Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Alergiczny, wirusowy, bakteryjny – rodzaje kataru

| 04.04.2013, aktualizacja: 01.04.2016 | 6

Czasem katar trwa kilka dni i ustępuje bez śladu. Kiedy indziej jest przewlekły lub prowadzi do różnych powikłań. Jeśli ustalisz, jaki katar męczy dziecko, łatwiej się z nim rozprawisz!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(13)
niemowlę, katar, krople do nosa, dziecko, katar niemowlaka
fot. mbt_studio - Fotolia.com

Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, mogą wywołać wirusy lub bakterie albo alergeny. Przebieg choroby bywa bardzo różny, bo zależy m.in. od jej przyczyny, wieku dziecka i indywidualnej podatności na infekcje, a także od tego, czy przed katarem dziecko było zdrowe.

Duże znaczenie ma również sposób leczenia i pielęgnacji dziecka. Aby wiedzieć, jak postępować w przypadku kataru bakteryjnego, wirusowego czy alergicznego, naucz się go rozpoznawać. Oto pomocna ściągawka.

Katar wirusowy

Objawy: Wydzielina jest początkowo wodnista, potem śluzowa (biała). Nosek jest spuchnięty i zaczerwieniony. Dziecko może mieć zapalenie spojówek i gardła, a także wysoką temperaturę (nawet do 40 st.C). Obrzęk śluzówki blokuje oddychanie. Prawie zawsze maluch jest niespokojny, nie ma apetytu i nie chce spać. Taki katar dokucza każdemu i to nawet kilka razy w roku.

Jak pomóc dziecku: Starannie oczyszczaj nosek, szczególnie przed snem i karmieniem. Sięgnij po:
  • paracetamol,
  • kwiat lipy,
  • sok z malin.
Łagodzą one dolegliwości, ale nie skracają choroby. Możesz też zaaplikować kropelki obkurczające śluzówkę noska, np. Nasivin, Otrivin. Ale uwaga, wolno je stosować góra 3 dni – dłuższa kuracja może uszkodzić delikatną śluzówkę noska. Ściśle też przestrzegaj zalecanych dawek. Jeśli dziecko jest malutkie (noworodek, niemowlę), idź z nim do pediatry. W przypadku starszego dziecka wizyta u lekarza jest konieczna wówczas, gdyby katar zmienił się na ropny lub od początku przebiegał z wysoką gorączką.

Katar bakteryjny

Objawy: Katar wywołany przez bakterie zwany jest też ropnym. Wydzielina jest biało-żółta lub zielonkawa. Dziecko ma zatkany nos, gorączkuje, jest niespokojne i nie je.

Jak pomóc dziecku: Z dzieckiem, które ma objawy ropnego kataru, powinnaś bezwzględnie pójść do pediatry. Tylko lekarz może ocenić jego stan i przepisać mu odpowiednie leki. Nie dziw się też, jeśli będą to lekarstwa bardzo silnie działające (na przykład znajdą się wśród nich antybiotyki). U malutkiego dziecka (noworodka, niemowlęcia) ropny katar może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego za wszelką cenę trzeba starać się ich uniknąć. Ropna infekcja może się bowiem rozprzestrzeniać na oskrzela lub płuca i wywołać ich zapalenie. Są to naprawdę poważne choroby, a u najmłodszych często trzeba je leczyć nawet w szpitalu. Dlatego również po wizycie u lekarza ściśle stosuj się do jego zaleceń. Uważnie obserwuj maluszka.

Gorączka u dziecka - kiedy zbijać, jak obniżać?

Katar alergiczny

Objawy: Dziecko oprócz kataru ma najczęściej również zapalenie spojówek. Nos w środku obrzęka i przestaje oddychać, oczy łzawią i mogą być przekrwione. Dziecko często kicha, ma spuchnięte powieki, a z noska „leje mu się” wodnista wydzielina. Zarówno nosek, jak i oczy bardzo swędzą szkraba. Typowym katarem alergicznym jest katar sienny, który pojawia się w okresie pylenia roślin (i jest wywołany przez pyłki) oraz tzw. katar całoroczny, związany z bardzo różnymi czynnikami – najczęściej uczuleniem na kurz domowy, pierze z poduszki i sierść zwierząt.

Jak pomóc dziecku: Alergia (a zatem również wywołany przez nią katar) jest zbyt poważną chorobą, żebyś próbowała radzić sobie z nią sama. Jeśli podejrzewasz u dziecka uczulenie – koniecznie wybierz się z nim do dobrego alergologa i opowiedz o zachowaniu dziecka, objawach, o tym, co cię niepokoi. W tym przypadku naprawdę lepiej szybko działać: wszelkie próby leczenia kataru alergicznego na własną rękę mogą doprowadzić do astmy lub powikłań. Przed wizytą u lekarza zastanów się, z czym dziecko miało kontakt (z jakim alergenem). Czasem łatwo to określić – np. gdy w domu pojawiło się nowe zwierzątko lub smyk od jakiegoś czasu śpi na poduszkach z pierzem. Ale już w przypadku pyłków sprawa będzie trudniejsza. Jednak lekarz – znając okresy pylenia poszczególnych roślin i robiąc testy alergiczne – znajdzie roślinkę, która jest sprawcą choroby twojego dziecka.

Sprawdź kalendarz pylenia.

Katar przewlekły

Objawy: Dziecko ma wiecznie zatkany nos (sapkę), a wydzielina jest ropna. To oznaki kataru przewlekłego, który – nie leczony skutecznie – sam nie ustąpi. Jego przyczyną mogą być:
  • skrzywiona przegroda nosa,
  • wrodzone defekty w obrębie ujść zatok,
  • a także przerośnięty trzeci migdałek (który wprawdzie zmniejsza się, ale dopiero w 12.-15. roku życia). Nieprawidłowy przepływ powietrza przez nos sprzyja infekcjom.
Jak pomóc dziecku: Jedynym skutecznym leczeniem w takim wypadku jest operacja. Skrzywiona przegroda wymaga wyprostowania; jeśli ujścia zatok są zbyt wąskie – należy je poszerzyć. Przerośnięty trzeci migdałek trzeba usunąć. Musisz udać się z dzieckiem do pediatry albo od razu do laryngologa.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Anna
Anna | 2016-08-30 23:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja trochę się boję podawać leki które mają w składzie ksylometazolinę, to jest jednak chemia, a im później dzieciaki ją poznają tym lepiej. Mój Krzyś ma dopiero trzy latka, więc najczęściej jak tylko mu się zaczyna katarek to pijemy dużo herbatki i przede wszystkim stawiamy w pokoju wodę z solą, mokre ręczniki też kładę, żeby mu się lepiej oddychało. Nie zawsze pomaga, ale niestety nie znalazłam jeszcze żadnego środka, który mogłabym mu bezpiecznie podać. Chciałabym, żeby jego organizm sam nauczył się bronić.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ela
ela | Anna | 2017-01-12 20:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na katar najlepszy jest świeżo wyciśnięty sok z żyworodki.kilka kropelek do kazdej dziurki a daje fantastyczny efekt kichania po ktorym dziecko fantastycznie oczyszcza sobie nos i zatoki.az zdziwisz sie ile tej wydzieliny potrafi siedzieć w tak małym nosku.taki efekt oczyszczania powoduje ze nie tworzy sie stan zapalny a katar mija bez temperatury w 3 dni.polecam tez dorosłym.poczytajcie o żyworódce jest to wspaniala babcina roslina przez nas juz zapomniana

Odpowiedz

amirami
amirami | 2013-10-15 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu leku dziecku warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz

eliza
eliza | 2010-11-29 13:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JA z własnego doświadczenia,po nieudanej próbie ściagania katarku z noska przy pomocy fridy i gruszki postawiłam na jeszcze jeden sposób-tnij.org/aspirator
Nie mamy teraz problemu z zalegajacym katarkiem i tym samym maluszek jest spokojniejszy.

Odpowiedz

agugu
agugu | 2010-11-28 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bardzo dobry artykuł, dokładnie opisane objawy i co robić w danym przypadku. Mój synek męczy się z ropnym katarem, ale mam nadzieję,że przejdzie mu bez wizyty u lekarza.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

njnj
njnj | agugu | 2017-01-10 00:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak ropny to przecież pisze ze trzeba się udać do lekarza :O

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?