Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co widzi noworodek? Zobacz sama!

| aktualizacja: 17.07.2017 | 21

Czy noworodek widzi, a jeśli tak, to co? Czy rozpoznaje twoją twarz, odróżnia kolory? Lepsze są dla niego zabawki kolorowe czy czarno-białe?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(62)
dzieci, niemowlęta, bliźniaki, noworodki
fot. oksun70 - Fotolia

Noworodek widzi: i to jest najważniejsza wiadomość. Widzi już od urodzenia, choć inaczej niż dorosły. Oczy noworodka potrzebują długiego treningu, aby widzieć tak jak dorosły. Nie wystarczy bowiem, by oko zarejestrowało obraz: mózg noworodka musi go jeszcze zinterpretować, a tego uczy się przez wiele miesięcy.
Stopniowo też poprawia się ostrość widzenia u noworodka. Czy wiesz, że u tygodniowego dziecka jest ona aż 30 razy gorsza niż u dorosłego?

Jakie kolory widzi noworodek?

Jeśli pokażesz noworodkowi dwa przedmioty, odróżni je – pod warunkiem, że nie będą zbyt blisko siebie. W przeciwnym razie po prostu mu się zleją w jeden obraz.
Noworodek nie rozpoznaje też jeszcze wszystkich kolorów. Na pewno najlepiej widzi wyraziste, kontrastujące kolory, jak biały i czarny, czerwony.

Czytaj też: Wiemy, co widzi, czuje i słyszy noworodek
 

Na pewno w 1. miesiącu życia dziecka najatrakcyjniejsze są zabawki w kontrastujących barwach, np. czarno-białe. Mogą to być np. duże białe kostki z czarnymi kropkami albo koła i pasy namalowane na zwykłej kartce przyczepionej do łóżeczka. Pełną paletę kolorów dziecko rozpozna najpóźniej w 4. miesiącu życia. Wtedy też staje się wrażliwe na różne odcienie szarości, barwy pastelowe czy złamane.

Jak widzi noworodek

Dziecko w 1. miesiącu życia lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia (to tzw. widzenie peryferyjne) niż w centrum. Odwrotnie niż dorośli. Zmieni się to jednak w ciągu najbliższych tygodni. Noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się 18-75 cm od niego, ale najlepiej widzi z odległości ok. 20 cm: to taka odległość jaka jest między jego oczami a twarzą mamy, gdy karmi go piersią.
W 2.-3. miesiącu niemowlę nawiązuje już z mamą kontakt wzrokowy. Będzie chętnie przyglądał się twarzom mamy i taty, a nawet odpowie uśmiechem na uśmiech.


Z czasem dziecko coraz sprawniej koordynuje pracę obu oczu – nie musi poruszać główką, by śledzić poruszający się przedmiot. Coraz rzadziej zdarza mu się zezować.
Zdolność widzenia szczegółów wzrasta na tyle, że pod koniec 3. miesiąca dziecko dostrzeże oczy misia czy korale mamy. Dobrą zabawką będą wtedy kolorowe grzechotki na gumce.
W 3.-6. miesiącu dziecko uczy się przewidywać, gdzie znajdzie się za chwilę poruszający się przedmiot. Wyrzuca więc namiętnie podawane mu zabawki (przy okazji poznaje związki przyczynowo-skutkowe).

Kiedy noworodek zobaczy wszystko


W drugim półroczu wzrok wyostrza się już do tego stopnia, że dziecko zauważa mały szczegół na zabawce. Proponuj mu wtedy zabawki manipulacyjne. Trzeba w nich coś przekręcić, nacisnąć, ćwiczą więc rączki, ale i poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dotykanie różnych przedmiotów, oglądanie ich i poznawanie innymi zmysłami to też lekcja widzenia.
Polecamy: Na następnej stronie: kalendarz - jak widzi noworodek

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (21)
avatar

Mama
Mama | 2017-10-09 13:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek przyszedł na świat w wyznaczonym terminie i widział. W pierwszych chwilach życia jak dali mi go na ręce wielkimi oczami rozglądał się po pokoju.Patrzył na mnie prosto w oczy i się uśmiechał. Powiedziałam położnej,że on już widzi. Położna powiedziała że jeszcze nie widzi noworodki z reguły nie widzą odrazu po urodzeniu, ale sprawdziła to przesuwając swój palec na boki, śledził jej palec po czym spojrzał na nią i uśmiechnął się do niej. (Tak on już widzi powiedziała)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ferbi
Ferbi | Mama | 2017-10-24 21:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak widzi i wiersze pisze. Co za bzdura

Odpowiedz

Jodyna
Jodyna | 2017-06-30 12:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzieci nieszczepione mogą być źródłem zakażenia dla mojego dziecka. Nie chcę, żeby dzieci nieszczepione były w tym samym żłobku co zaszczepione dzieci.
Niech sobie mają oddzielne żłobki, a w przyszłości "podziękują"własnym niedouczonym i nieodpowiedzialnym rodzicom.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Qman
Qman | Jodyna | 2017-07-02 11:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skoro Twoje dzieci są zaszczepione to czego się boisz?? Przecież są zaszczepione. A jeśli chodzi o niedouczonych i nieodpowiedzialnych rodziców to też radzę poczytać a nie ślepo słuchać co mówi uczony Pan doktor

Odpowiedz

Lina
Lina | Jodyna | 2017-11-15 16:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jodyna chyba dopiero urodziłaś :) gratulacje, ale wspomnij swoje słowa, gdy Twoje dziecko przejdzie cykl 28 szczepionek, a może i więcej ..., moje dzieci miały po szczepieniu poważne nopy, a Magdalenka zmarła w 5 godzin po urodzeniu, więc jeśli coś się powtórzy w przypadku moich przyszłych wnucząt, to kwalifikujący lekarz będzie miał ze mną do czynienia ... :(

Odpowiedz

M
M | Jodyna | 2017-07-14 07:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jesli twoje dziecko jest zaszczepione, a szczepionki sa takie super to czego sie boisz?

Odpowiedz

Someone
Someone | Jodyna | 2017-07-21 23:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wez sie przywitaj ze sciana z ta swoja pusta glowa.

Odpowiedz

Ewa
Ewa | Jodyna | 2017-07-27 07:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Weź się puknij w głowę. Zaszczepiony dzieciak jest odporny podobno na każda chorobę

Odpowiedz

Consigliere
Consigliere | Ewa | 2017-10-27 10:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ewa, Tobie też by pomogło srogie walnięcie się w głowę . To że dziecko jest zaszczepione to nie znaczy , że nie zachoruje, a znaczy jedynie , ze posiada przeciwciała które pozwolą szybko zidentyfikować i zwalczyć czynnik chorobowy. Dzieci nieszczepione po przebytej chorobie , np. Heinego -Medina też nabędą te przeciwciała, tyle że powikłania przy ostrym przebiegu mogą pozwolić sie zastanowić takiej matce jak Ty , czy jednak nie było trzeba zaszczepić... a teraz moje dziecko tak dziwnie sie porusza i jakieś takie powyginane ... a było przecież zdrowe. Procent powikłań po ostrych chorobach zakaźnych jest bardzo wysoki . I to przed tymi powikłaniami chronią szczepionki . Niestety nauka wymaga trochę wysiłku i mozliwości umysłowych...

Odpowiedz

mimi
mimi | Jodyna | 2017-09-07 18:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

skoro Twoje dziecko jest zaszczepione to czego sie boisz od nieszczepionego dziecka, tężca? hahahaha

Odpowiedz

Ania
Ania | Jodyna | 2017-10-09 10:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli Pani dziecko jest szczepionek to przecież się nie zarazi bo inaczej po co ta szczepionka; )

Odpowiedz

Qequeqa
Qequeqa | Jodyna | 2017-10-23 10:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czego sie boisz skoro Twoje dziecko jest zaszczepione tymi wspanialymi darami nauki?

Odpowiedz

marta
marta | 2015-11-28 11:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no nie jest tak jak powinno byc

Odpowiedz

mania
mania | 2015-02-03 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no ja się nie mogę doczekać, aż Kasia zobaczy jaki jej piękny pokój urządziliśmy:) Faktycznie szybciej chwyta kontrastowego przytulaka (mr b) niż takiego kremowego. Mamy białe ściany, nie naklejaliśmy naklejek ale mamy duże plakaty z lullalove, są bajkowe ale też wyraziste:) Potem stopniowo przejdziemy na bardziej szczegółowe:D

Odpowiedz

jabba
jabba | 2014-01-22 22:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

każdy kram ma swój plan

Odpowiedz

kama
kama | 2013-05-20 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a nieprawda. przy dwojce dzieci przemywalam octaniseptem pepek, pieknie sie goil i szybko odpadl. tak tez polecono mi w szpitalu.

Odpowiedz

kama
kama | 2013-05-20 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a nieprawda. przy dwojce dzieci przemywalam octaniseptem pepek, pieknie sie goil i szybko odpadl. tak tez polecono mi w szpitalu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Yoyo
Yoyo | kama | 2017-02-07 12:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie. U nas odpadł po niecalych 2 tyg.

Odpowiedz

mamuniaa
mamuniaa | 2011-03-21 12:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawda, że dziecko najwyraźniej widzi kontrastujące barwy, ale najlepiej zestawienie czerni i bieli. Ta aplikacja pokazuje, jak widzi dziecko, moje ma 3 miesiące i słabiutlko, słabiuto widzi ;)
facebook(.)com/yourGENIUS?sk=app_114782485266861

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Juan
Juan | mamuniaa | 2013-04-06 11:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mum / Jeśli dziecko jest kaimorne piersią to żadne dokarmianie nie jest potrzebne. Mleko matki ma idealny dla niemowlaka skład, nic go nie zastąpi i przez pierwsze 6 miesięcy żaden inny pokarm nie jest dziecku potrzebny. Przez sposf3b ssania dziecko decyduje o tym ile wypija i jak kaloryczne jest mleko może być bardziej wodniste kiedy dziecku chce się pić i tłuste kiedy jest głodne.Przez dokarmianie maluch będzie ssał mniej a stopniowo może w ogf3le nie chcieć ssać, bo picie z butelki jest łatwiejsze i nie trzeba się tyle napracować, co w ssaniu z piersi.Mleka modyfikowane robione są na bazie mleka krowiego, ktf3re, jak wiadomo, jest optymalne dla cielaka a nie człowieka. Więc, drogie mamy, jeśli możecie to karmcie dzieci naturalnie jak najdłużej!

Odpowiedz

mario900000
mario900000 | Juan | 2017-01-13 09:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tu się nie zgodze matka nie zawsze ma idealny pokarm gdy Aleksander się urodził był karmiony piersią przez cały czas od narodzin lecz cały czas płakał jakby go coś bolało polożna mówiła że to laktacja ze to minie po pierwszym tygodniu wydałem kupe kasy w aptece na krople aby tylko małemu pomóc lecz nic nie pomagało dodam że mały siedział na cycku prawie cały czas gdy poszliśmy do przychodni na rutynowe badania a było to w trzecim tygodniu okazało się że mały przytył zaledwie 200 gram lecz lekarka doradzała aby nadal karmić piersią po wyjściu od lekarza następne dwa dni to był jeden wielki horror myśleliśmy że dziecko ma tak silne kolki z brzuszka cały czas dobiegał charakterystyczny bulgot i płacz dziecka uspakajał się dopiero przy piersi nie miał dość nawet gdy mu się ulewało po dwóch dniach postanowiłem zrobić eksperyment podałem małemu sztuczne mleko na wieczór zrobiłem 60mil. wypił 50 i od razu zasną potem obudził się raz w nocy wypił już całe 60mil. i spał do rana i co? laktacja ? kolki? nie prawda nie zawsze mleko matki jest dobre dodam że od tamtej pory mineło już prawie półtora tygodnia dziecko po tygodniu przybrało na wadze są przespane nocki spokój w dzień a maluch się nie męczy

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?