Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co to jest otyłość?

| aktualizacja: 29.07.2016 | 1

Kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mają nie tylko dorośli, ale coraz częściej także dzieci. W Polsce otyłość u dzieci staje się coraz większym problemem. Sprawdź dlaczego.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Dziecko na wadze
fot. Fotolia
W wieku dziecięcym najczęściej zdarza się tzw. otyłość prosta. Dotyczy 98% dzieci z nadmierną masą ciała. Jest efektem zachwiania równowagi pomiędzy ilością energii dostarczonej z pożywieniem a zużytej przez organizm. Jeśli maluch je więcej, niż potrafi spalić, nadmiar energii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.
Rozwój tkanki tłuszczowej rozpoczyna się w okresie prenatalnym, a namnażanie komórek tłuszczowych następuje w okresie niemowlęcym, a także później. Raz powstała komórka tłuszczowa nie zanika. Tracąc na wadze, pozbywamy się zawartości tych komórek, ich liczba nie ulega zmianie.
Tylko u 2% dzieci otyłość jest spowodowana np. zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłową regulacją poziomu cukru we krwi, przyjmowaniem niektórych leków itp.

Przyczyny otyłości

Otyłość prosta w pewnym stopniu jest uwarunkowana genetycznie, ale ważną rolę odgrywają czynniki środowiskowe: zbyt kaloryczne żywienie, upodobanie do tłustych lub słodkich potraw, siedzący tryb życia, brak ruchu.

Skutki przekarmiania

Niestety, powstająca w dzieciństwie otyłość ma ścisły związek z nadwagą w wieku dojrzałym. Około 70% otyłych maluchów pozostaje takimi w wieku późniejszym. Nadwaga jest przyczyną wielu schorzeń trapiących dorosłych: miażdżycy i chorób z nią związanych, cukrzycy, kamicy żółciowej, zapaleń trzustki, deformacji kości i stawów, nerwic, depresji.

Czy wiesz, że...

... dzieci kobiet, które w okresie ciąży jedzą za dwoje, częściej miewają nadwagę niż te, których matki dbały o dietę.
... każde dziecko z nadwagą i otyłością wymaga pomocy lekarza, psychologa, dietetyka.
... aż 5-15 % dzieci i młodzieży w naszym kraju ma nadwagę.

Czytaj także: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Iwona HUDSON, Gdańsk
Iwona HUDSON, Gdańsk | 2010-08-14 22:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

BH.502.
MOTTO: CZŁOWIEK jak każdy organizm żywy na naszej planecie TYJE z dwóch powodów GŁÓWNYCH.

1. PIERWSZY powód:
to spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz już ludzki. Tyjemy od tłuszczu w tempie ekspresowym.

2. DRUGI powód:
to spożycie węglowodanów, ale tylko i WYŁĄCZNIE tych, które po spożyciu produktu zawierającego właśnie węglowodany, podnoszą poziom cukru wysoko, zmuszając trzustkę do wydzielania zbyt dużej ilości INSULINY, co skutkuje utworzeniem trójglicerydów, czyli również tłuszczu, głównie w górnych partiach ciała np. wychudzone modelki, a z fałdami tłuszczu na twarzy.

PUENTA.
__CHLEB typu KR-IRL, zawiera dużo węglowodanów, ale NISKICH, tzn. daje ENERGIĘ, a nie powoduje otyłości oraz tworzy uczucie sytości. Zdecydowanie NIEZBĘDNY w procesie odchudzania.
To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !!

UWAGA.
Wszelki chleb upieczony w oparciu o KAŻDĄ mąkę, zawiera __WYSOKIE węglowodany oraz ogrom toksyn tj. konserwanty, spulchniacze, barwniki, polepszacze zapachu i smaku, przyczynia się do plagi OTYŁOŚCI i CUKRZYCY typu 2, u ludzi, ale u kotów i psów nim karmionych RÓWNIEŻ.

Wiedzą o tym Chińczycy (1,2 mld ludzi) oraz Hindusi (900 mln), którzy ciągle pracują i skutecznie się rozmnażają, ponieważ jedzą ogromnie dużo ENERGETYCZNYCH węglowodanów, lecz tych niskich z RYŻU i KASZ. Ich energia nie ma sobie równych, nawet w sztukach walki gdzie jest to wyraźnie widoczne. SUKCES ŻYCIA dla współczesnego człowieka to konsumpcja __NISKICH węglowodanów, tj. do 26% wzrostu, a wzorem są ludy Dalekiego Wschodu. PIWO jest dozwolone i po piwie się nie tyje, lecz po tym co się przy piwku zje np. tłuszcz i __WYSOKIE węglowodany.

R E F L E K S J A:
__INDEKS ŻYWIENIOWY, a; __INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

Zobacz też; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
__Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?