Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dziecko w samochodzie bez fotelika? Tylko w tych sytuacjach!

| aktualizacja: 16.06.2017 | 1

Czy dziecko zawsze musi podróżować w foteliku samochodowym? Powinno, ale polskie prawo dopuszcza kilka wyjątków, takich jak m.in. podróż taksówką czy waga powyżej 36 kg. Kiedy może podróżować bez fotelika?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Kiedy dziecko może jechać samochodem bez fotelika?
fot. Fotolia
Dziecko do 150 cm wzrostu musi podróżować samochodem z zapiętymi pasami. Są jednak wyjątki od tej zasady, reguluje je ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Poz. 591). Kiedy możesz przewozić dziecko bez fotelika?

Kiedy dziecko nie musi jechać w foteliku?

Aktualne przepisy przewidują kilka wyjątków od obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach:
  • jeśli twoje dziecko ma 135–150 cm, a jego waga przekracza 36 kg, może podróżować samochodem tylko z zapiętymi pasami. Wynika to z faktu, że większość fotelików samochodowych dla starszych dzieci, z homologacją, przeznaczonych jest do wagi 36 kg. Pamiętaj jednak, że można już dostać w polskich sklepach foteliki dla dzieci o wadze powyżej 50 kg, warto więc rozważyć zakup takiego fotelika;
  • jeśli masz troje dzieci i nie zmieścisz trzeciego fotelika na tylnej kanapie, jedno dziecko może podróżować z tyłu pomiędzy dwoma fotelikami, jeśli ma zapięte pasy i więcej niż 3 lata.
  • Nie martw się o fotelik, jeśli czeka cię podróż taksówką z dzieckiem – fotelik samochodowy nie jest obowiązkowy w taksówce. To samo dotyczy samochodów policji, służb medycznych, miejskich, straży granicznej.
  • w autobusie nie musisz mieć fotelika, ale jeśli jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć dziecku pasy.
Sprawdź, do kiedy dziecko musi podróżować w foteliku.

Jeśli w samochodzie nie ma pasów

Jeśli jesteście fanami starych samochodów, nie przewieziecie nimi dzieci, jeśli nie są one zaopatrzone w pasy bezpieczeństwa. Nowelizacja ustawy o prawie o ruchu drogowym nie zezwala na to.
Pamiętaj też, że za przewożenie dziecka bez fotelika – poza wymienionymi wyżej sytuacjami - grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

PI
PI | 2017-06-28 09:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy zdaniem autorki artykułu celem wożenia dziecka w foteliku jest tylko uniknięcie mandatu?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?