Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Owulacja – jak sprawdzić, kiedy ją masz?

| aktualizacja: 28.08.2015 | 1

Kiedy mam owulację? – to pytanie zadasz sobie za każdym razem, gdy będziesz starać się o dziecko. By to ustalić, lekarz zleci ci monitorowanie cyklu. Na czym polega to badanie – tłumaczy lek. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolog położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Monitorowanie cyklu pomaga wyznaczyć dni płodne
fot. Fotolia

To, kiedy masz dni płodne, ustala się podczas monitorowania cyklu. Monitorowanie cyklu to badanie pozwalające zaobserwować, czy występują prawidłowe fazy cyklu miesiączkowego, a przede wszystkim kiedy zaczynają się dni płodne (czyli owulacja –  to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa).
Poznaj: 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą

Badanie wykonuje się za pomocą USG dopochwowo. Na pierwszą wizytę powinnaś się zgłosić na początku cyklu (pomiędzy piątym a ósmym dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki). Lekarz oceni ilość pęcherzyków w jajniku. Określi też, kiedy przyjdziesz na następne badanie – są one wykonywane zwykle co dwa dni. Specjalista będzie obserwował wzrastanie pęcherzyka Graafa (w którym znajduje się komórka jajowa) oraz grubość błony śluzowej macicy. Ginekolog na podstawie tych badań i badań hormonalnych oceni, czy dni płodne się zaczęły (zobacz, jak wygląda owulacja na filmie).

Polecamy: Dni płodne - obliczanie - sprawdź nasz kalendarz

Uwaga! W czasie badania może okazać się, że kobieta nie ma owulacji. Przyczyną braku jajeczkowania może być m.in. zespół policystycznych jajników (sprawdź, jak rozpoznać zespół policystycznych jajników), ale też choroby przysadki i podwzgórza, nadmierna otyłość, znaczna niedowaga, nadmiar prolaktyny czy inne zaburzenia hormonalne.

lek. med. Ewa Paszkiewicz konsultacja: lek. med. Ewa Paszkiewicz
Specjalista ginekolog-położnik, ginekolog dziecięcy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

liska
liska | 2014-07-29 13:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wydaje mi się że najlepsza jest metoda objawowo-termicza. Sama taką stosuję i jestem zadowolona. Używam Cyclotestu, dzięki temu wiem że się nie pomylę w interetacjach, bo komputerek robi to za mnie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?