Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy wiesz, kiedy przestać karmić i jak „odstawić dziecko” od piersi? Zobacz porady eksperta

| aktualizacja: 21.06.2017 | 1

Czas, kiedy mama musi odstawić dziecko od piersi jest dla obojga niezwykle trudny. Kiedy podjąć tę decyzję i jakie są na to sposoby? - radzi położna Martyna Mączka, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Karmienie piersią
fot. Fotolia
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby przez okres pierwszych 6 miesięcy karmić dziecko wyłącznie piersią. Po tym czasie rekomenduje się wprowadzenie nowych produktów kontynuując karmienie piersią do 2 roku życia dziecka lub dłużej. Bardziej otwarta na zalecenia wydaje się być Amerykańska Akademia Pediatrii, która sugeruje karmienie piersią przez 12 miesięcy i dłużej, jeśli karmiąca matka poczuje taką potrzebę. Jednak przez pierwsze 6 miesięcy zaleca się karmienie wyłącznie piersią.

Kiedy „odstawić" dziecko od karmienia piersią?

Włączając do diety nowe produkty, sama ogranicz liczbę karmień, a może okazać się to początkiem okresu odstawienia dziecka od karmienia piersią. Jeżeli matka i dziecko są na to gotowi, matka może powoli przestawać je karmić piersią. Stopniowo wykluczamy niektóre karmienia, które wchodziły w dzienny cykl. Dla dużego grona dzieci najistotniejsze jest karmienie wieczorne lub nocne, ponieważ zaspakajamy wtedy potrzebę bliskości dziecka z matką. Sesje wieczorne zatem próbujemy ograniczyć na samym końcu.
- Dobrze jest wyznaczyć sobie pewien czas na odstawienie dziecka od piersi. Mogą to być np. 2-3 tygodnie - mówi Martyna Mączka, położna, ambasadorka akcji "Położna na medal". - Mama musi zwrócić uwagę na swoje piersi - czy nie robią się nabrzmiałe, czy nie dochodzi do zastoju pokarmu. Pomocny może okazać się napar z szałwi, mięty i orzechów laskowych. Wypijamy go kilka razy dziennie.

Mama czy dziecko? - kto pierwszy chce odstawienia?

Zdarza się, że dzieci same „odstawiają się od piersi“, tzn. w pewnym momencie przestają domagać się ssania i jedzą z apetytem inne pokarmy. Może to nastąpić z dnia na dzień. Natomiast jeżeli dziecko nadal wykazuje potrzebę bycia przy piersi, a my jesteśmy zdecydowane na rezygnacje ze wspólnego karmienia, musimy być konsekwentne.
- W porach karmienia dajemy dziecku inny pokarm. Staramy się go zająć zabawą i okazujemy dużo miłości - dodaje położna. - Zwracamy więcej uwagi na to, żeby przytulać dziecko i stworzyć atmosferę podobną do tej podczas karmienia piersią.

„Mamy na to czas"

Warto pamiętać, że jeśli na danym etapie wieku dziecka jest nam trudno odstąpić od karmienia, to może warto wstrzymać się z tą decyzją i poczekać na lepszy moment. Organizm matki w czasie odstawienia od piersi zabezpiecza dziecko, ponieważ skład jego zaczyna przypominać początkową siarę. Jest to mechanizm, który powala na usamodzielnienie się potomka. Nie ma dobrego czasu na odstawienie dziecka od karmienia piersią dla wszystkich. Każda mama i dziecko będą potrzebowały indywidualnego czasu laktacji. Jeżeli mama czuje, że ten moment jeszcze nie nadszedł, nie powinna się przejmować zaleceniami lekarzy, tylko spełniać się nadal w karmieniu naturalnym.

Konsultacja: Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii "Położna na medal".

Polecamy: 
Martyna Mączka konsultacja: Martyna Mączka
Martyna Mączka, ambasadorka akcji "Położna na medal".
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Baśka
Baśka | 2017-02-24 20:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ehh, odkładamlam jak tylko długo mogłam odstawienie od piersi bo czeka mnie operacja. Chcieli ja robić gdy synek miał niecałe 3 miesiące, uparlam się że min pół roku chce karmić. Minęło 6 miesięcy i czas odstawienia. Jejku nie sądziłam że będzie tak ciężko i ze będzie tak brakować tej bliskości. Tydzień jestem bez karmienia i czuje straszna pustkę bo synek zaakceptował butle podawana jedynie gdy jest w bujaczku. Tak tęsknię za tymi naszymi chwilami bliskości pomimo nocnych pobudek. Szkoda że musiałam przerwać karmie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?