Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy dzwonić do lekarza, kiedy jechać do szpitala – musisz to wiedzieć!

| aktualizacja: 09.11.2017 | 3

Czasem nie można czekać ani minuty, tylko od razu trzeba jechać do szpitala lub dzwonić po pogotowie. Kiedy to jest konieczne, a kiedy wystarczy pomóc dziecku w domu?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
Chore dziecko
fot. Fotolia
Najlepiej, gdyby pediatra, który na stałe opiekuje się twoim dzieckiem, dał ci swój numer telefonu komórkowego. I zgodził się, byś w ważnej sprawie mogła dzwonić o każdej porze dnia i nocy.
Numer komórkowy lekarza, ale również numer telefonu do najbliższego szpitala dziecięcego i numer na pogotowie, powieś w domu gdzieś w widocznym miejscu.
Co robić, gdy dziecko jest poważnie chore: kiedy zostać z nim w domu, kiedy jechać do lekarza, a kiedy do szpitala?

Zobacz, jakie są prawa dziecka-pacjenta

Dziecko ma gorączkę

Gorączka u dziecka to temperatura powyżej 38 st C. Wysoka gorączka to u niemowlęcia powyżej 39°C, u starszego dziecka powyżej 39,5°C. Może być objawem poważnej infekcji bakteryjnej, np. wywołanej bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków.
Zostań z dzieckiem w domu, jeśli: dziecko mimo gorączki dobrze się czuje, je, pije, jest z nim dobry kontakt.
Idź do lekarza, jeśli: gorączkuje małe dziecko, ma też inne objawy infekcji: nie chce jeść, ma biegunkę, boli je gardło, infekcja trwa dłużej niż 2-3 dni.
Jedź do szpitala, jeśli: wysoką gorączkę ma noworodek oraz niemowlę w pierwszych sześciu miesiącach życia. To też konieczne, jeśli starsze niemowlę i małe dziecko ma gorączkę, której towarzyszą inne niepokojące objawy, jak: odmowa jedzenia i picia, wymioty, biegunka, apatia lub duże pobudzenie, wybroczyny na skórze.

Zobacz też: Paracetamol czy ibuprofen - jaki lek na gorączkę jest lepszy dla dziecka?

Drgawki gorączkowe

Jeśli dziecko ma drgawki gorączkowe, podaj mu środek przeciwgorączkowy (paracetemol, ibuprofen) i jedź z nim do szpitala.
Wizyta w szpitalu jest konieczna, ponieważ dziecko musi mieć wykonane badania. Przyczyną drgawek może być np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Na skórze widać wybroczyny

Wybroczyny na skórze wyglądają inaczej niż typowa wysypka, taka jak przy alergii czy ospie wietrznej. Wybroczyny to drobne punkciki, które później zaczynają się zlewać w duże plamy. Zwykle pojawiają się przy wysokiej gorączce. Ich obecność może świadczyć o sepsie (groźnym dla życia uogólnionym zakażeniu organizmu), dlatego natychmiast jedź z malcem do szpitala.
Uwaga: wybroczyny od zwykłej wysypki można odróżnić, wykonując tzw. test szklanki. Po przyciśnięciu szklanki do skóry wybroczyny nie bledną.

Zobacz też: Sepsa - czym jest, co ją wywołuje.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Rob
Rob | 2017-11-03 21:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasza mała już drugi dzień 39-40° , apap i ibuprofen na zmianę, okłady na czoło a gorączka schodzi do 38 i dalej rośnie. Jutro chyba bez szpitala się nie obejdzie. Chyba że spadnie trochę. Pediatra mówiła że może być do 3 dni więc jutro się okaże. Żadnych innych objawów oprócz jakby przytkanego nosa. Bidulka się omeczy. Radzicie jechać z nią jeszcze w nocy?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

dorota
dorota | Rob | 2017-11-06 20:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. I jak udało się zwalczyć gorączkę w domu.? U nas mały dzisiaj 39 po szczepieniu. Zobaczymy jak się potoczy ...

Odpowiedz

Anulka
Anulka | 2017-10-26 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Biegunka bywa bardzo niebezpieczna w przypadku niemowląt, więc mimo wszystko nie powinniśmy jej lekceważyć. Szukając w internecie kilku porad natknęłam się na tą stronę. Jest tam mniej więcej wszystko dobrze opisane i wytłumaczone, kiedy powinniśmy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/kiedy-udac-sie-do-lekarza/

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?