Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?

| aktualizacja: 05.10.2016 | 2

Umiejętność dokładnego wydmuchiwania nosa jest bardzo ważna, bo zapobiega rozwojowi infekcji. Jak nauczyć tej trudnej sztuki małe dziecko?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, katar, choroba,
fot. Fotolia

Zatkany nos nie może pełnić swojej funkcji, to znaczy oczyszczać, ogrzewać i nawilżać przepływającego przezeń powietrza.

Efekt? Zimne powietrze trafia przez otwartą buzię prosto do gardła, co może prowadzić do zapalenia górnych (gardło) albo nawet dolnych (krtań, tchawica, oskrzela) dróg oddechowych 
To nie koniec problemów: w następstwie powtarzających się infekcji nosa i nosogardła może dojść  do rozrostu trzeciego migdałka, a to prowadzi do kolejnych problemów np. powtarzających się zapaleń ucha.
Sposobem na uniknięcie kłopotów jest m.in. dokładne oczyszczanie nosa.
 

Kiedy zacząć uczyć dziecko wydmuchiwania nosa?

Gdy twoje dziecko było niemowlęciem oczyszczałaś mu nos przy pomocy wody morskiej i aspiratora. Starszy malec powinien wydmuchiwać nos samodzielnie. Im wcześniej zacznie to robić, tym lepiej dla niego.
Zacznij naukę gdy dziecko ma mniej więcej 1,5 roku i można się z nim już dość dobrze porozumieć.  Jednak bądź cierpliwa. Bywa, że z samodzielnym wydmuchiwaniem noska mają kłopot nawet 3-, 4-latki. 


Jak nauczyć wydmuchiwać nos przez zabawę?

Możesz na przykład położyć na dłoni piórko albo skrawek bibułki czy cienkiego papieru i dmuchać na nie przez nos, zatykając jedną dziurkę palcem. A potem poprosić dziecko, by spróbowało zrobić to samo co ty.


Dlaczego  wydmuchiwania noska lepiej uczyć „na sucho”?

Naukę trzeba rozpocząć wtedy, gdy dziecko nie ma kataru i nosek jest drożny. Dzięki temu będzie mogło poczuć podmuch powietrza i zrozumieć, że dmuchać da się i noskiem i buzią. Gdy dobrze to przećwiczy, będzie wiedziało co robić, gdy złapie katar.


Przypominaj o oczyszczaniu noska

Gdy dziecko złapie katar, regularnie przypominaj mu o oczyszczaniu noska – samo nie będzie o tym pamiętać. Oczyszczanie będzie skuteczniejsze, jeśli każde nozdrze będzie oczyszczane osobno (drugie w tym czasie zatkaj).
Jeśli oczyszczanie nosa idzie kiepsko (np. dlatego, że nos jest mocno zatkany i nic się z niego nie wydostaje),  skorzystaj z wody morskiej w sprayu lub w atomizerze.
Przy okazji oczyszczania nosa ucz dziecko, że  zużyte chusteczki trzeba wyrzucać do kosza i że gdy się ma katar, trzeba często myć ręce, żeby nie roznosić zarazków.

Uwaga!
Nie zawsze przyczyną zatkanego nosa jest katar - przeczytaj, co jeszcze może być przyczyną zatkanego noska u dziecka.

Konsultacja: dr Jolanta Kuźniar, specjalista otolaryngolog

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Mmm
Mmm | 2017-09-21 09:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W mojej rodzinę umarło 3 dzieci po szczepiace na gruźlicę dopiero jak ciocia urodziła w domu i nie zaszczepione dziecko przeżyło., okazało się że powodem śmierci były szczepionki....

Odpowiedz

Zszowkowany
Zszowkowany | 2016-12-12 09:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja kolezanka ma 26 lat i nadal nie potrafi.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?