Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Każdego wcześniaka trzeba leczyć i karmić inaczej! Przełomowe odkrycie!

| aktualizacja: 25.10.2016 | 4

Dlaczego jedno dziecko choruje, a drugie nie? Nowatorskie badania dają odpowiedź.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
wcześniak nowe metody leczenia
fot. Fotolia
Przebadano 120 wcześniaków z Polski w ramach polsko-norweskiego programu NEOMICS. U dzieci urodzonych przed 30.tygodniem ciąży, zauważono pewną prawidłowość, która może mieć ogromne znaczenie dla ich życia i zdrowia!

Organizm dziecka w zależności od stopnia dojrzałości, produkuje inne zestawy białek. - "Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego dzieci, mimo że są urodzone w tym samym wieku płodowym, jedne chorują, a drugie nie, u jednych objawy są bardziej nasilone, u innych są łagodne lub nie ma ich wcale" - mówił na konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym kierownik projektu prof. Jacek J. Pietrzyk. - Badamy, które geny u noworodków urodzonych przedwcześnie stają się aktywne na jakim etapie rozwoju dziecka, i jaki jest produkt tych genów, czyli białka w komórkach – wyjaśnia.

Rozwój wcześniaka w pierwszym roku - film! 

Współczesna medycyna ma zdecydowanie większe szanse na przebadanie genomu dziecka i to za pomocą kropli krwi. To daje nadzieję, że lekarze znajdą odpowiedź, co tak naprawdę wpływa na uszkodzenie płuc i retinopatię wcześniaków i jak temu przeciwdziałać.

Badania będą prowadzone do kwietnia 2017 r. -"'Chcemy na podstawie tych badań wybrać 2-3 takie białka, które mogłyby być wskaźnikami, że dane dziecko należy potraktować inaczej niż pozostałe wcześniaki, jeśli białka te występują u niego w dużym stężeniu. Być może będzie ono potrzebowało innej ilości tlenu, innego pokarmu albo leków" - mówił prof. Kwinta, kierownik Kliniki Chorób Dzieci CM UJ w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym . "Już dziś widzimy, że te dzieci muszą być traktowane bardzo indywidualnie, każde z nich inaczej" – podkreślił.

Karmienie enteralne wcześniaka - na czym polega?

Każde odkrycie, które może pomóc dzieciom urodzonym przedwcześnie jest na wagę złota. Umiejętne i potwierdzone badaniami podejście do wcześniaka, może dać mu szansę na uniknięcie powikłań, na które niestety jest narażony. Gratulujemy polskim lekarzom i czekamy na końcowe wyniki badań

W którym tygodniu ciąży urodził się Twój maluszek?

Czytaj także:
Rodzice zastąpili wcześniakom inkubator. Znasz już tę metodę?

źródło: www.deon.pl 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Madzia
Madzia | 2017-05-11 13:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

25 tydzień, bliźniaki, 745g i 750g

Odpowiedz

zukosia
zukosia | 2017-05-11 12:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

31tc, corka z waga 850g

Odpowiedz

agawhite
agawhite | 2016-10-26 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście gratuluję i życzę powodzenia nad badaniami genetycznymi. W Swansea (Walia), w szpitalu Singleton, urodził się ponad 5 lat temu mój najmłodszy syn w 25tc. Od lat wiadomo im było, że każdy wcześniak to szczególna indywidualność i podejście też było indywidualne. Każde dziecko miało taką ilość tlenu i pod takim ciśnieniem (czy to respirator czy cpap) jakiego konkretnie w danej chwili wymagało. Jeśli tylko stan dziecka pozwalał, zmniejszano ilość tlenu czy zwiększano ilość jedzenia. O ile jedzenie powiedzmy było modyfikowane co 12 godzin, tak sama podaż tlenu zmniejszana czy zwiększana w zależności od wskazywanej saturacji, sprawdzonej gazometrii i stanu dziecka, na bieżąco korygowały to pielęgniarki. Jeśli chodzi o retinopatię, jeśli któryś maluch wymagał szczególnego "pilnowania" w tym kierunku - pilnowano nawet każdego jednego dnia. Wiadomo, jak dużą i negatywną rolę odgrywają wolne rodniki. Płucka? - im wcześniak mniej dojrzały, tym bardziej jego płucka będą mniej dojrzałe, wynika to z fizjologii, w 24tc pęcherzyków płucnych jest co najwyżej kilka tysięcy a w 36tc - kilkadziesiąt milionów. Układ oddechowy rozwija się jako ostatni z układów. Fajnie, że w Polsce, też badania poszły w tym kierunku (a może jeszcze dalej, bo czytam o genach), smutna prawda jest niestety taka, że dopóki personelu pielęgniarskiego będzie brakowało i dopóki o współpracy interdyscyplinarnej będziemy tylko rozmawiać, bez przełożenia na rzeczywistość szpitalną, zwłaszcza w tak specyficznym oddziale, to o indywidualnym podejściu nadal będzie można jedynie rozmawiać.

Odpowiedz

martam
martam | 2016-10-26 12:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

33 tc bliźnięta córka 1600 gr syn 2050 g

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?