i zapoznać się z tematem alergii. Zresztą alergikiem można zostać w każdym wieku.

Odpowiedz

Piotr
Piotr | 2016-06-19 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Homeopatyczne "leki"???? To może jeszcze modlitwa na uzdrowienie??

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Eve
Eve | Piotr | 2017-04-20 06:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Homeopatia a modlitwa to dwa różne światy tak się składa ;)

Odpowiedz

Nadia
Nadia | 2016-05-05 11:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

My przy katarze staramy się często oczyszczać nos dziecka i faktycznie zwracamy uwagę na kolor i gęstość wydzieliny. Ja już się nauczyłam rozróżniać infekcje i wiem, czego używać przy określonym katarze. Staram się również nie bagatelizować kaszlu, który jest zawsze związany z katarem. Jeśli trzeba podaję syrop fosidal, żeby ułatwić odrywanie się wydzieliny. Pamiętam również o oklepywanie plecków dziecka.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nika
Nika | Nadia | 2016-05-26 20:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja również używam tego syropu na kaszel, jest mega pomocny. Plus robię inhalację i staram się pamiętać o jak największej ilości ciepłego picia, dzięki któremu rozrzedza się wydzielina. Co do oklepywania to najważniejsze by robić to prawidłowo.

Odpowiedz

Tesa
Tesa | Nika | 2016-07-28 12:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Własnie skończyliśmy go podawać. Jak dla mnie rewelacja, ma bardzo szybkie działanie.

Odpowiedz

Edyta
Edyta | 2016-04-07 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A u nas kaszel pojawiał się w określonej porze roku i jak zaczęliśmy dokładnie zapisywać objawy i daty to lekarz zaleciła testy alergiczne. Teraz wiem, że jak przychodzi wiosna i pora pylenia brzozy musimy się wspomagać lekiem i zwracać uwagę na reakcje krzyżowe. Czyli omijamy marchewkę, jabłka, banany itp. Też korzystam ze strony internetowej Sabiny i każdej, która pisze o alergiach dzieci.

Odpowiedz

Sabina
Sabina | 2015-11-16 20:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mojego dziecka katar alergiczny wcale nie był powiązany z łzawieniem oczu. Dziecko miało katar w ciągu całego roku więc nie brałam pod uwagę alergii wziewnej dopiero artykuł na stronie odetchnij spokojnie uświadomił mi, że ciągłe infekcje to reakcja na alergen pokarmowy. po zrobieniu testów z krwi wyszła alergia na mleko. odkąd stosujemy dietę eliminacyjną dziecko nie choruje.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

bratek
bratek | Sabina | 2016-03-29 11:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

całkowicie się z tobą zgadzam, zanim odkryłam przyczynę kaszlu trochę to potrwało. Teraz synek ma prawidłową opiekę i leczenie związane z astmą. Najważniejsze, że ja już umiem odróżniam kaszel astmatyczny od infekcyjnego. Z reszta po zastosowaniu odpowiedniego leczenia mały choruje bardzo rzadko i wystarczy podać ze trzy lub cztery dni fosidal i infekcja i kaszel mijają. Najważniejsze to obserwować dziecko i znaleźć przyczynę kaszlu.

Odpowiedz

Adelajda
Adelajda | 2015-08-14 11:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja swojemu dziecku na problemy z katarem alergicznym kupuje wode leczniczą Szczawa I. Można ją zamówić na woda-lecznicza.pl Nie zlikwiduje problemu alergi, ale pomaga ulżyć z jej objawami, bo dostarcza organizmowi jakichś tam elementów, które normalnie zawarte są w tych wszystkich specyfikach z apteki.

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2010-10-15 17:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uważam,że należy dziecko często badać.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?