Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Katowice: lekarze uratowali życie ciężarnej!

| 06.10.2016, aktualizacja: 06.10.2016 | 0

To pierwszy taki zabieg w Polsce! Kobiety w ciąży mogą zacząć się cieszyć, jest szansa na pomoc!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Katowice ciężarna arytmia zabieg
fot. Fotolia
Twoje serce wali jak szalone, głowa pulsuje, robi ci się słabo, a spada ciśnienie. To wina arytmii, która rozpędza serce nawet do 220 uderzeń na minutę. Stanowi to duże zagrożenie zarówno dla mamy, jak i dla nienarodzonego dziecka.

Zazwyczaj przy leczeniu arytmii i wprowadzaniu elektrod korzysta się z dość precyzyjnego obrazu Rtg. U kobiet ciężarnych promieniowanie rentgenowskie jest jednak niewskazane, więc lekarze są często bezradni. Nie chcą narażać na powikłania zarówno matki, jak i dziecka.

Tym razem jednak lekarze podjęli się zupełnie pionierskiego zabiegu. Na czym polegał? Kardiolodzy, by określić miejsce powstania arytmii wykorzystali technikę 3D. Dzięki niej, mogli zobaczyć (mapować) obraz serca i dostrzec jego chorą część wymagającą leczenia. Lekarze skorzystali także z echa przezprzełykowego, by zlokalizować przegrody, przez które trzeba było przedostać się do lewego przedsionka serca. To właśnie tam doszło do arytmii.

Po podgrzaniu chorej części serca, tkanka mięśniowa uległa martwicy. -Daje to wielkie nadzieje, że w dalszym okresie trwania ciąży zaburzenia pracy serca nie powtórzą się i nasza pacjentka bez problemów urodzi swoje dziecko - mówi dr Andrzej Hoffmann w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego. 

Pani Karolina czuje się już dobrze. Operacja była przeprowadzona w 20.tygodniu ciąży, na tyle już zaawansowanej, że lekarze podjęli się niebezpiecznego zabiegu. Im płód większy, tym mniejsze niebezpieczeństwo. Ciężarna jest ogromnie wdzięczna lekarzom z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Kobieta przyznała, że miała już wykonywany zabieg ablacji trzy lata wcześniej, teraz jednak zapewne zmiany hormonalne wynikające z ciąży, sprowadziły kolejne problemy. Dziś jednak szczęśliwa po udanym zabiegu z niecierpliwością czeka na poród, który jak twierdzą lekarze, o ile nie wystąpią jakieś powikłania, może odbyć się siłami natury.

Czy Wy miałyście wykonywane jakieś poważne zabiegi w czasie ciąży?

Jakie zabiegi kosmetyczne są niebezpieczne z ciąży?
Groźne objawy  w ciąży - co to jest ciąża zagrożona?

źródło:dziennikzachodni.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?