Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy dziecko wstanie? Sprawdź, jak pomóc niemowlęciu

| aktualizacja: 29.01.2016 | 6

Na ten moment czekają wszyscy rodzice – maluch wstał o własnych siłach! I zrobił swój pierwszy kroczek! A jak powinna wyglądać droga do sukcesu?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dziecko, niemowlę, nauka wstawania, nauka chodzenia
fot. Pakhnyushchyy - Fotolia.com

To nie jest tak, że dziecko któregoś dnia wstanie i zacznie chodzić. Zanim to zrobi, czeka go wiele ćwiczeń. Bo samodzielne przemieszczanie się to dla malutkiego człowieka przygoda! Jednak nim do ciebie przyjdzie na własnych nóżkach, zaliczy kilka innych bardzo ważnych etapów rozwoju.

Niemowlę pełza

Zwykle na początku 7. miesiąca życia niemowlęciu udaje się sztuka, która wprawia je w zachwyt – zaczyna samodzielnie poruszać się do przodu! Odkrywa tę umiejętność, leżąc na brzuszku, gdy niedaleko zobaczy coś intrygującego. Najpierw wyciąga w tym kierunku rączkę, a jeśli nie dosięgnie, próbuje podpełznąć. Przesuwa na przemian rączki do przodu i pełza (ale nóżki mu w tym nie pomagają). To trudne zadanie często dziecku wychodzi na opak – zamiast iść do przodu, kręci się w kółko. Ale robi to wytrwale, więc w końcu udaje mu się ruszyć do przodu! Jeśli metr od niemowlaka będziesz kłaść zabawki, ćwiczenie pełzania stanie się jego hobby. Niedługo potem dziecko zdobywa nową umiejętność: z pozycji leżącej na brzuszku udaje mu się uklęknąć i podeprzeć z przodu rączkami.

NASZA RADA Gdy dziecko klęczy, podawaj mu kolorową piłeczkę – zaciekawiony wyciągnie po nią rączkę i przez chwilę, klęcząc, będzie się opierać na jednej ręce. Podawaj mu zabawki tak, by musiało wyciągać po nie raz rękę prawą, raz lewą. Nauczy się utrzymywać równowagę.

Pierwszy obrót z brzuszka na plecy - sprawdź, kiedy to nastąpi!

Niemowlę się czołga

Najczęściej w 8. miesiącu życia dziecko potrafi już samodzielnie siadać (z klęku) i bawić się w takiej pozycji. Gdy niedaleko zobaczy np. grającą zabawkę, spróbuje do niej dotrzeć – oczywiście na brzuszku. Nie pełza już jednak jak foka; jego ruchy przypominają czołganie: porusza na przemian rękami i nóżkami.

Czołganie się jest jednak dość uciążliwe, więc dziecko ucieszy się, gdy odkryje prostszy sposób poruszania. Pewnego dnia oprze się na rączkach i kolankach, a brzuszek podniesie do góry... To początek raczkowania. Wkrótce dziecko nabierze w nim dużej wprawy!

NASZA RADA Baw się często z dzieckiem w berka na czworakach – to świetne ćwiczenie wyrabiające siłę i sprawność.

Pierwsze próby wstawania

Niemowlak zaczął raczkować? Na niewysokiej szafeczce połóż jego ukochaną zabawkę (tak, by była widoczna). Wkrótce zbliży się do niej na czworakach, a potem, podtrzymując się np. twojej nogi – sam stanie na nóżki! Świat widziany z takiej wysokości i możliwość sięgnięcia po przedmioty, które były poza zasięgiem rąk – co za perspektywy! Od tej pory dziecko coraz częściej będzie stawać na własnych nóżkach.

NASZA RADA Gdy dziecko stoi, połóż niedaleko na stoliku zabawkę. Najpierw „doraczkuje” do stolika i wstanie. Za którymś jednak razem spróbuje dotrzeć do zabawki, przytrzymując się mebli. Dziecko zacznie chodzić! Będzie to robić bokiem, dostawiając jedną nóżkę do drugiej.

Czy pomagać dziecku w nauce chodzenia - tłumaczy nasz ekspert:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Megi
Megi | 2017-03-24 11:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Video zupełnie bez sensu poniżej artykułu, w ogóle nie odnosi się do tematu chodzenia tylko siadania.

Odpowiedz

Mamejka3
Mamejka3 | 2016-05-08 08:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn zaczal siadac z pozycji kleczacej w wieku 6 mies, a kilka dni pozniej juz raczkowal. Teraz ma prawie 7 mies, sam staje i probuje juz przesuwac sie wzdluz mebli stawiajac pierwsze kroki. Bardzo szybko mu to.idzie!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

R
R | Mamejka3 | 2016-09-28 11:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czyta ksiazki i umie liczyc do 100, mamusie opanujcie sie!

Odpowiedz

Marta
Marta | Mamejka3 | 2016-10-04 10:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jaś ma tak samo. Aż zaczęłam szukać gdzieś czy to nie za szybko i czy to za bardzo nie obciąża Jego kregoslupa.

Odpowiedz

Asss
Asss | Mamejka3 | 2016-11-15 12:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Faktycznie to geniusz:) mój dopiero umie 4 języki biegle i podnosi 100g na klate

Odpowiedz

kasia
kasia | Mamejka3 | 2016-12-08 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

i pierwsze kroczki do szpotawości nóg.... taki maluszek ma jeszcze dość elastyczne długie kośći, nie jest dobry taki pośpiech

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?