Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pytamy ministra, kiedy kalendarz szczepień będzie nowoczesny

| aktualizacja: 15.09.2015 | 2

Kalendarz szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) na 2015 rok jest taki sam jak w 2014. Pytamy Marka Posobkiewicza, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego, kiedy kalendarz szczepień się zmieni.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
szczepienia
fot. Fotolia

Panie Ministrze, eksperci zajmujący się szczepieniami od wielu lat domagają się zmian w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Kiedy można się ich spodziewać?

Program szczepień ochronnych jest co rok aktualizowany. Zawsze jest on jednak pewnym konsensusem pomiędzy możliwościami budżetowymi Ministerstwa Zdrowia a tym, co zalecają eksperci.

Kiedy dzieci w Polsce będą szczepione tak jak w innych krajach Europy?

Programy szczepień ochronnych w Europie wyglądają różnie. Nie ma narzuconego programu dla całej UE. Każdy kraj musi wypośrodkować zalecenia ekspertów z możliwościami budżetowymi danego kraju. Jednak nawet, gdybyśmy wprowadzili jako bezpłatne wszystkie szczepionki zalecane przez ekspertów, co wiązałoby się z większą liczbą szczepień, to na pewno też pojawiłyby się nowe zalecenia dotyczące innych chorób, przed którymi warto by było dziecko zaszczepić.
Co roku jest bardzo burzliwa dyskusja, jak powinien wyglądać kalendarz szczepień. Chciałoby się, żeby można było chronić dzieci przed większą ilością chorób. Mam nadzieję, że w przyszłości takie zmiany w kalendarzu będą.
Być może, jeśli sytuacja epidemiologiczna na świecie i w Polsce zmieni się, będziemy mogli zrezygnować z niektórych szczepionek.
Czytaj też: Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny poszczepienne? Sprawdź

Z których szczepień można by zrezygnować w kalendarzu szczepień?

Na razie jeszcze za wcześnie o tym mówić. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jeszcze musi się zmienić.

Od wielu lat mówi się przede wszystkim o konieczności wprowadzenia bezpłatnej szczepionki przeciw pneumokokom...

Kalendarz jest cyklinie rozszerzany. To, że jakaś szczepionka nie znalazła się w obowiązkowym kalendarzu, nie zmienia faktu, że można nią zaszczepić dziecko. To lekarz, który opiekuje się dzieckiem, ze względu na stan zdrowia dziecka może zalecić dodatkowe szczepienia, które spowodują poprawę jego odporności.

Pojawiły się plany przeniesienia finansowania szczepień z Ministerstwa Zdrowia do NFZ. Czy wtedy byłyby szansa, że szczepienia zalecane będą bezpłatne lub tylko częściowo płatne?

Są prowadzone rozmowy na ten temat, będzie to wymagało rzetelnej dyskusji. Byłoby to wtedy przeniesienie kosztów szczepień na ubezpieczyciela, czyli NFZ. Mogłaby wówczas być również wprowadzona zasada, że osoby, które uchylają się od szczepień, będą płacić wyższą stawkę na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż niezaszczepienie dziecka mogłoby w przyszłości generować większe koszty leczenia.
Czytaj też: Rewolucja w kalendarzu szczepień?

Kiedy to przeniesienie z Ministerstwa do NFZ mogłoby nastąpić?

Nie potrafię określić daty. Na pewno byłyby zarówno plusy, jak minusy takiego rozwiązania. To nie jest proste, wymagałoby zmiany wielu przepisów Ministra Zdrowia, które przerzuciłyby płatność na NFZ.

W kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2015 rok w zasadzie nie ma żadnych zmian w stosunku do 2014 roku...

Nie ma, ale jest to kalendarz dobry. Chociaż jestem za tym, by był on w przyszłości rozszerzany, to musimy jasno powiedzieć, że jest to kalendarz przygotowany przez ekspertów...

Panie Ministrze, Pan mówi, że kalendarz jest dobry a eksperci, że to wstyd, że w Polsce nie ma refundowanych szczepionek np. przeciw pneumokokom...

Ja też jestem za rozszerzaniem obowiązkowego kalendarza. Nie możemy jednak mówić, że wszystkie kraje mają tę szczepionkę, a tylko Polska jej nie ma.

Może jednak bądźmy w czołówce, a nie w ogonie Europy, jeśli chodzi o zdrowie dzieci...

Jak najbardziej jestem za takim rozwiązaniem.
Zobacz i wydrukuj: Kalendarz szczepień na 2015 roku: eksperci komentują
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

mia
mia | 2015-04-15 01:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tylko dlaczego nie mówi się o tym, że jesteśmy obok Bułgarii i Rumunii jedynym krajem w UE, gdzie są obowiązkowe szczepienia? Tam są jedynie zalecane, a u nas rodzicom, którzy obawiają się toksycznych szczepionek grozi się karami finansowymi, które sa BEZPRAWNE! Proszę nie grozić, tylko UDOWODNIĆ, że szczepionki są bezpieczne. Proszę odpowiedzieć dlaczego nasi lekarze mają zakaz zgłaszania NOPów? Musi być zakaz, bo NIE ZGŁASZAJĄ! czemu przemilcza się przypadki powikłań poszczepiennych i nawet przypadków śmierci dzieci po szczepieniach, a rozgłasza tylko przypadki śmierci po chorobie ( jeden przypadek smierci dziecka w Niemczech,dziecka, które było poważnie chore na serce). Czemu się ludzi okłąmuje?Ja się nie dam okłamać,ale niestety większość rodziców wierzy w to co czyta na takich durnych portalach, albo słyszy w TV

Odpowiedz

Fanka stop nop
Fanka stop nop | 2015-02-17 00:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A może trosce o bezpieczeństwo wszystkich dzieci w Polsce uda się wprowadzić takie zmiany?

Dyskusji powinny zostać poddane propozycje zmian programu szczepień w Polsce oparte na analizie programów w innych krajach Unii Europejskiej:


1. Wyeliminowanie wszystkich szczepionek z tiomersalem.

2. Zrezygnowanie ze szczepienia noworodków przeciwko WZW B (za wyjątkiem noworodków z grup wysokiego ryzyka, czyli w przypadku, gdy matka jest nosicielką wirusa WZW B);

3. Zrezygnowanie ze szczepienia noworodków szczepionką BCG(;.

4. Za wyjątkiem ww. grup ryzyka, rozpoczęcie szczepień od 4 miesiąca życia.

5. Zrezygnowanie ze szczepionki krztuścowej pełnokomórkowej.

6. Podanie maksymalnie trzech rodzajów szczepionek w jednym dniu.

7. Rezygnacja z podawania skojarzonych szczepionek zawierających żywe wirusy i podawanie ich pojedynczo w bezpiecznych odstępach czasu.

8. Udostępnienie szczepionek monowalentnych, w szczególności przeciwko odrze.

9. Zobowiązanie szczepiącego lekarza do przeprowadzenia wstępnego wywiadu z rodzicami na temat alergii, astmy i innych chorób typu autoimmunologicznego oraz powikłań poszczepiennych u członków rodziny, co pozwoli przewidzieć, czy udanego dziecka mogą wystąpić groźne reakcje poszczepienne. Takie dziecko powinno mieć opracowany indywidualny, bardzo ostrożny program szczepień.

10. Stworzenie systemu monitorowania stanu zdrowia dziecka po szczepieniu,by w porę uchwycić stany zagrażające życiu lub zdrowiu dziecka.

11. Stworzenie narodowego programu obowiązkowej rejestracji powikłań i zgonów poszczepiennych. Dane te powinny być raportowane do (WHO) i informacje o powikłaniach powinny być zamieszczane w książeczkach zdrowia dziecka.

Na podstawie: „Powikłania neurologiczne po szczepieniach”, Klinika Pediatryczna, 2010.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?