Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy pierwsze objawy ciąży? Szybciej niż myślisz!

| aktualizacja: 05.09.2017 | 5

Tuż po zapłodnieniu w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Na tym etapie zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy w ciąży. Ale część przyszłych mam wyczuwa subtelne, a czasem nawet dość wyraźne różnice w samopoczuciu. Czy to możliwe?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kiedy pierwsze objawy ciąży
fot. Fotolia
Brak miesiączki w spodziewanym terminie jest zwykle pierwszym objawem ciąży. Wtedy robimy test i... zaczynamy zauważać, że nasze ciało i samopoczucie jest nieco inne – piersi są bardziej wrażliwe na dotyk, jedzenie smakuje inaczej, a ulubione perfumy zmieniają zapach. Niektóre przyszłe mamy obserwują u siebie pewne zmiany jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Czy to możliwe, by tuż po zapłodnieniu organizm dawał znać, że przed nami nowy rozdział w życiu? Sprawdzamy, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Objawy ciąży, zanim stwierdzisz brak miesiączki

W pierwszych dniach po zapłodnieniu nie poczujesz jeszcze mdłości, ani nie będą męczyć cię spektakularne ciążowe wymioty czy inne charakterystyczne objawy ciąży. Twój organizm może jednak sygnalizować już pewne zmiany, które mogą zauważyć kobiety bardziej wrażliwe na swoje samopoczucie i śledzące różne objawy ze strony swego ciała.
 • Wzrost temperatury ciała – w kolejnych dniach tuż po poczęciu (przez ok. 3 tygodnie) termometr może pokazywać o pół stopnia więcej. Ten objaw obserwują u siebie kobiety, które codziennie rano mierzą temperaturę. Jest on skutkiem wzrostu poziomu bardzo ważnego dla początków ciąży hormonu – progesteronu (luteiny).
 • Zatrzymanie wody w organizmie – cześć przyszłych mam odczuwa tę dolegliwość w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Łatwo ją pomylić z PMS-em, który pojawia się przed miesiączką.
 • Tkliwość piersi – może jej towarzyszyć mrowienie, a czasem nawet ból. Dolegliwości są silniejsze niż te, które odczuwasz przed miesiączką.
 • Wzrost ilości wydzieliny z pochwy – ilość śluzu szyjkowego, który zawiera komórki nabłonka, w ciąży zwiększa się zauważalnie.
 • Krwawienie implantacyjne – pojawia się 5 do 10 dni po zapłodnieniu, czyli przed terminem, w którym normalnie wystąpiłaby miesiączka. Obserwuje je u siebie niemal 1/3 ciężarnych. W tym czasie zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy.

Pierwsze objawy ciąży, gdy ustanie miesiączka

Brak miesiączki w przewidywanym terminie (czyli mniej więcej w ciągu 2 tygodni od zapłodnienia) może świadczyć o ciąży. Spóźniający się okres czasem miewa inne przyczyny. Bywa nimi między innymi podróż lub silny stres. Jeśli na teście ciążowym zobaczysz upragnione dwie kreski, zaczniesz zwracać uwagę także na inne typowe dla ciąży objawy.
 • Powiększenie piersi – około 6-8. tygodnia biust staje się większy i twardszy. Bardziej widać na nim również znajdujące się pod skórą żyłki. 
 • Nudności – zaczynają dokuczać około 6. tygodnia ciąży (zwykle między 5–12. tygodniem). Najsilniejsze są ok. 9–10. tygodnia. Ale nie w każdym przypadku. Niektóre ciężarne z uporczywymi mdłościami i wymiotami zmagają się z nimi niemal do porodu i muszą korzystać z pomocy lekarza.
 • Potrzeba częstszego oddawania moczu – pojawia się 2–3 tygodnie po poczęciu i sprawia, że  pierwsze tygodnie ciąży wielu przyszłym mamom upływają pod znakiem biegania do toalety. Dokuczliwy objaw ustępuje około 12. tygodnia, gdy macica zaczyna rosnąć w górę i przestaje uciskać pęcherz moczowy.
Wśród pierwszych objawów ciąży, wymienianych przez przyszłe mamy, są również:
 • Zmęczenie i wszechogarniająca senność
 • Chwiejność emocjonalna (skłonność do płaczu i napadów paniki)
 • Zachcianki, czyli ochota na wybrane potrawy
 • Awersja do niektórych pokarmów i napojów (słodyczy, kawy)
 • Zmiana smaku lub metaliczny posmak
 • Wyjątkowa wrażliwość na zapachy
Uwaga: Jeśli mimo braku miesiączki w pierwszych tygodniach ciąży pojawi się krwawienie i silne bóle brzucha, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Takie objawy mogą (ale nie muszą) towarzyszyć ciąży pozamacicznej.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Gośka
Gośka | 2017-08-27 23:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie było jeszcze inaczej. Dobry tydzień przed miesiączką która powinnam dostać byłam zmęczona i bardzo senna. Gdybym mogła to bym tylko spała. Na szczęście mdłości mnie ominęły bo nie miałam ich wcale.

Odpowiedz

Monia
Monia | 2017-08-27 17:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przytulanki 13go lipca,owulacja 14go ,a 22go byłam już praktycznie pewna, że jestem w ciąży. Cykle co 28-37 dni . 3 ciąża (2 poronione),ale każda próba udała się za pierwszym razem. Testy wychodziły negatywne,ale ból piersi dał mi do myślenia,a pewności nabrałam kiedy zobaczyłam śluz. Pierwszy pozytywny test wyszedł dopiero 27go lipca , cień cienia kreski...
Trzeba umieć słuchać swojego ciała i dostrzegać każde odchylenia od normy... 3 razy i ani razu się nie pomyliłam...

Odpowiedz

XOXOXOX
XOXOXOX | 2017-08-24 15:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie okropnie bolały piersi. Najpierw myślałam, że to taki dziwny PMS, do momentu, aż okres się nie pojawił.

Odpowiedz

Uxy
Uxy | 2017-08-24 15:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdy zaszłam w ciążę to od razu czułam, że "coś jest na rzeczy", mimo że jeszcze nie było żadnych objawów. Po prostu wewnętrznie wiedziałam, że się udało. Takim realnym pierwszym objawem ciąży był brak okresu i wtedy w końcu zrobiłam test :)

Odpowiedz

Julka
Julka | 2017-08-24 15:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim pierwszym objawem ciąży był wyczulony węch połączony ze zmianą preferencji zapachowych. Znienacka zaczęła przeszkadzać mi kawa, herbata i dym papierosowy :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?