Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy przestać chodzić nago przy dziecku? Nie ma jednej odpowiedzi!

| aktualizacja: 27.05.2016 | 1

W wielu domach nagość jest tematem tabu, choć nie powinna. Jeśli zastanawiacie się, czy pokazywanie się dziecku nago jest właściwe (bądź nie), mamy dla was kilka podpowiedzi.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Mama kąpie się z synkiem w wannie
fot. Fotolia
Na jednym z forów pojawiło się magiczne pytanie: kiedy dorośli powinni przestać chodzić nago w obecności dzieci? Wypowiedzi rodziców, głównie mam, pozwoliły pokazać, jak wiele jest perspektyw i jak bardzo różnią się podejścia w kwestii nagości. Oto trzy kluczowe pytania, na które odpowiadały mamy. Przeczytaj ich odpowiedzi i zastanów się, jak nagość jest postrzegana w twoim domu. Odpowiedź na to trudne pytanie będzie łatwiejsza!

1. Czy dziecko czuje się niekomfortowo w obecności nagich rodziców?

Moment, w którym dziecko zaczyna zadawać pytania o intymne części ciała, może być sygnałem dla rodziców, że nie powinni już pokazywać się przy maluchu nago. Jeśli dziecko jest na tyle dojrzałe, że zaczyna dostrzegać różnice między ciałem mamy a ciałem taty (i swoim), to dobry czas, by uczyć go, jak ważna jest prywatność i intymność. Dziecko powinno być uczone różnic między dziewczynkami i chłopcami oraz akceptacji swojego ciała, ale również tego, że nagość należy do sfery prywatnej. 

2. Czy nagość rodziców może zbyt wcześnie pobudzić seksualność dzieci?

Niektórzy rodzice martwią się, że eksponowanie nagości przez rodziców może sprawić, że dzieci zaczną odkrywać swoją seksualność wcześniej, niż rzeczywiście są na to gotowe. Wydaje się jednak, że to ukrywanie ciała i niemówienie o nim sprawia, że seks i seksualność stają się tabu i dziecko musi radzić sobie z tymi tematami samo. "Niektórzy z najbardziej wstydliwych ludzi, jakich znam, są jednocześnie najbardziej rozwiąźli. Zgaduję, że to dlatego, ze w ich rodzinnych domach nagość była czymś nieprzyzwoitym. W naszym domu seks nie był tabu, dlatego nagość nie jest niczym specjalnym" – mówi Misty, jedna z mam. 

3. Czy robienie z nagości "wielkiej rzeczy" może wyrządzić dziecku krzywdę?

Dla wielu rodzin nagość jest krępująca, dla innych – zupełnie naturalna. Przesadne ukrywanie nagiego ciała przed dzieckiem może być dla niego krzywdzące Jeśli rodzice cały czas zakrywają się przed dzieckiem, maluch może nauczyć się, że należy wstydzić się ciała i swojej seksualności. To, jak czujesz się ze swoim ciałem, ma ogromny wpływ na twoje dziecko. Maluch uczy się od ciebie samoakceptacji, pamiętaj o tym.

Jak jest w waszych domach? Kiedy przestaliście pokazywać się nago maluchom (lub kiedy przestaniecie)?

Czytaj także: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie

źródło: popsugar.com
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Nasari
Nasari | 2016-05-30 08:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój starszy syn ma 5 i pół roku i uważam, że jeśli widzi mnie w samej bieliźnie to nie jest nic zdrożnego, czy też tabu, skoro na plaży zakładamy bikini. W bieliźnie to co najważniejsze jest zakryte i zostanę przy tym póki synek nie zacznie do mnie krzyczeć: " Mamo weź się zakryj" ;)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?