Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Co widzi noworodek? Zobacz sama!

| 01.03.2013, aktualizacja: 30.01.2017 | 9

Czy noworodek widzi, a jeśli tak, to co? Czy rozpoznaje twoją twarz, odróżnia kolory? Lepsze są dla niego zabawki kolorowe czy czarno-białe?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(45)
dzieci, niemowlęta, bliźniaki, noworodki
fot. oksun70 - Fotolia

Noworodek widzi: i to jest najważniejsza wiadomość. Widzi już od urodzenia, choć inaczej niż dorosły. Oczy noworodka potrzebują długiego treningu, aby widzieć tak jak dorosły. Nie wystarczy bowiem, by oko zarejestrowało obraz: mózg noworodka musi go jeszcze zinterpretować, a tego uczy się przez wiele miesięcy.
Stopniowo też poprawia się ostrość widzenia u noworodka. Czy wiesz, że u tygodniowego dziecka jest ona aż 30 razy gorsza niż u dorosłego?

Jakie kolory widzi noworodek?

Jeśli pokażesz noworodkowi dwa przedmioty, odróżni je – pod warunkiem, że nie będą zbyt blisko siebie. W przeciwnym razie po prostu mu się zleją w jeden obraz.
Noworodek nie rozpoznaje też jeszcze wszystkich kolorów. Na pewno najlepiej widzi wyraziste, kontrastujące kolory, jak biały i czarny, czerwony.

Czytaj też: Wiemy, co widzi, czuje i słyszy noworodek
 

Znalezione obrazy dla zapytania moms care tymek
Zobacz pluszaki w kontrastujących barwach (tu w cenie od 26,49 zł). 

Na pewno w 1. miesiącu życia dziecka najatrakcyjniejsze są zabawki w kontrastujących barwach, np. czarno-białe. Mogą to być np. duże białe kostki z czarnymi kropkami albo koła i pasy namalowane na zwykłej kartce przyczepionej do łóżeczka. Pełną paletę kolorów dziecko rozpozna najpóźniej w 4. miesiącu życia. Wtedy też staje się wrażliwe na różne odcienie szarości, barwy pastelowe czy złamane.

Jak widzi noworodek

Dziecko w 1. miesiącu życia lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia (to tzw. widzenie peryferyjne) niż w centrum. Odwrotnie niż dorośli. Zmieni się to jednak w ciągu najbliższych tygodni. Noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się 18-75 cm od niego, ale najlepiej widzi z odległości ok. 20 cm: to taka odległość jaka jest między jego oczami a twarzą mamy, gdy karmi go piersią.
W 2.-3. miesiącu niemowlę nawiązuje już z mamą kontakt wzrokowy. Będzie chętnie przyglądał się twarzom mamy i taty, a nawet odpowie uśmiechem na uśmiech.
 
Z czasem dziecko coraz sprawniej koordynuje pracę obu oczu – nie musi poruszać główką, by śledzić poruszający się przedmiot. Coraz rzadziej zdarza mu się zezować.
Zdolność widzenia szczegółów wzrasta na tyle, że pod koniec 3. miesiąca dziecko dostrzeże oczy misia czy korale mamy. Dobrą zabawką będą wtedy kolorowe grzechotki na gumce.
W 3.-6. miesiącu dziecko uczy się przewidywać, gdzie znajdzie się za chwilę poruszający się przedmiot. Wyrzuca więc namiętnie podawane mu zabawki (przy okazji poznaje związki przyczynowo-skutkowe).

Kiedy noworodek zobaczy wszystko


W drugim półroczu wzrok wyostrza się już do tego stopnia, że dziecko zauważa mały szczegół na zabawce. Proponuj mu wtedy zabawki manipulacyjne. Trzeba w nich coś przekręcić, nacisnąć, ćwiczą więc rączki, ale i poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dotykanie różnych przedmiotów, oglądanie ich i poznawanie innymi zmysłami to też lekcja widzenia.
Polecamy: Na następnej stronie: kalendarz - jak widzi noworodek

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

marta
marta | 2015-11-28 11:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no nie jest tak jak powinno byc

Odpowiedz

mania
mania | 2015-02-03 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no ja się nie mogę doczekać, aż Kasia zobaczy jaki jej piękny pokój urządziliśmy:) Faktycznie szybciej chwyta kontrastowego przytulaka (mr b) niż takiego kremowego. Mamy białe ściany, nie naklejaliśmy naklejek ale mamy duże plakaty z lullalove, są bajkowe ale też wyraziste:) Potem stopniowo przejdziemy na bardziej szczegółowe:D

Odpowiedz

jabba
jabba | 2014-01-22 22:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

każdy kram ma swój plan

Odpowiedz

kama
kama | 2013-05-20 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a nieprawda. przy dwojce dzieci przemywalam octaniseptem pepek, pieknie sie goil i szybko odpadl. tak tez polecono mi w szpitalu.

Odpowiedz

kama
kama | 2013-05-20 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a nieprawda. przy dwojce dzieci przemywalam octaniseptem pepek, pieknie sie goil i szybko odpadl. tak tez polecono mi w szpitalu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Yoyo
Yoyo | kama | 2017-02-07 12:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie. U nas odpadł po niecalych 2 tyg.

Odpowiedz

mamuniaa
mamuniaa | 2011-03-21 12:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawda, że dziecko najwyraźniej widzi kontrastujące barwy, ale najlepiej zestawienie czerni i bieli. Ta aplikacja pokazuje, jak widzi dziecko, moje ma 3 miesiące i słabiutlko, słabiuto widzi ;)
facebook(.)com/yourGENIUS?sk=app_114782485266861

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Juan
Juan | mamuniaa | 2013-04-06 11:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mum / Jeśli dziecko jest kaimorne piersią to żadne dokarmianie nie jest potrzebne. Mleko matki ma idealny dla niemowlaka skład, nic go nie zastąpi i przez pierwsze 6 miesięcy żaden inny pokarm nie jest dziecku potrzebny. Przez sposf3b ssania dziecko decyduje o tym ile wypija i jak kaloryczne jest mleko może być bardziej wodniste kiedy dziecku chce się pić i tłuste kiedy jest głodne.Przez dokarmianie maluch będzie ssał mniej a stopniowo może w ogf3le nie chcieć ssać, bo picie z butelki jest łatwiejsze i nie trzeba się tyle napracować, co w ssaniu z piersi.Mleka modyfikowane robione są na bazie mleka krowiego, ktf3re, jak wiadomo, jest optymalne dla cielaka a nie człowieka. Więc, drogie mamy, jeśli możecie to karmcie dzieci naturalnie jak najdłużej!

Odpowiedz

mario900000
mario900000 | Juan | 2017-01-13 09:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tu się nie zgodze matka nie zawsze ma idealny pokarm gdy Aleksander się urodził był karmiony piersią przez cały czas od narodzin lecz cały czas płakał jakby go coś bolało polożna mówiła że to laktacja ze to minie po pierwszym tygodniu wydałem kupe kasy w aptece na krople aby tylko małemu pomóc lecz nic nie pomagało dodam że mały siedział na cycku prawie cały czas gdy poszliśmy do przychodni na rutynowe badania a było to w trzecim tygodniu okazało się że mały przytył zaledwie 200 gram lecz lekarka doradzała aby nadal karmić piersią po wyjściu od lekarza następne dwa dni to był jeden wielki horror myśleliśmy że dziecko ma tak silne kolki z brzuszka cały czas dobiegał charakterystyczny bulgot i płacz dziecka uspakajał się dopiero przy piersi nie miał dość nawet gdy mu się ulewało po dwóch dniach postanowiłem zrobić eksperyment podałem małemu sztuczne mleko na wieczór zrobiłem 60mil. wypił 50 i od razu zasną potem obudził się raz w nocy wypił już całe 60mil. i spał do rana i co? laktacja ? kolki? nie prawda nie zawsze mleko matki jest dobre dodam że od tamtej pory mineło już prawie półtora tygodnia dziecko po tygodniu przybrało na wadze są przespane nocki spokój w dzień a maluch się nie męczy

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?