Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergiczny, wirusowy, bakteryjny – rodzaje kataru

| aktualizacja: 08.07.2017 | 6

Są różne rodzaje kataru - czasem katar trwa kilka dni i ustępuje bez śladu, kiedy indziej jest przewlekły lub prowadzi do różnych powikłań. Jeśli ustalisz, jaki katar męczy dziecko, łatwiej się z nim rozprawisz!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(16)
rodzaje kataru
fot. Fotolia

Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, mogą wywołać wirusy lub bakterie albo alergeny. Rodzaj kataru decyduje o sposobie leczenia. Inaczej leczymy katar alergiczny, a inaczej bakteryjny czy wirusowy. Przebieg choroby w różnych rodzajach kataru także bywa bardzo odmienny, bo zależy m.in. od jej przyczyny, wieku dziecka i indywidualnej podatności na infekcje, a także od tego, czy przed katarem dziecko było zdrowe.

Aby wiedzieć, jak postępować w różnych rodzajach kataru, naucz się je rozpoznawać. Oto pomocna ściągawka - przeczytaj i dowiedz się, co to jest katar wirusowy, bakteryjny (ropny) i alergiczny i jak je leczyć.

Rodzaje kataru: katar wirusowy

Objawy: Wydzielina jest początkowo wodnista, potem śluzowa (biała). Nosek jest spuchnięty i zaczerwieniony. Dziecko może mieć zapalenie spojówek i gardła, a także wysoką temperaturę (nawet do 40 st.C). Obrzęk śluzówki blokuje oddychanie. Prawie zawsze maluch jest niespokojny, nie ma apetytu i nie chce spać. Taki rodzaj kataru dokucza każdemu i to nawet kilka razy w roku.

Jak pomóc dziecku: Starannie oczyszczaj nosek, szczególnie przed snem i karmieniem. Sięgnij po: Łagodzą one dolegliwości, ale nie skracają choroby. Możesz też zaaplikować kropelki obkurczające śluzówkę noska, np. Nasivin, Otrivin. Ale uwaga, wolno je stosować góra 3 dni – dłuższa kuracja może uszkodzić delikatną śluzówkę noska. Ściśle też przestrzegaj zalecanych dawek. Katar u noworodka lub niemowlęcia wymaga wizyty u pediatry. W przypadku starszego dziecka wizyta u lekarza jest konieczna wówczas, gdyby katar zmienił się na ropny lub od początku przebiegał z wysoką gorączką.

Katar bakteryjny (ropny)

Objawy: Ten rodzaj kataru wywołany przez bakterie zwany jest też katarem ropnym. Wydzielina jest biało-żółta lub zielonkawa. Dziecko ma zatkany nos, gorączkuje, jest niespokojne i nie je.

Jak pomóc dziecku: Z dzieckiem, które ma objawy ropnego kataru, powinnaś bezwzględnie pójść do pediatry. Lekarz może ocenić jego stan, prawidłowo rozpoznać rodzaj kataru i tylko on może przepisać odpowiednie leki. Nie dziw się też, jeśli będą to lekarstwa bardzo silnie działające (na przykład znajdą się wśród nich antybiotyki). U malutkiego dziecka (noworodka, niemowlęcia) ropny katar może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego za wszelką cenę trzeba starać się ich uniknąć. Ropna infekcja może się bowiem rozprzestrzeniać i wywołać zapalenie płuc u niemowlaka i starszego dziecka. Częste jest również zapalenie oskrzeli. Są to naprawdę poważne choroby, a u najmłodszych często trzeba je leczyć nawet w szpitalu. Dlatego również po wizycie u lekarza ściśle stosuj się do jego zaleceń. Uważnie obserwuj maluszka.

Przeczytaj też, kiedy zbijać i jak obniżać gorączkę u dziecka

Katar alergiczny (sienny)

Objawy: W tym rodzaju kataru, dziecko oprócz wydzieliny z nosa, ma najczęściej również zapalenie spojówek. Nos w środku obrzęka i przestaje oddychać, oczy łzawią i mogą być przekrwione. Dziecko często kicha, ma spuchnięte powieki, a z noska „leje mu się” wodnista wydzielina. Zarówno nosek, jak i oczy bardzo swędzą szkraba. Typowym rodzajem kataru alergicznego jest katar sienny, który pojawia się w okresie pylenia roślin (i jest wywołany przez pyłki) oraz tzw. katar całoroczny, związany z bardzo różnymi czynnikami – najczęściej uczuleniem na kurz domowy, pierze z poduszki i sierść zwierząt.

Jak pomóc dziecku: Alergia na pyłki lub inne alergeny (a zatem również wywołany przez nią katar) jest zbyt poważną chorobą, żebyś próbowała radzić sobie z nią sama. Jeśli podejrzewasz u dziecka uczulenie – koniecznie wybierz się z nim do dobrego alergologa i opowiedz o zachowaniu dziecka, objawach, o tym, co cię niepokoi. W tym przypadku naprawdę lepiej szybko działać: wszelkie próby leczenia kataru alergicznego na własną rękę mogą doprowadzić do astmy lub powikłań. Przed wizytą u lekarza zastanów się, z czym dziecko miało kontakt (z jakim alergenem). Czasem łatwo to określić – np. gdy w domu pojawiło się nowe zwierzątko lub smyk od jakiegoś czasu śpi na poduszkach z pierzem. Ale już w przypadku pyłków sprawa będzie trudniejsza. Jednak lekarz – znając okresy pylenia poszczególnych roślin i robiąc testy alergiczne – znajdzie roślinkę, która jest sprawcą choroby twojego dziecka. Ty też koniecznie śledź kalendarz pylenia roślin.

Katar przewlekły

Objawy: Dziecko ma wiecznie zatkany nos (sapkę), a wydzielina jest ropna. To oznaki kataru przewlekłego, który – nie leczony skutecznie – sam nie ustąpi. Jego przyczyną mogą być:
  • skrzywiona przegroda nosa,
  • wrodzone defekty w obrębie ujść zatok,
  • a także przerośnięty trzeci migdałek (który wprawdzie zmniejsza się, ale dopiero w 12.-15. roku życia). Nieprawidłowy przepływ powietrza przez nos sprzyja infekcjom.
Jak pomóc dziecku: Jedynym skutecznym leczeniem w takim wypadku jest operacja. Krzywa przegroda nosowa wymaga wyprostowania; jeśli ujścia zatok są zbyt wąskie – należy je poszerzyć. Przerośnięty trzeci migdałek trzeba usunąć. Musisz udać się z dzieckiem do pediatry albo od razu do laryngologa.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Anna
Anna | 2016-08-30 23:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja trochę się boję podawać leki które mają w składzie ksylometazolinę, to jest jednak chemia, a im później dzieciaki ją poznają tym lepiej. Mój Krzyś ma dopiero trzy latka, więc najczęściej jak tylko mu się zaczyna katarek to pijemy dużo herbatki i przede wszystkim stawiamy w pokoju wodę z solą, mokre ręczniki też kładę, żeby mu się lepiej oddychało. Nie zawsze pomaga, ale niestety nie znalazłam jeszcze żadnego środka, który mogłabym mu bezpiecznie podać. Chciałabym, żeby jego organizm sam nauczył się bronić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ela
ela | Anna | 2017-01-12 20:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na katar najlepszy jest świeżo wyciśnięty sok z żyworodki.kilka kropelek do kazdej dziurki a daje fantastyczny efekt kichania po ktorym dziecko fantastycznie oczyszcza sobie nos i zatoki.az zdziwisz sie ile tej wydzieliny potrafi siedzieć w tak małym nosku.taki efekt oczyszczania powoduje ze nie tworzy sie stan zapalny a katar mija bez temperatury w 3 dni.polecam tez dorosłym.poczytajcie o żyworódce jest to wspaniala babcina roslina przez nas juz zapomniana

Odpowiedz

amirami
amirami | 2013-10-15 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu leku dziecku warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz

eliza
eliza | 2010-11-29 13:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JA z własnego doświadczenia,po nieudanej próbie ściagania katarku z noska przy pomocy fridy i gruszki postawiłam na jeszcze jeden sposób-tnij.org/aspirator
Nie mamy teraz problemu z zalegajacym katarkiem i tym samym maluszek jest spokojniejszy.

Odpowiedz

agugu
agugu | 2010-11-28 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bardzo dobry artykuł, dokładnie opisane objawy i co robić w danym przypadku. Mój synek męczy się z ropnym katarem, ale mam nadzieję,że przejdzie mu bez wizyty u lekarza.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

njnj
njnj | agugu | 2017-01-10 00:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak ropny to przecież pisze ze trzeba się udać do lekarza :O

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?