Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Przez pierwsze tygodnie ciąży każde dziecko jest dziewczynką?! – film

| aktualizacja: 09.11.2016 | 2

Do 7. tygodnia ciąży dziewczynki i chłopcy w brzuchu mamy wyglądają tak samo. Zmiany, które później zachodzą, są naprawdę niezwykłe!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
Jak kształtuje się płeć płodu
fot. vimeo/Pregnancy Life
Do 7. tygodnia ciąży chłopcy i dziewczynki w brzuchu mamy wyglądają tak samo. Mówi się, że płeć żeńska jest płcią podstawową  – męskie narządy płciowe rozwijają się dopiero pod wpływem testosteronu. W 7. tygodniu zaczynają się kształtować wewnętrzne narządy płciowe, jednak zewnętrzne zmiany są widoczne dopiero ok. 9. tygodnia. Do tego czasu genitalia chłopca i dziewczynki wyglądają tak samo, bo są zrobione z tych samych tkanek.
 

Jak rozwijają się narządy płciowe?

U dziewczynki: W 10. tygodniu ciąży zaczynają rozwijać się jajniki. Ok. 12. tygodnia, gdy u chłopca zaczynają się wykształcać męskie narządy płciowe, u dziewczynek wykształcają się wargi sromowe i łechtaczka. Do 22. tygodnia jajniki całkowicie zstępują z jamy brzusznej do miednicy.

U chłopca: W 9. tygodniu ciąży zaczynają się rozwijać jądra produkujące testosteron. To dzięki niemu ok. 12 tygodnia zaczynają się kształtować męskie narządy płciowe; powstaje penis, wykształca się worek mosznowy. Ok. 14 tygodnia pojawia się gruczoł prostaty. Do 22. tygodnia w pełni wykształcają się jądra i powoli przesuwają się z brzuszka do worka mosznowego. Jest to jednak długotrwały proces, który w niektórych przypadkach kończy się dopiero po porodzie. 

Chłopiec czy dziewczynka?

Płeć dziecka można próbować określić już w 14. tygodniu ciąży, jednak wiarygodność takiego badania zależy nie tylko od stopnia rozwinięcia narządów płciowych płodu, ale również od jakości ultrasonografu i doświadczenia lekarza. Żeby mieć pewność co do płci maluszka, lepiej poczekać do 18. tygodnia ciąży. Wtedy narządy płciowe są na tyle rozwinięte, że lekarz powinien bez trudu określić płeć dziecka. Pomyłki w określeniu płci zdarzają się coraz rzadziej, jednak jeśli lekarz ma wątpliwości np. przez ułożenie dziecka, powinien o tym poinformować przyszłych rodziców.

Pochwalcie się, jesteście dumnymi rodzicami dziewczynek czy chłopców? Piszcie w komentarzach!

Czytaj także: 6 sposobów na poznanie płci dziecka

źródło: pregnancyvideo.net
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

AsiaRzeszów
AsiaRzeszów | 2017-08-11 16:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jedna dziewczynka, teraz 13 tydzień prawdopodobnie na 90 % druga dziewczynka ;)

Odpowiedz

Marek
Marek | 2017-07-12 12:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jesteśmy w 12 tygodniu i Pani doktor Małgorzata Karoń w Nowym Dworze Gdańskim pokazała nam coś podobnego do penisika . Powiedziała , ze to tak na 60 procent , bo może być przerośnięta łechtaczka . Poczekamy zobaczymy .

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?